Szukaj

Fibromialgia: ruch przede wszystkim

Podziel się
Komentarze0

Lekarze kanadyjscy z Universite McGill i Universite Calgary właśnie określili wytyczne w terapii fibromialgii, koncentrując się przede wszystkim na strategiach, które nie polegają na zażywaniu leków. Badacze kładą szczególnie silny akcent na ćwiczenia fizyczne, relaksację oraz terapię kognitywno-behawioralną.Jak podkreślają, głównym celem jest poprawa jakości życia pacjentów poprzez uśmierzenie objawów choroby.

Fibromialgia to zespół objawów, gdzie głównym symptomem jest ból chroniczny (utrzymujący się powyżej 3 miesięcy), rozprzestrzeniony po całym ciele, stały oraz nasilający się w wyniku wysiłku. Bólowi temu towarzyszy zmęczenie, zaburzenia snu, zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe.


Fibromialgia w 80% przypadków dotyka kobiet, a 9 na 10 pacjentów ma poniżej 60 lat. Prewalencja choroby wynosi od 1,4 do 2,2% w populacji ogólnej. Przyczyny pozostają nieznane.

Nie są to pierwsze wytyczne dotyczące fibromialgii. Już w 2010 we Francji agencja Haute Autorité de Santé (HAS) sporządziła raport na ten temat.

Jak wyjaśnia Anne-Françoise Pauchet-Traversat z HAS, głównym aspektem strategii leczenia fibromialgii jest aktywność fizyczna. Co najmniej pół godziny dziennie ćwiczeń fizycznych zaadaptowanych do każdego pacjenta, każdego dnia.

Anne-Françoise Pauchet-Traversat mówi: - Leki niekoniecznie muszą być pierwszym wyborem w leczeniu fibromialgii. Lekarz ogólny powinien o tym zdecydować, w oparciu o objawy i ich wpływ na życie codzienne pacjenta.

Komentarze do: Fibromialgia: ruch przede wszystkim

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz