Szukaj

ABC wad wzroku, czyli wszystko o wadach wzroku

Podziel się
Komentarze0

Oczy są jednym z najważniejszych naszych narządów, to właśnie dzięki nim widzimy otaczający nas świat. Jednak i one nie są pozbawione wad. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, z jakimi podstawowymi defektami wzroku mamy do czynienia.

ABC wad wzroku, czyli wszystko o wadach wzroku

Nasz wzrok jest dobry w momencie, w którym promienie świetlne wpadające do oka skupiają się dokładnie na siatkówce, czyli części odbierającej bodźce wzrokowe.To właśnie jej liczne włókna nerwowe przekazują nerwom wzrokowym owe bodźce do mózgu, który interpretuje to co widzimy. Jeżeli promienie świetlne nie skupiają się na siatkówce mamy do czynienia z wadami wzroku.

Krótkowzroczność

Jedną z wad wzroku jest krótkowzroczność. Polega ona tym, że widzenie w dal jest niewyraźne, zaś ostrość przedmiotów znajdujących się blisko zależy od stopnia wady.  Im większa tym przedmioty są bardziej rozmazane. U krótkowidzów gałka oczna jest dłuższa, a rogówka nadmiernie wykrzywiona, w związku z czym promienie świetlne padają przed siatkówką, zamiast bezpośrednio na niej. Krótkowzroczność jest jedną z najpowszechniejszych wad wzroku. W Europie dotyczy ona około 30 % populacji. Najczęściej pojawia się w pierwszych dwudziestu latach życia. W wypadku powyższej wady wymagana jest korekcja za pomocą okularów, bądź też soczewek kontaktowych rozpraszających, tzw. minusów. Słabość widzenia rzeczy znajdujących się w odległości może być spowodowana przeciążeniem wzroku.

Nadwzroczność

Nadwzroczność, nazywana inaczej dalekowzrocznością, jest wadą wzroku mającą wpływ na widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. Tym samym jest przeciwieństwem krótkowzroczności. U dalekowidzów gałka oczna jest krótsza przez co światło zamiast padać bezpośrednio na siatkówkę, pada za  nią. Nadwzroczność jest przeważnie dziedziczna i najczęściej pojawia się już we wczesnym dzieciństwie. Jednakże istnieją takie przypadki gdzie nie objawia się przez wiele lat, w ten czas nazywamy ją ukrytą. Wraz z wiekiem dalekowzroczność zamienia się w ujawnioną, a w wieku około 45 lat jest równa tzw. nadwzroczności całkowitej. Osoby będące dalekowidzami muszą stosować okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe skupiające, potocznie nazywane plusami.Starczowzroczność

Mniej znaną, chociaż także często spotykaną wadą jest starczowzroczność. Jak sama jej nazwa wskazuje rozwija się ona wraz z wiekiem, gdy traci się zdolność ostrego widzenia z bliska. Powyższy problem związany jest przede wszystkim z osłabieniem akomodacji, będącej zjawiskiem dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Starczowzroczność pojawia się najczęściej po 40. roku życia, wszelako jej rozwój następuje około 60. - 65. roku życia. Pierwszym objawem jest rozmazywanie się liter podczas czytania, następnie pojawiają się trudności z wykonywaniem czynności, które wymagają od nas patrzenie z bliska, jak np. nawlekanie nitki na igłę. Powyższa wada spowodowana jest twardnieniem soczewki. Jest to nieunikniony proces związany ze starzeniem się. Konieczna jest korekcja za pomocą szkieł skupiających, czyli plusów.


Astygmatyzm

Jedną z wad wzroku jest astygmatyzm, powodujący zniekształcenie widzenia wywołane różnicami w sile załamywania światła w gałce ocznej. Niezborność oka wywoływana jest przez kilka czynników, jednakże najczęstszą przyczyną jest źle zbudowana rogówka. U osób nie borykających się z wadami wzroku ma ona kształt półkuli, natomiast u astygmatyka wygląda jak przecięte na pół jajko. Powyższy problem z oczami pojawia się bardzo wcześnie, w pierwszych latach życia. Może być on wrodzony i zazwyczaj łączy się z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Przy astygmatyzmie obraz staje się zamazany i zniekształcony. Osoba cierpiącą na niezborność oka widzi wyraźnie tylko jedną płaszczyznę przedmiotów, tzn. w pionie lub poziomie. Jeżeli wada zostanie stwierdzona tylko w jednej osi mówimy o astygmatyzmie prostym, zaś jeżeli w obu południkach występuje krótkowzroczność lub nadwzroczność mówimy o złożonym. Możemy spotkać się także z mieszanym, w momencie gdy w jednym oku występuje inna wada niż w drugim.  Tylko okulista podczas dokładnego badania jest nam w stanie powiedzieć jak korygować astygmatyzm.

Zez

Zez jest to nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych, które związane jest z zaburzeniem widzenia. W przypadku tej wady oś gałki nie pokrywają się z osią widzenia, przez co zezujące oko widzi nieostro, gdyż obraz pada na inną część siatkówki niż powinien. Rozróżniamy dwa rodzaje zeza, mianowicie: rozbieżnego oraz zbieżnego. Jednakże możemy spotkać się także z przypadkiem gdzie gałka ustawiona będzie w górę lub w dół.

Daltonizm


Daltonizm jest wadą wzroku, która nie polega na zmianie ostrości wzroku, gdyż ta u nich jest najczęściej prawidłowa, lecz na nierozróżnianiu barw. Może być on zarówno wrodzony, czyli po prostu dziedziczny, jak i nabyty. Ślepota na kolory wynika z niedorozwoju czopków siatkówki. Wadę wykrywa się dzięki specjalistycznym badaniom przy użyciu barwnych tablic pseudoizochromatycznych.

Wzrok jest jednym z najistotniejszych zmysłów, dlatego też trzeba go regularnie go badać. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów związanych z oczami konieczne jest udanie się do lekarza.

Komentarze do: ABC wad wzroku, czyli wszystko o wadach wzroku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz