Szukaj

Jak uniknąć urazów mięśni?

Podziel się
Komentarze0

Po wielu próbach w końcu udało się nam przezwyciężyć lenia siedzącego w każdym z nas i zdecydowaliśmy się na bieganie. A tu nagle w trakcie biegu czujemy niesamowity ból w łydce albo w kolanie. Prawdopodobnie spotkał nas najczęstszy uraz sportowy- zerwanie mięśnia.

Jak uniknąć urazów mięśni?

Mięśnie możemy porównać do liny, która zbudowana jest z wielu pojedynczych elementów. W mięśniach znajdują się właśnie tysiące takich włókien. Jeśli naderwaliśmy sobie mięśnie, oznacza to, że jedno z tych włókien zostało nadwerężone - tak opisuje urazy mięśni Marcus Klingenberg z nadreńskiego Związku Lekarzy Sportowych. 

Naderwania mięśnia objawia się przede wszystkim poprzez przeraźliwy i dotkliwy ból, rzadko kiedy towarzyszy temu powstanie siniaka. I właśnie to , że uraz nie widoczny, stanowi spory problem w takich przypadkach, ponieważ przeciętni ludzie nie traktują tego jako poważną dysfunkcję. 

Ludzie często w ogóle nie reagują na to, a powinni. Pierwszą pomocą w  przypadku naderwania mięśnia jest schłodzenie danego obszaru ciała przez co najmniej kwadrans, a w kolejnych dniach zaleca się częste ćwiczenia polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśnia. Po upływie około tygodnia uraz powinien się zagoić.


Bardziej skomplikowanym przypadkiem jest zerwanie mięśnia. Podobnie jak w przypadku naderwania, towarzyszy mu okropny ból, jednak  bardzo szybko powstaje siniak. Dodatkowo w miejscu gdzie włókna zostały zerwana można wyczuć wgłębienie. W tym przypadku pierwsza pomoc polega przede wszystkim na unieruchomieniu partii ciała za pomocą bandaża elastycznego. Poza tym co najmniej przez jeden dzień noga powinna leżeć na podwyższeniu i być stale chłodzona. Rekonwalescencja przy zerwaniu mięśnia trwa około dwóch - trzech tygodni. Zaleca się wówczas przyjmowanie dużej ilości  witamin i preparatów enzymatycznych, które przyspieszają budowę nowych włókien.

Dla uniknięcia tych nieprzyjemnych urazów należy przede wszystkim pamiętać o dokładnym rozciągania ciała przed rozpoczęciem joggingu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które już wcześniej uległy podobnym urazom. Ich mięśnie są nieco osłabione, mniej ruchliwe, dlatego należy je dobrze rozgrzać i przyzwyczaić do dużego wysiłku, co zwiększy ich elastyczność.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są asymetrie ciała, polegające między innymi na tym, że mięśnie znajdujące się z przodu uda są mocniejsze od tylnych, siła przednich mięśni powoduje uraz w partiach tylnych.  Tego typu schorzenia są jednak uleczalne, zaleca się jednak treningi pod okiem fizjoterapeuty.

Opracowała:

Manuela Tomala

Komentarze do: Jak uniknąć urazów mięśni?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz