Szukaj

Odżywki dla sportowców

Odżywki dla sportowców to bardzo szeroka grupa preparatów dietetycznych wspomagających regenerację organizmu i odbudowę mięśni po treningu. Odżywki dla sportowców powinny być stosowane z umiarem i rozwagą, ponieważ ich przedawkowanie ma bardzo zły wpływ na zdrowie. Odżywki dla sportowców należy dobierać w taki sposób, aby jak najlepiej zaspokajały potrzeby organizmu.

Odżywki dla sportowców

Odżywki dla sportowców są powszechnie dostępne w wielu sklepach czy klubach fitness i siłowniach. Przed zakupem odżywki dla sportowców warto jednak porównać kilka produktów, aby wybrać ten, który będzie zawierał jak najmniej niepożądanych substancji. Odżywki dla sportowców można przyjmować pod różnymi postaciami i w różnych fazach treningu.

Czym są odżywki dla sportowców

Odżywki dla sportowców, zwane też często suplementami diety, to mieszanki różnych substancji chemicznych, w tym minerałów, witamin, białka i węglowodanów. W zależności od proporcji składników, odżywka dla sportowców może pomagać schudnąć lub zbudować lepszej jakości mięśnie. Jednak stosowanie odżywek z pominięciem odpowiedniej diety i właściwej dawki wysiłku fizycznego mija się z celem.

Osoby, które uprawiają aktywnie sport, mogą korzystać z bardzo szerokiego asortymentu odżywek, do których zalicza się preparaty białkowe, białkowo - węglowodanowe, węglowodanowe, napoje wyrównujące poziom składników mineralnych w organizmie oraz napoje energetyzujące.

W skład odżywek powszechnie dostępnych wchodzą substancje, które można zakupić bez recepty, więc brak w nich sterydów anabolicznych czy pro-hormonów, które uznawane są w sporcie za doping. Skład odżywek cały czas jest kontrolowany, a dopuszczenie do sprzedaży nowego produktu jest regulowane wieloma przepisami prawnymi.

Stosowanie odżywek dla sportowców

W wyborze odpowiedniej odżywki należy kierować się przede wszystkim potrzebami i kondycją organizmu. Stosowanie nadmiernej ilości suplementów diety może negatywnie wpłynąć na zdrowie, a przyjmowanie ich w nieodpowiednim momencie treningu nie przyniesie oczekiwanych efektów.

W zależności od potrzeb, odżywki przyjmuje się przed, w trakcie lub po wysiłku fizycznym. Jeśli priorytetem jest przede wszystkim utrata zbędnej ilości tkanki tłuszczowej, to suplementy diety przyjmuje się zazwyczaj przed i/lub w trakcie treningu.

Substancją przyśpieszającą spalanie tłuszczu jest L-karnityna, która dodatkowo wspomaga pracę mięśnia sercowego, poprawia odporność organizmu oraz chroni go przez przeciążeniem. Dla lepszego efektu łączy się ją kofeiną, która pobudza działanie niektórych organów wewnętrznych. Bezpieczną dawką L-karnityny w przypadku dorosłego zdrowego człowieka są 2 gramy dziennie.

Osoby, które chcą zwiększyć masę mięśniową powinny zwrócić szczególną uwagę na regenerację po treningu, w której odżywki dla sportowców mogą pomóc. W trakcie wysiłku siłowego przyjmowanie suplementów chroniących organizm przed spalaniem mięśni jest kluczowe dla osiągnięcia zadowalającego efektu. Natomiast aby wspomóc budowę masy mięśniowej po treningu należy sięgnąć po odżywki białkowe lub białkowo-węglowodanowe, które zawierają aminokwasy rozgałęzione BCAA.

W trakcie długiego i intensywnego treningu konieczne jest uzupełnianie wody i substancji odżywczych. Dobrym rozwiązaniem są wtedy wszelkiego rodzaju napoje izotoniczne czy specjalne batoniki, które uzupełnią poziom glikogenu w mięśniach i wątrobie.

Bezpieczeństwo stosowania odżywek dla sportowców

Odżywki dla sportowców są skuteczne i bezpieczne, pod warunkiem, że stosuje się je w ilości zalecanej przez specjalistów od żywienia. Nadmiar białka czy węglowodanów w diecie może przyczynić się do powstania niektórych schorzeń. Jeśli odżywka nie przynosi pożądanych efektów, należy dokładniej przeanalizować jej skład i zastanowić się nad zmianą suplementu oraz nad jakością naszego treningu i codzienną dietą.

Do odżywek dla sportowców często dodawane są substancje mające poprawić ich smak czy kolor, które nie koniecznie dobrze wpływają na stan zdrowia. Najlepsze są zatem preparaty nie zawierające dodatków w postaci barwników czy sztucznych aromatów.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Odżywki dla sportowców (1)

rosomak
rosomak 24-10-2015 12:13

siłownia bez stosowania odżywek

1

ja trenuję ostrzej na siłowni od roku i jakoś daję radę bez odżywek - bez sensu jest iść na skróty, trzeba po prostu więcej i sensowniej ćwiczyć... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze