Szukaj

Zanikająca bakteria może chronić przed udarem

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców NYU School of Medicine pokazuje, że szczególnie zaraźliwy szczep bakterii jelitowych Helicobacter pylori (H. pylori), nie jest związany ze śmiertelnością ogólną na łonie populacji Stanów Zjednoczonych, a nawet może chronić przed udarem mózgu i niektórymi nowotworami. Odkrycie, ustalone na podstawie ogólnonarodowego badania zdrowia prowadzonego na prawie 10.000 osób przez ok. 12 lat, zostało opublikowane w czasopiśmie Gut.Osoby będące nosicielami najbardziej złośliwego szczepu H. pylori, jak badanie wykazało, miały o 55% mniejsze ryzyko śmierci z powodu udaru mózgu, w porównaniu z ich odpowiednikami, którzy nie byli zakażeni H. pylori. Osoby z najbardziej złośliwą odmianą miały również o 45% mniejsze ryzyko śmierci z powodu raka płuc.

Te zaskakujące wyniki ukazały się dzięki analizie przeprowadzonej przez Yu Chen - profesor zdrowia populacji i medycyny środowiskowej oraz Martina J. Blaser, profesora medycyny wewnętrznej i mikrobiologii.

Poprzednie badania dr Blaser potwierdziły, iż istnieje połączenie między bakterią a chorobami żołądka, począwszy od nieżytu, przechodząc do raka. Wraz z Dr Chen naukowcy ostatnio wykazali, że H. pylori może chronić dzieci przed astmą.

Najbardziej złośliwe odmiany H. pylori mają gen zwany cagA.

Znaczenie tego badania jest duże, ponieważ osoby biorące udział w badaniach to potencjalna reprezentatywna kohorta dla populacji Stanów Zjednoczonych, obserwowana przez długi czas, mówi dr Chen.

Zbadano zarówno ogólny szczep H. pylori, a także szczep cagA H. pylori, który jest bardziej interaktywny z ludzkim ciałem. Okazało się, że Helicobacter pylori nie powoduje zwiększonego ryzyka śmierci z wszystkich przyczyn, pomimo bycia związanym ze zwiększonym ryzykiem śmierci na raka żołądka.


Jednak to odkrycie potwierdza wcześniejsze analizy mówiące, że rak żołądka jest obecnie rzadkością w Stanach Zjednoczonych, mówi dr Chen. Okazało się też, że H. pylori była związane ze zmniejszeniem ryzyka udaru mózgu i raka płuc, a te efekty były silniejsze dla szczepu cagA, co pokazuje jej zróżnicowaną rolę dla ludzkiego zdrowia.


H. pylori, stara bakteria, żyje w błonie śluzowej wyściełającej żołądek. Ponad połowa światowej populacji ma H. pylori w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Przenoszona głównie w rodzinach, bakteria jest zwykle nabywana przed 10 rokiem życia.

W krajach rozwijających się, H. pylori jest nadal powszechnie występująca, ale znika w rozwiniętym świecie dzięki lepszej higienie i powszechnemu stosowaniu antybiotyków.

Aby lepiej zrozumieć związek między zakażeniem H. pylori i ogólnym stopniem śmiertelności lub ze zgonem z jakiejkolwiek przyczyny, naukowcy przeanalizowali dane 9.895 uczestników badania National Health and Nutrition Surveys (NHANES III) z lat 1988/94. Uczestnicy byli obserwowani aż do 2000 roku.

Naukowcy odkryli, iż nie było żadnych związków ani z H. pylori ani z cagA ze zgonami wśród populacji. Uczestnicy z oraz bez zakażenia H. pylori doświadczyli podobnego ryzyka zgonu z wszystkich przyczyn.

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, silny związek obserwowano pomiędzy zakażeniem H. pylori i śmiertelnością na raka żołądka. Osoby, które były nosicielami H. pylori, były 40 razy bardziej narażone na śmierć z powodu raka żołądka.

Badanie wykazało również, że uczestnicy z cagA mieli o 55% zmniejszone ryzyko śmierci na udar w porównaniu ze swoimi odpowiednikami, którzy posiadali H. pylori ujemny bądź cagA-ujemny. Uczestnicy z cagA dodatnim również mieli 45% mniejsze ryzyko zgonów z powodu raka płuc.

Komentarze do: Zanikająca bakteria może chronić przed udarem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz