Szukaj

Badanie tonometryczne, na czym polega?

Podziel się
Komentarze0

Specjaliści twierdzą: w XXI wieku czeka nas epidemia ślepoty. Prognozy na pewno się sprawdzą, jeśli ludzie nie nauczą się odpowiadać za swoje zdrowie sami i nie zaczną wcześniej wykrywać chorób oczu. Nie trzeba tu mówić o całym świecie, wystarczy przedstawić dane z własnego podwórka: około 800 tys. osób w Polsce choruje na jaskrę i tylko 65 tys. z nich wie o problemie i próbuje coś z tym robić.

Badanie tonometryczne, na czym polega?


Niebezpieczeństwo  jaskry i ogólnie chorób oka polega na tym, że objawy nie zawsze wystarczą, aby stwierdzić istnienie jakiegoś problemu. Przez 15-20 lat choroba może rozwijać się całkowicie bezobjawowo. Tylko dzięki dokładnym badaniom tonometrycznym lekarze są w stanie ujawnić schorzenie i zacząć przeciwdziałać chorobie.

Tonometria pozwala na dokonanie pomiaru ciśnienia śródgałkowego. Znając wyniki, możemy później powiedzieć, czy nasze oko jest w normalnym stanie. U zdrowych osób poziom ciśnienia waha się w zakresie od 10 do 22 mm Hg. W ciągu dnia ono często się zmienia, ale nigdy nie więcej niż o 5 jednostek mm Hg. Istnieje ścisły związek pomiędzy wytwarzaniem a odpływem cieczy wodnistej oka, ponieważ od tego zależy prawidłowe ciśnienie. Do przeprowadzenia pomiaru są wykorzystywane dwie metody:
  • tonometria impresyjna
Pomiar jest przeprowadzany na leżąco. Oczy badanego znieczula się kroplami na ok 10 minut. Na początku pojawia się nieprzyjemne uczucie – pieczenie. Okiem, które nie jest poddane badaniu, trzeba patrzeć na swój palec ustawiony w odpowiedniej pozycji przez lekarza. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ zapewnia prostopadłe ustawienie tonometru na śródku rogówki i uniemożliwia sfałszowanie wyników badania. Lekarz również musi pamiętać o szyi pacjenta: znaczący nacisk na nią powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.
  • tonometria aplanacyjna
W porównaniu z wyżej opisaną metodą w tym badaniu zachodzą dwie poważne zmiany: pacjent jest ustawiony w pozycji siedzącej; krople muszą mieścić barwnik – fluoresceinę. Jest to o tyle istotne, że później, gdy zbliżamy lampę z wmontowanym do niej tonometrem do oka, możemy zaobserwować obraz z dwóch żółtych półokręgów, utworzonych z cieńkiej warstwy płynu łzowego na rogówce. Na ich podstawie lekarz jest w stanie odczytać wartość ciśnienia.


Przedstawione tu metody należą do tzw. tonometrii kontaktowej. Istnieją jeszcze badania bezkontaktowe, polegające na komputerowej analizie wielkości odkształcenia fragmentu rogówki po podmuchu sprężonego powietrza. Nie ma konieczności znieczulenia, pacjent nie poczuje żadnego bólu, tylko lekki dyskomfort i zaskoczenie. Dziś ta metoda jest szeroko stosowana ze względu na bezpieczeństwo. Badania dotykowe rzadko prowadzą do powikłań.

Mówi się, że oczy są lustrem naszej duszy. Chyba coś w tym jest: one wyrażają radość, smutek, złość i zdziwienie. Aby te emocje były prawdziwe, nasze oczy muszą być zdrowe, dlatego raz na jakiś czas (do 40 roku życia co 2-3 lata) warto przeprowadzać kontrolne badania; tym bardziej dzisiaj, w erze przyśpieszonego tempa życia, są one szybkie, dokładne i bezbolesne. Kilka minut u lekarza czy życie w ciemności? Decyzja należy do każdego z nas.

Autor:

Iryna Kukharuk

Komentarze do: Badanie tonometryczne, na czym polega?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz