Szukaj

Udar mózgu dotyka codziennie jedno dziecko!

Podziel się
Komentarze0

W wieku siedmiu lat mały Marc leżał już na specjalnym oddziale leczącym osoby po udarze. Jego młody wiek nie uchronił go przed cierpieniem związanym z przeżyciem tak ciężkiego schorzenia. Niestety, każdego dnia jedno dziecko w Niemczech ulega tego typu schorzeniu. Wiele z tych dzieci jeszcze się nawet nie narodziło. 

Udar mózgu dotyka codziennie jedno dziecko!

Udar jest przypadłością występującą w każdym wieku!


W społeczeństwie nadal istnieje błędne przekonanie o tym, że udary to wyłącznie sprawa starszej generacji ludzi. Czynniki dziedziczne takie jak: zwiększone ryzyko zakrzepicy, genetyczne wady tkanki łącznej, problemy układu metabolicznego czy też choroba autoimmunologiczna to jedne z najczęstszych przyczyn mogących prowadzić do problemów związanych z udarem.


Obecnie w Bremie podjęto się realizacji programu mającego na celu pomoc małym ofiarom udarów. Jest on dostępny dla rodziców jak i lekarzy mających styczność z tym schorowaniem. Na krótko przed urodzeniem i krótko po tym momencie ryzyko zaistnienia udaru wśród dzieci jest największe. Okazuje się, że niemal 1/3 dzieci dotkniętych co roku udarem to niemowlęta. Następnym okresem życia młodego człowieka, w którym jest on najbardziej narażony na udar jest okres dojrzewania. Zmiany hormonalne, uzależnienie od nikotyny lub zażywanych leków w połączeniu z innymi skomplikowanym faktorami zwiększa ryzyko choroby.

- Kiedy u młodzieży i osób dorosłych w 90% przypadków udarów występuje zakrzepica powierzchownych i głębokich żył, tak u noworodków i małych dzieci częściej występuje zakrzepica żył nerkowych i jelitowych lub też dolnej, lub górnej części żyły głównej, a także żył nerwowych - mówą dr Andrea Kosch, dr Ronald Sträter oraz prof. Urlike Nowack-Göttl, którzy podczas swojej pracy w Klinice Uniwersyteckiej w Münster spotkali się z wieloma przypadkami udarów. Klinika w Münster jest jedynym niemieckim ośrodkiem, gdzie prowadzone są dokładne badania na ten temat.

W czym tak naprawdę tkwi problem?

- Udar lub zakrzepica spowodowane są przez częściowe lub całkowite zablokowanie naczyń krwionośnych przez zakrzepy. Jeżeli zablokowaniu ulegnie więcej arterii w mózgu oraz nastąpi zablokowanie dopływu tlenu mamy do czynienia z udarem mózgu. Niestety szczególnie trudne do diagnozy i leczenia są udary u osób młodych, w tym dzieci. Bardzo często dopiero po długich tygodniach udaje się postawić właściwą diagnozę udaru. Wiedza na temat udarów wśród dzieci w fachowym świecie jest bardzo ograniczona - podaje Niemieckie Towarzystwo ds. Walki Z Udarami.

Choroba ukrywa się pod wieloma innym zaburzeniami takimi jak: problemy ruchowe, problemy z mową i oddychaniem, utraty świadomości czy wreszcie - drgawki.

Dzieci są dotykane przez chorobę w trakcie rozwoju mózgu. Jest to dla nich plus, dlatego iż zmiany jakie powoduje choroba są łatwo odnawialne przez szybko rozwijające naczynia krwionośne. Jest to jednak równocześnie minus, gdyż bardzo trudno zdiagnozować chorobę w okresie tak intensywnego rozwoju.

U noworodków rozpoznania niektórych odmian choroby może trwać aż do 6 miesięcy. Jeżeli problem zostanie jednak dobrze zdiagnozowany to szanse dziecka na powrót do normalnego życia są bardzo duże. U mniej niż 10% dzieci zauważono problemy występujące już po przeprowadzonej terapii. Dlatego tak bardzo ważnym jest odpowiednio wczesne działanie.

Aby ułatwić rozpoznawanie oraz leczenie udarów, Niemiecki Związek Leczenia Udarów powołał program pilotażowy mający lepiej zorganizować pracę nad tym problemem. W skład projektu weszło wiele placówek i ekspertów zajmujących się tym problem od dawna. Finansowany będzie z prywatnych środków fundacji, które za swój cel statutowy powołały pomoc małym dzieciom dotkniętych przez udary.

 

Opracował:

Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Udar mózgu dotyka codziennie jedno dziecko!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz