Torbiel

Torbiele są najczęściej występującym rodzajem łagodnego nowotworu. Mogą występować w każdym miejscu organizmu i nie są wcale "przywilejem" kobiet: torbiel nie jest niczym innym jak zamkniętą jamą wypełnioną płynem. Staje się ona "torbielą czynnościową", jeżeli w jakimś stopniu partycypuje w czynności jajnika, np. torbiel pęcherzykowa lub torbiel ciałka żółtego. W jajowodzie torbieli prawie się nie spotyka. Odwrotnie w przypadku jajników, gdzie torbiele występują najczęściej w otoczce tego narządu. Czasami rosną na swoistym "pniu", tworząc wówczas w obrazie ultrasonograficznym charakterystyczny obraz „wyrostków". Problemem może być każda, nawet pojedyncza torbiel, jeżeli zawiera litą tkankę (gruczolako-torbielak). Taka torbiel nie zanika samoistnie i może przekształcić się w złośliwy nowotwór jajnika.

Inne nazwy choroby: Cysta;
Torbiele powstają najczęściej w następstwie zahamowania pęknięcia dojrzałego pęcherzyka Graafa. Taka sytuacja może wystąpić, gdy pęcherzyk nie zawiera żadnej komórki jajowej lub gdy istniejąca komórka jajowa obumarła. Przyczynami takiej patologii mogą być zaburzenia hormonalne. W razie braku i jajeczkowania pęcherzyk nie przestaje rosnąć. W jego wnętrzu gromadzi się płyn i po pewnym czasie dochodzi do wytworzenia się torbieli.

Zależnie od rozmiarów torbieli i okresu cyklu płciowego mogą występować jednostronne, rozpierające rozlane bóle podbrzusza. Małe torbiele najczęściej nie wywołują żadnych dolegliwości.

Komentarze do: Torbiel (111)

NatkaPietruszki
NatkaPietruszki 01-02-2009 23:18

Moja własna smutna historia

10

jestem już po dwóch torbielach pierwsza miałam niecałe dwa lata temu w wieku 15lat.. operacja była nieunikniona torbiel wielkości 23cm usuniecie go wraz ze prawym jajnikiem... byłam załamana... ale po nie całych dwóch la... pokaż całość

Pokaż cały wątek (10)
lenka2318
lenka2318 20-03-2010 12:05

Dowiedziałam się, że mam torbiel

3

witam, parę dni temu dowiedziałam się że mam torbiel przy prawym jajniku ok.2-3 cm ginekolog mówił że jeśli w ciągu 2 tygodni nie dostane miesiączki mam sie zgłosić bo być może bede miała operację, boje sie jej, są inne ... pokaż całość

Pokaż cały wątek (3)