Szukaj

Odwarstwienie siatkówki

Podziel się
Komentarze0

Choroba polega na oddzieleniu się siatkówki od leżącej pod nią naczyniówki. Może to być proces wtórny, powstający w wyniku zmian zapalnych lub nowotworowych rozwijających się w naczyniówce i unoszących siatkówkę, albo pierwotny - w wyniku uszkodzenia siatkówki i powstania w niej otworu. Dolegliwości

Najpierw postrzega się błysk świetlny, potem unosi się "czarna ściana" albo opada "ciemna zasłona". Następnie pojawia się faza widzenia zniekształconego, nieostrego, a nawet tylko odbie­rania ogólnego wrażenia światła.

Objawy te stopniowo nasilają się, w miarę jak siatkówka się odwarstwia. U osób z dużą krótkowzrocznością nawet słaby uraz oka lub średni wysiłek fizyczny mogą spowodować przedarcie i odwarstwienie siatkówki. Zarówno te osoby, jak i chorzy po operacji zaćmy powinni być wyłączeni z tych zajęć, które wymagają wysiłku fizycznego.


Przyczyny
Zmiany zwyrodnieniowe istniejące w obwodowych częściach siatkówki i pociąganie przez ciało szkliste doprowadzają do powstania otworów i przedarć podkowiastych siatkówki. Ciecz ciała szklistego wnika między oba listki siatkówki. Bez podjęcia leczenia może dojść do odwarstwienia się całej siatkówki i do ślepoty oka. Odwarstwienie się siatkówki może być też wynikiem urazu oraz skutkiem operacji zaćmy.

Ryzyko zachorowania

Wzrasta z wiekiem, w przypadku krótkowzroczności w zakresie 6-8 dioptrii oraz w razie wypadku.

Komentarze do: Odwarstwienie siatkówki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz