Szukaj

Znaleziono potencjalny obiekt leczenia w chorobie mięśni

Podziel się
Komentarze0

Duże zainteresowanie naukowców wzbudziły badania nad białkiem mięśniowym miostatyną, jako potencjalnym obiektem leczenia u osób z zaburzeniami mięśniowymi. Chociaż sporo wiemy o wpływie miostatyny na wzrost mięśni, jednak nie ma zgody na jakie typy komórek mięśniowych ona działa. Nowe badania zespołu, w którego skład wchodził Chen-Ming Fan i Christoph Lepper z Carnegie, zasugerowały jeden prawdopodobny typ komórek.Ich praca została opublikowana w wydaniu Proceedings of the National Academy of Sciences.

O miostatynie wiadomo, że hamuje wzrost mięśni i ta funkcja występuje powszechnie u wielu ssaków, w tym krów, owiec, psów, ludzi i myszy. Zmutowane myszy pozbawione miostatyny mają masę mięśniową prawie dwa razy większą niż zwykłe myszy.

Ta zdolność czyni miostatynę potencjalnie dobrym obiektem oddziaływania terapeutycznego. Dzięki hamowaniu działania miostatyny, potencjalny lek może pobudzać wzrost mięśni, nawet u osoby z chorobą mięśni.

Sporo dyskutowano o tym, na jakie rodzaje komórek mięśniowych oddziałuje miostatyna: włókniste komórki mięśniowe zwane włóknami mięśniowymi czy komórki macierzyste mięśni nazywane komórkami satelitarnymi.

Komórki satelitarne są aktywowane przy urazach mięśni i zaczynają się dzielić, a następnie zamieniają się we włókna mięśniowe. Niektóre badania wskazują, że miostatyna oddziałuje na komórki satelitarne, inne wskazują na włókna mięśniowe.


Zespół badawczy, prowadzony przez Fan i Se-Jin Lee, zastosował różne techniki genetyczne oraz farmakologiczne i stwierdził, że wzrost mięśni spowodowany przez hamowanie miostatyny nie dotyczy w znaczącym stopniu "przełączania" komórek satelitarnych we włókna mięśniowe.

Odkrycie to ma poważne konsekwencje dla potencjalnego wykorzystania miostatyny jako obiektu terapii. Nasuwają się ważne pytania dotyczące tego, jak lek przeznaczony do działania na miostatynę będzie działać w warunkach klinicznych, w których komórki satelitarne pacjenta zaniknęły.

Na przykład, w chorobie takiej jak dystrofia mięśniowa uważa się, że komórki satelitarne zastępują komórki mięśniowe we wczesnych stadiach choroby, powodując zmniejszanie się puli komórek macierzystych. Powyższa praca wskazuje, że pacjenci prawdopodobnie mogą nadal korzystać z inhibitorów miostatyny.

Potrzebna jest dalsza praca w celu ustalenia, czy te wyniki badań mają zastosowanie w różnych warunkach klinicznych, takich jak ćwiczenia, urazy, sarkopenia - zwyrodnieniowa utrata masy mięśniowej związana z wiekiem, powiedział Fan. Nasze badania wskazują, że wiele różnych chorób atakujących układ mięśniowy może reagować na leki, które hamują miostatynę, a tym samym pobudzają wzrost mięśni, bez względu na stan komórek macierzystych mięśni.

Komentarze do: Znaleziono potencjalny obiekt leczenia w chorobie mięśni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz