Szukaj

Wszystko, co należy wiedzieć o higienie jamy ustnej

Podziel się
Komentarze0

Zdrowe zęby zapewniają nie tylko piękny uśmiech. Ich prawdziwa funkcja jest przecież całkowicie inna: mają służyć nam do gryzienia i przeżuwania pokarmu. Bez nich nawet tak prozaiczna czynność jak spożywanie posiłków staje się utrudniona. Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o zdrowie naszych zębów.

Wszystko, co należy wiedzieć o higienie jamy ustnej

Każdy z nas wie, że aby uchronić się przed najbardziej rozpowszechnioną chorobą zębów jaką jest próchnica, należy przede wszystkim unikać zbyt dużej ilości słodyczy. Najnowsze badania dowiodły jednak, że przyczyna jej rozwoju leży także po stronie żywności typu fast food.

Nasz niepokój powinien wzbudzać nie tylko ból zębów. Objawem, że coś złego dzieje się w naszej jamie ustnej jest także ropienie i krwawienie dziąseł. Może to być oznaką chorób przyzębia, które nieleczone prowadzą w konsekwencji do utraty uzębienia.

Nadwrażliwość dziąseł, której towarzyszy ból przy spożywaniu gorących i zimnych dań lub napojów, również powinna być poddana odpowiedniemu leczeniu. Jeśli nie czyścimy naszych zębów regularnie, pojawi się na nich tak zwana płytka nazębna. Składa się ona ze śliny, resztek żywności i bakterii. Choć brzmi to stosunkowo niegroźnie, może prowadzić do rozwoju próchnicy oraz zapalenia dziąseł. 

Aby zapewnić naszym zębom zdrowie powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Na początek najważniejsze jest, by szczotkować je dokładnie minimum dwa razy dziennie, a przed rozpoczęciem tej czynności należy przepłukać jamę ustną wodą. Aby uniknąć rozwoju bakterii we włosiu szczoteczki, dobrze jest wymieniać ją co 4-6 tygodni.


Kolejnym krokiem jest  użycie nici dentystycznej. Choć wielu narzeka, iż zajmuje to dużo czasu, warto poświęcić kilka minut, by wyczyścić także przestrzenie międzyzębowe, do których nie dociera szczoteczka. Przy zakupie nici zwróćmy uwagę, by była ona pokryta fluorem, który zapobiega m.in. powstaniu próchnicy.

Ponadto niezwykle ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej jest badać stan naszego uzębienia co 6 miesięcy. Dzięki temu lekarz może wykryć wszelkiego rodzaju choroby jamy ustnej we wczesnym stadium i nie dopuścić do ich rozwoju. Wizyta u dentysty staje się koniecznością, gdy odczuwamy ból lub innego rodzaju dolegliwości.

W dbaniu o zęby skuteczne są także tzw. domowe metody. I tak np. jedzenie jabłek jest fantastycznym masażem dla naszych dziąseł. Ponadto w ten sposób czyścimy przestrzenie międzyzębowe, a składniki zawarte w tych owocach chronią przed próchnicą i chorobami przyzębia. Na krwawiące dziąsła z kolei pomaga herbata z jeżyn, a płukanie ust naparem z rumianku zapobiega również innym problemom z dziąsłami.

Bardzo popularne stało się ostatnio wybielanie zębów. Wszystkie gwiazdy oraz inne osoby znajdujące się w centrum uwagi mogą pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem. Zazwyczaj nie wynika to ze wspaniałych genów, lecz jest efektem interwencji dentystycznej.

Przed wykonaniem takiego zabiegu pamiętajmy, że jest on bardzo kosztowny i bolesny. Jeśli jednak się na niego zdecydujemy nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny jamy ustnej. Bo co nam po pięknych białych zębach, jeśli zaczną one wypadać?

Komentarze do: Wszystko, co należy wiedzieć o higienie jamy ustnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz