Szukaj

Problemy ze wzrokiem w wieku dojrzałym

Podziel się
Komentarze3

Jest to rzeczą naturalną, że z wiekiem nasz wzrok się pogarsza, lecz w ostatnich latach choroby oczu niezwykle się nasiliły. Niewątpliwie ma to związek z komputeryzacją codzienności. Godziny spędzone przed ekranem komputera i telewizora robią swoje. Zatem, ratujmy swoje oczy!

Problemy ze wzrokiem w wieku dojrzałym


Przyczyny chorób oczu

Poza naturalnym procesem starzenia się narządu wzroku można wyróżnić jeszcze przede wszystkim naszą indywidualną działalność na niekorzyść naszych oczu czyli np. wcześniej już wspomniane spędzanie czasu przed ekranem telewizora oraz komputera ale również praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, zła dieta, w której brakuje ryb, owoców i warzyw, palenie tytoniu jak i brak regularnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Inną przyczyną chorób oczu może być np. ich niewłaściwa pielęgnacja oraz zaniedbanie.

Rodzaje chorób oczu

Oprócz typowej krótkowzroczności i dalekowzroczności (nadwzroczności) wyróżnia się jeszcze wiele innych przypadłości, które dotykają nasze oczy, np.:

1. Jaskra – została już okrzyknięta chorobą cywilizacyjną XXI wieku, jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty i dotyka przede wszystkim osoby po 35. roku życia. Krótko mówiąc, jest to obumieranie nerwu wzrokowego, któremu sprzyja wysokie ciśnienie, jednak istnieją przypadki tej choroby, gdy ciśnienie w gałce ocznej jest niskie. Wśród czynników ryzyka są m.in. krótkowzroczność, choroby układu krążenia, nadczynność tarczycy, cukrzyca, astma, a także palenie tytoniu.


2. Zespół suchego oka – zazwyczaj jest przypadłością starszych osób lecz może pojawić się już po czterdziestym roku życia, głównie u osób wykonujących pracę przy komputerze lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Objawami „suchego oka” jest pieczenie i zaczerwienienie oka, które może być spowodowane zmianami hormonalnymi np. okresem menopauzy u kobiet lub niektórymi lekami. Jest to dość poważna dolegliwość bo słabo nawilżony nabłonek gałki ocznej złuszcza się i przez to łatwiej dostają się do niego bakterie, grzyby, wirusy.

3. Zaćma czyli katarakta – jest najczęściej występującą dolegliwością oczu, która wystepuje głównie u osób po 50. roku życia. Polega ona na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki. Objawami są przede wszystkim zamglone widzenie, szybkie męczenie się oczu i zniekształcone widzenie przedmiotów. Katarakcie sprzyja m.in. cukrzyca.

4. Zwyrodnienie plamki żółtej - U osób po 50. roku życia coraz częściej diagnozuje się zwyrodnienie plamki żółtej. Ma je około miliona Polaków. Objawy tego schorzenia to pogorszenie się ostrości widzenia, rozmazywanie i falowanie kształtów.

Nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałaś/miałeś problemów ze wzrokiem, po 40. roku życia warto wybrać się do okulisty i co jakiś czas robić regularne badania, optymalnie, zaleca się robienie badań dwa razy do roku, lub częściej jeśli tak zaleca specjalista.

Autor:

Kinga Setera

Komentarze do: Problemy ze wzrokiem w wieku dojrzałym (3)

Franka
Franka 11-12-2018 17:52

prezbiopia

1

Ja od paru już lat cierpię na prezbiopię i trzeba przyznać, że to wyjątkowo uciążliwy problem. Był moment, że miałam 3 pary okularów (do dali, do bliży i przeciwsłoneczne). I żonglowanie tymi okularami było co najmniej n... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Kardon
Kardon 04-05-2015 19:02

problemy ze wzrokiem

1

Moją mamę ciężko było przekonać, żeby poszła do okulisty, udawała, że nic jej nie jest. Ale w końcu poszła, kupiła sobie okulary z soczewkami progresywnymi i bardzo sobie chwali. Nawet teraz się zastanawia nad tym, jak m... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
mineral
mineral 28-03-2014 18:32

problemy ze wzrokiem

1

w pewnym wieku to już jest zupełnie normalne i całkiem naturalne, że wzrok staje się coraz słabszy, ale najważniejsze, że są sposoby na to, żeby jakoś temu zaradzić. Sama postawiłam na okulary z soczewkami progresywnymi ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze