Szukaj

Co jest prawdą, a co mitem? Czyli wszystko o zaćmie!

Podziel się
Komentarze0

Wady wzroku potrafią znacznie obniżyć komfort życia. Często nie pozostaje nam nic innego niż skierowanie się do okulisty. W wielu przypadkach wystarczą okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe... ale co zrobić wtedy, kiedy naszego problemu nie rozwiążą dobrze dobrane szkła?

Co jest prawdą, a co mitem? Czyli wszystko o zaćmie!

Istnieje szereg chorób oczu których leczenie jest trudne i nie zawsze efektywne – na pocieszenie, można dodać że nie należy do nich zaćma. Zaćma powoduje zmętnienie soczewki (położonej za źrenicą), co utrudnia przekazywanie wyraźnego obrazu do mózgu. Choroba przebiega stopniowo, jakość widzenia sukcesywnie ulega pogorszeniu. Typowe symptomy to zamglenie i roztarcie obrazu. W mniej typowych przypadkach może też wystąpić podwójne widzenie, zmiany w odbieraniu barw, pogorszenie wzroku w nocy i zawroty głowy.

Inne czynniki ryzyka katarakty:
- niski poziom przeciwutleniaczy  we krwi
- palenie papierosów
- nadciśnienie
- długie przebywanie na słońcu

Zaćma jest przypadłością typową dla wieku dojrzałego, najczęściej, pacjenci zaczynają obserwować niekorzystne zmiany między 50-60 rokiem życia.

Co z tymi mitami?

Owszem, zaćma jest chorobą wieku dojrzałego, aczkolwiek istnieją przypadki kiedy wiek chorego znacznie się obniża. Predestynuje do tego cukrzyca, czy uraz oka – nawet młodzi narażeni na takie czynniki znajdują się w grupie ryzyka.

Popularna jest opinia, że witamina C lub E pozwala unikać zaćmy … niekoniecznie. Przeprowadzone badania nie wykryły żadnego związku między zapadalnością na chorobę a ilością spożywanych witamin. Przypomina się również, że przyjmowanie witamin w zwiększonych dawkach może prowadzić do hiperwitaminozy.


Tak, leczenie zaćmy przeprowadza się operacyjnie. Najbardziej skutecznym sposobem jest fakoemulsyfikacja. Zabieg polega na wykonaniu ok. 3mm nacięcia i usunięciu zaćmy przy pomocy fakoemulsyfikatora, następnie starą soczewkę zastępuje się jej implantem. Zabieg jest skuteczny, a okres rehabilitacji trwa zazwyczaj kilka dni. Należy jednak podkreślić, że operacja to wybór pacjenta. Zabiegu nie wykonuje się od razu po rozpoznaniu, a w momencie kiedy zaćma zaczyna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu – jest to decyzja zależna od chorego.


Kolejnym mitem funkcjonującym w świadomości społeczeństwa jest przeświadczenie, że profilaktyczne zażywanie aspiryny chroni przed kataraktą. Żaden lekarz ani badacz nie poświadczy takiej zależności – za to, regularne przyjmowanie aspiryny może być niebezpieczne.

Czy w leczeniu zaćmy powszechny jest laser? Nie. Z zasady zabieg to mechaniczna wymiana soczewki. Istnieje jednak ryzyko zmętnienia przeszczepionej soczewki, co zazwyczaj determinuje użycie lasera w celu jego usunięcia

Błędne jest stwierdzenie, że w leczeniu zaćmy mogą pomóc krople czy inne preparaty przeznaczone do pielęgnacji oczu. Jedyne skuteczne leczenie jest leczeniem operacyjnym.

Wbrew powszechnej opinii operacja jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych na świecie. Oczywiście, lekarz poinformuje nas o ewentualnych zagrożeniach, lecz w środowiskach lekarskich operacja ta jest standardową, skuteczną procedurą.

Czas rekonwalescencji jest względnie krótki – w większości przypadków pacjenci wracają do codziennych czynności w kilka dni po zabiegu. Wzrok będzie się poprawiał przez pierwsze tygodnie/miesiące natomiast już kilka dób jest w stanie umożliwić normalne funkcjonowanie. Okres powrotu do zdrowia może się wydłużyć w wypadku kiedy zaćmie towarzyszą też inne, równolegle występujące wady wzroku.

Należy pamiętać o tym, że zaćma nie jest wyrokiem. W większości przypadków powrót do dawnego komfortu widzenia jest całkowicie osiągalny!

Wskazówki dla seniorów dbających o oczy:

1. odwiedzaj okulistę raz do roku!
2. nie używaj okularów, które nie zostały przepisane przez optyka
3. okulary należy czyścić i odpowiednie przechowywać
4. aby nie zapomnieć ani nie zgubić okularów odkładaj je zawsze w to samo miejsce
5. kropli do oczu należy używać zgodnie z zaleceniami lekarza!
6. nie należy przestawiać mebli w sypialni – będzie Ci trudniej poruszać się po zmroku
7. zachowaj szczególną ostrożność w niedoświetlonych pomieszczeniach!
8. zadbaj o odpowiednie oświetlenie twojego domu

Autor:

Małgorzata Kopta

Komentarze do: Co jest prawdą, a co mitem? Czyli wszystko o zaćmie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz