Szukaj

Zdrowe oczy w 10 minut

Podziel się
Komentarze0

Wady wzroku są coraz powszechniejszym problemem. Okuliści alarmują, że już prawie połowa Polaków cierpi na krótkowzroczność. Wielu z nich marzy o tym, by pozbyć się uciążliwych okularów lub soczewek kontaktowych i móc widzieć wszystko w pełnej ostrości. Jednym ze sposobów, żeby to marzenie spełnić jest laserowa korekcja wady wzroku.


Podczas tego ok. 10-minutowego zabiegu można pozbyć się większości wad wzroku, utrudniających wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności. 

Laserowa korekcja wad wzroku jest bezpieczną alternatywą  dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych. Szkła są sposobem korygowania wady, natomiast  laser jest metodą przywracającą pełną ostrość widzenia. Wystarczy kilkuminutowy zabieg, by problem z wadą wzroku znikł jak ręką odjął.

Fakty i mity

Na forach internetowych często można przeczytać sprzeczne informacje na temat zabiegu laserowej korekcji wady wzroku. Zazwyczaj powielane są zasłyszane historie, które mogą zniechęcić do zabiegu. Nie stało się tak jednak w przypadku Darii Duszyńskiej, która poddała się laserowej korekcji w marcu, w klinice Lexummedica w Poznaniu.

Zanim zdecydowałam się na laserową korekcję szukałam oczywiście informacji na temat zabiegu w internecie. Trudno było jednak ocenić ich wiarygodność, bo spotykałam się z zupełnie skrajnymi opiniami. Po fakcie mogę powiedzieć, że strach ma jedynie wielkie oczy, bo byłam znieczulona i nie odczuwałam żadnego bólu.

Znieczulenie podano mi za pomocą specjalnych kropli do oczu, a nie zastrzyku. Powiem szczerze, że o wiele bardziej nieprzyjemny jest zastrzyk znieczulający u dentysty, niż cały zabieg laserowy - mówi zadowolona dziś pacjentka.

Jak działa laser?

Po znieczuleniu pacjenta kolejnym etapem zabiegu jest rozszerzenie i unieruchomienie powiek. Potem dochodzi do najważniejszego momentu, czyli użycia lasera.

Laser, który jest używany podczas zabiegu wyróżnia się wyjątkową precyzją. Jeśli pacjent zapomni o tym, że powinien patrzeć przed siebie i odwróci na chwilę wzrok, urządzenie automatycznie się wyłączy - mówi dr n. med. Jan Grzeszkowiak z kliniki okulistycznej Lexummedica. - Nie ma żadnych obaw, że laser zostanie przypadkiem skierowany w inne rejony oka - dodaje.


Trzy metody


Do wyboru są trzy metody przeprowadzenia laserowej korekcji wady wzroku
  • LASIK,
  • FEMTOLASIK 
  • LASEK/PRK
 Różnią się one przede wszystkim sposobem wytworzenia płatka rogówki.

W przypadku metody LASIK płatek tworzony jest przy użyciu mikrokeratomu z wymiennym ostrzem. W tej metodzie to właśnie ostrze wykonuje mikroskopijne nacięcie rogówki, a następnie chirurg odchyla powstały wskutek nacięcia płatek i przygotowuje rogówkę do modelowania laserem excimerowym.


W drugim przypadku, czyli przy metodzie FEMTOLASIK, do nacięcia rogówki używa się lasera femtosekundowego, sterowanego komputerowo.  Laser femtosekundowy, stosowany daje maksymalną precyzję cięcia, co  gwarantuje mniejszą inwazyjność i szybszą rekonwalescencję po zabiegu. 

Trzecią metodę, LASEK/PRK, stosuje się, gdy z różnych powodów nie można wykonać zabiegu metodą LASIK lub FEMTOLASIK, np. gdy pacjent ma zbyt cienką rogówkę albo głęboki oczodół. Zabieg metodą LASEK/PRK polega na odsunięciu nabłonka z powierzchni rogówki oraz laserowaniu głębszych warstw rogówki.
 
Do pracy można wrócić dzień po zabiegu


Cały zabieg trwa maksymalnie do kilkunastu minut. Pacjent może po nim odczuwać pieczenie oczu podobne do łzawienia podczas krojenia cebuli, ale nieprzyjemne uczucie szybko mija. Najważniejsze jest to, że już w niedługim czasie po zabiegu zauważalna jest wyraźna poprawa widzenia i można bez przeszkód wrócić do domu, a już następnego dnia nawet do pracy.

Laserowa korekcja nie unieruchamia pacjenta po zabiegu. Może on wykonywać normalnie większość czynności. Zalecamy jednak ograniczenie pracy przy komputerze i wszelkich innych działań mogących prowadzić do podrażnienia oczu. Przez 1 miesiąc po zabiegu należy unikać kąpieli w basenach, wizyt w solarium oraz dużego wysiłku fizycznego - mówi dr n. med. Jan Grzeszkowiak

NFZ niestety nie refunduje

Zabieg laserowej korekcji wady wzroku można wykonać tylko w prywatnej placówce. NFZ nie refunduje tego rodzaju operacji, gdyż traktowane są one jako zabieg kosmetyczny. Koszt przeprowadzenia laserowej korekcji wady wzroku to koszt od 2 000 do 3 600 zł (jedno oko) w zależności od wyboru metody.

Mimo, iż jest to duży wydatek, trzeba pamiętać, że ponosimy go jednorazowo, gdyż zabieg ma trwały charakter (konieczność wykonania dodatkowego zabiegu występuje u zaledwie 1-3 proc. pacjentów). Dla porównania koszt zakupu soczewek kontaktowych i okularów w ciągu całego życia to koszt ponad 16 000 zł. W ogólnym rozrachunku laserowa korekcja wady wzroku jest więc stosunkowo tanim rozwiązaniem, a co najważniejsze, wystarczy 10 min., by cieszyć się zdrowym spojrzeniem do końca życia.

Komentarze do: Zdrowe oczy w 10 minut

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz