Szukaj

Zdrowe zęby u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Higiena zębów i jamy ustnej jest bardzo ważna zwłaszcza u dzieci. Noworodek zapoznaje się ze światem na początku głównie przy pomocy ust. Po pierwsze ssie brodawkę podczas jedzenia, a po drugie używa warg jako głównego narządu dotyku. W momencie pojawienia się zębów mlecznych dziecko rozpoczyna rozdrabnianie pokarmów, dlatego tak ważna jest wtedy odpowiednia dieta.Poza tym dzięki językowi, ustom i zębom możliwe jest porozumiewanie się z innymi. Tak więc narządy te pełnią bardzo ważną funkcję w kształtowaniu mowy dziecka.

Przed kilkunastoma laty panował pogląd, że nie ma konieczności dbania o te pierwsze ząbki dziecka z tego względu, że one i tak wypadną. Jednak teraz wiadomo, że pogląd ten był nieprawdziwy. Jak się okazało mleczne zęby mają duży wpływ na prawidłowe wyrzynanie się zębów stałych. Poza tym warunkują odpowiednie kształtowanie się zgryzu. Jakakolwiek patologia w uzębieniu mlecznym może okazać się niekorzystna dla ogólnego rozwoju dziecka. Poza tym należy także zwracać uwagę na względy estetyczne. U małych dzieci ubytki i nierówne ząbki mogą być zabawne, ale w późniejszym czasie okazują się być kłopotliwe. Dodatkowo regularna pielęgnacja zębów nie służy tylko zdrowiu. Można w ten sposób uniknąć przede wszystkim bólu zębów, które mogą się okazać dla dziecka bardzo niemiłym przeżyciem. Poza tym jak się okazuje jakiekolwiek choroby zębów mogą w późniejszym czasie powodować ciężkie infekcje narządów wewnętrznych.


Większość chorób uzębienia ma charakter nabyty. Próchnica na przykład wiąże się z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi i higienicznymi. Powodują ją bakterie. Próchnica ma charakter zakaźny. Można ją przenieść na dziecko, a tym samym zwiększyć jego skłonność do pojawiania się próchnicy. Warto wiedzieć, że zły stan uzębienia rodziców nie warunkuje złego stanu zdrowia zębów dzieci. Najważniejsza jest odpowiednia higiena.

Profilaktyka ortodontyczna okazuje się być bardzo ważna w przypadku dzieci. Należy w sposób prawidłowy układać malca do karmienia i do snu. Poza tym ważne jest używanie smoczków anatomicznych i zapobieganie złym nawykom takim jak ssanie palca. Wczesne rozpoczęcie leczenia ortodontycznego może się okazać dla dziecka wyjątkowo nieprzyjemne. Poza tym skok pokwitaniowy często powoduje zamianę w uzębieniu i wcześniejsze leczenie okazuje się być nieskuteczne. Ortodonci zgodnie twierdzą, że leczenie ortodontyczne uzębienia powinno się rozpoczynać w wieku 13-14 lat, gdyż wtedy okazuje się być najbardziej efektywne.

Najlepszym sposobem dbania o jamę ustna jest właściwa pielęgnacja zębów i częste wizyty u stomatologa. To daje możliwość wykrycia próchnicy i nieprawidłowego usytuowania zębów. Lekarz jest odpowiedzialny za prawidłową terapię i poradnictwo higieniczne. Zadaniem rodziców jest przede wszystkim stosowanie się do zaleceń lekarza. Ponadto należy wpajać dziecku w jaki sposób prawidłowo myć zęby.

Komentarze do: Zdrowe zęby u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz