Szukaj

Wybór dentysty: Implant z Internetu? Wirtualne zakupy – realne problemy?

Podziel się
Komentarze0

Pojawił się problem z zębem, chcemy się wybrać do dentysty i stajemy przed trudnym wyborem. Wertowanie książki telefonicznej czy wstukanie w wyszukiwarkę internetową nie pomaga nam w podjęciu decyzji? Jak zatem wybrać spośród szerokiej oferty stomatologa idealnego dla siebie? A może skorzystać z promocji np. w systemie zakupów grupowych, które są ostatnio bardzo popularne?

Wybór dentysty: Implant z Internetu? Wirtualne zakupy – realne problemy?

Wybór dentysty: Implant z Internetu? Wirtualne zakupy – realne problemy?

W Polsce jeden dentysta przypada na ok. 1200 mieszkańców, jeśli mówimy o gabinecie prywatnym. Na jednego lekarza stomatologa leczącego w ramach publicznej służby zdrowia przypada ponad 10 tys. mieszkańców. W całym kraju łącznie leczy ponad 36 tysięcy dentystów – wynika ze statystyk. A są miasta, gdzie jeden stomatolog przypada na zaledwie 300 mieszkańców. W Europie Zachodniej jeden dentysta przypada średnio na ok. 2300 mieszkańców. Sytuacja w naszym kraju, chociaż wcale nie przekłada się na stan zdrowia polskich zębów, wymusza dość silną konkurencję, którą jednak hamuje polskie prawo zakazujące reklamowania usług medycznych i aptekarskich. Dlatego niektórzy dentyści coraz chętniej sięgają po nowe sposoby, by tylko przyciągnąć pacjentów do swojego gabinetu.

Implant ze sklepu internetowego?

Jedną z takich metod jest oferowanie swoich usług w… trybie zakupów grupowych w Internecie. Co rusz można znaleźć oferty zabiegów stomatologicznych za nieraz mniej niż połowę rynkowej ceny. A to skaling za 50 zł i piaskowanie gratis, kiedy indziej plomba za grosze. W ofertach internetowych pojawiają się nawet zabiegi implantacji przecenione o połowę. Jednak zdaniem dra n. med. Mariusza Dudy – prezydenta Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego – korzystanie z takich ofert jest dość ryzykowne. – Rozumiem, że dla pacjenta taka cena może być kusząca, jednakże warto do takich ofert podchodzić ostrożnie. Często brakuje informacji o lekarzu, który taki zabieg będzie przeprowadzał i nie możemy w ten sposób sprawdzić jego referencji Przeważnie brakuje nawet informacji o producencie implantu, a także systemie implantologicznym. To praktycznie uniemożliwia pacjentowi sprawdzenie takiej oferty pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia czy odsetku odrzutów, bo takie też, chociaż stosunkowo rzadko, to jednak się zdarzają – przestrzega dr Mariusz Duda.

Internetowe leczenie za pół ceny na pół gwizdka?

Czy zatem warto korzystać z takich promocji, czy może należy je zupełnie przekreślić? – Myślę, że przede wszystkim warto sprawdzić taką ofertę, czy jest dokładna informacja na temat tego, za co tak naprawdę płacimy. Przede wszystkim powinna być informacja o gabinecie i o lekarzu, który będzie przeprowadzał zabieg. Mając chociażby te podstawowe dane jesteśmy w stanie sprawdzić referencje zarówno gabinetu, jak i lekarza. Dentyści wykonujący zabiegi implantologiczne, które niejednokrotnie są skomplikowane, mają różne doświadczenie. Istnieją specjalizacje stomatologiczne, międzynarodowe umiejętności implantologiczne oraz renomowane, często międzynarodowe szkolenia i odpowiednie certyfikaty świadczą tutaj o wiedzy lekarza. Również wieloletnie doświadczenie w implantologii z pewnością jest właściwą rekomendacją.


Zwróćmy też uwagę czy podano nazwę producenta implantu i oferowany system. Jeśli w ofercie jest tylko informacja, że płacimy za „nowoczesny tytanowy implant” to możemy nie czytać dalej. Dowiedzmy się, czy płacimy tylko za implant, czy cena obejmuje także łącznik i koronę. Pomimo niskiej ceny implantu może również okazać się, że zabiegi odbudowy kości, konieczne w wielu wypadkach do wprowadzeniu implantu, są skalkulowane drożej niż normalnie, podobnie jak ceny koron na implantach. Nie zapominajmy, że to dotyczy naszego zdrowia i wyglądu naszego uśmiechu i w tym względzie nie należy oszczędzać na jakości. Nawet już nie w Internecie, ale nawet na rynku stomatologicznym co rusz pojawiają się bardzo tanie implanty, jednakże często nie mają one atestu lub skład stopu, z którego są wykonane może powodować alergie – radzi dr Duda.

Negocjuj rabat z lekarzem

Dużo korzystniej dla pacjenta jest wybrać się do sprawdzonego gabinetu, by odbudować brak zębowy przy pomocy implantu i spróbować z lekarzem wynegocjować rabat. Zresztą w przypadku dużych zabiegów gabinety nieraz same oferują pacjentom zniżki lub nawet dodatkowy bezpłatny pakiet usług. – Cennik usług w gabinetach zazwyczaj jest cennikiem orientacyjnym, w którym ustalone są przedziały cenowe za określone usługi, a nie ostateczne kwoty. Kosztorys leczenia czy zabiegów zostaje zazwyczaj ustalany z pacjentem podczas konsultacji lekarskiej i układania planu leczenia. Jeśli okaże się, że nasza wizyta w gabinecie nie jest jednorazowa tylko zakres leczenia jest szerszy to zawsze można zapytać o zniżki lub gratisowe usługi takie jak chociażby fluoryzacja, usuwanie kamienia nazębnego, wybielanie zębów czy np. znieczulenie. Pozwoli to nam zaoszczędzić, a jednocześnie leczyć zęby w sprawdzonym miejscu – wyjaśnia stomatolog.


Ceny i tak spadły


- W ciągu ostatnich kilku lat ceny leczenia implantologicznego i tak znacząco spadły. Z jednej strony wpływ na to ma kryzys, z drugiej coraz większa popularność tej metody odbudowy ubytków zębowych i dostępność gabinetów implantologicznych wymusiła obniżki cen rynkowych. – Jeszcze kilka lat temu cena samego implantu wynosiła ok. 5-6 tys. zł, dziś implant renomowanego producenta możemy wstawić już za 2,5-3,5 tys. zł, chociaż są też tańsze systemy implantologiczne – mówi dr Mariusz Duda z katowickiej Duda Clinic.

Który dentysta najlepszy?

Jakie kryteria zatem brać pod uwagę i czym się kierować wybierając lekarza i gabinet, który będzie odpowiadał naszym potrzebom? Z danych Duda Clinic wynika, że pacjenci najczęściej kierują się poleceniem rodziny lub znajomych. – Jeśli wiemy, że ktoś z naszych bliskich leczy się u konkretnego dentysty i jest zadowolony to chętniej skorzystamy z jego usług niż z usług jego kolegi, którego nie znamy – mówi Duda. Stomatolog ponadto radzi, by zwracać przede wszystkim na kwalifikacje lekarza. – Ważne, by sprawdzić, czy poza ukończonymi studiami, lekarz posiada specjalizację, a także odpowiednie certyfikaty, czy na bieżąco bierze udział w szkoleniach medycznych. Nie bez znaczenia jest także wyposażenie samego gabinetu. Dowiedzmy się, czy na miejscu jest pracownia rentgenowska, tomografia komputerowa, mikroskop do leczenia kanałowego, nowoczesne unity stomatologiczne, jakie znieczulenie oferuje gabinet – wylicza Duda. Warto zapoznać się także z opiniami na temat lekarza, które bardzo często umieszczają na portalach lub forach internetowych sami pacjenci.

Nie oszczędzaj na zdrowiu

- W zeszłym roku poznaliśmy smak zakupów grupowych w Internecie – pojawiły się oferty w wielu branżach np. turystycznej, kulinarnej, kosmetycznej i innych i mam wrażenie, że takie zakupy stały się modne. Po jakimś czasie można było zaobserwować w Internecie „falę zwrotną” – opinie osób niezadowolonych z poziomu sprzedawanych w ten sposób usług.  – Nie znam na dzisiaj danych, które dotyczyłyby odsetka powodzenia lub powikłań implantacji u osób, które zakupiły implanty poprzez zakupy grupowe. Pamiętam natomiast ofertę, w której ogłaszała się pani doktor bez specjalizacji, która na stronie internetowej nie miała ani jednego certyfikatu implantologicznego, a gabinet nie miał rentgena. Jako implantolog, specjalista z wieloletnim doświadczeniem i prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego zdecydowanie odradzałbym potencjalnym pacjentom skorzystanie z takiej oferty – przestrzega dr Duda.

- Przecena cen usług nie powinna być absolutnie wyznacznikiem. – Cen usług w gabinecie nie powinno się traktować jak sezonowych wyprzedaży odzieży w centrach handlowych na zasadzie „jest taniej to się rzucam na ofertę”. O ile źle dobraną część garderoby zawsze można zwrócić lub wymienić, o tyle źle dobrany implant, jeśli sam nie wypadnie, trzeba usunąć i wstawić nowy, za który trzeba nieraz zapłacić. Finalnie leczenie kosztuje nas 2 razy drożej. Strat na zdrowiu natomiast nie zawsze da się wycenić. Biorąc pod uwagę to, że zęby wpływają na stan zdrowia całego zdrowia i w założeniu mają nam służyć do późnej starości, nie warto na nich oszczędzać, bo zawsze odbije nam się to czkawką – mówi dr Mariusz Duda. Lepiej wyleczyć zęby w sprawdzonym gabinecie czy klinice i cieszyć się przez długie lata zdrowym uśmiechem.

Komentarze do: Wybór dentysty: Implant z Internetu? Wirtualne zakupy – realne problemy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz