Szukaj

Wielu lekarzy w Niemczech nie zna języka niemieckiego

Podziel się
Komentarze0

Przewodniczący Izby Lekarskiej w Berlinie jest zmartwiony coraz wyższą liczbą pacjentów skarżących się spore problemy z porozumiewaniem się z lekarzem.  Niepokojące jest to, że podczas gdy lekarze z zagranicy kaleczący język niemiecki opiekują się pacjentami, ich niemieccy odpowiednicy zmuszeni są do zajmowania się sprawami biurowymi i dokumentacją.


Günther Jonitz, przewodniczący Izby Lekarskiej potwierdził, że wielu pacjentów narzeka na pogarszający się poziom znajomości języka wśród zagranicznych lekarzy, co znacznie utrudnia wzajemne zrozumienie na linii lekarz- pacjent oraz znacznie obciąża ich stosunki. Również ordynatorowie szpitali alarmują, że dobrze porozmawiać w języku niemieckim mogą wyłącznie z około jedną trzecią swoich pracowników.

Według Jonitza sytuacja ta jest efektem złych warunków pracy w niemieckiej służbie zdrowia. Sprawia to, że bardzo dobrze wykwalifikowani lekarze pochodzący z Niemiec decydują się wyjazd za granicę, gdzie ich umiejętności będą odpowiednio opłacane. Do najczęstszych kierunków wybieranych przez nich należy m.in. Szwajcaria, Skandynawia, Anglia, Francja czy Holandia. Luka przez nich stworzona zapełniana jest lekarzami spoza granic Niemiec, u których w ojczyźnie panują jeszcze gorsze warunki zatrudnienia, a system panujący w Niemczech jest dla o wiele bardziej korzystny. Przewodniczący Izby Lekarskiej domaga się stworzenia bardziej atrakcyjnych warunków pracy, aby jego rodacy nie musieli opuszczać kraju w poszukiwaniu lepszego zatrudnienia, co jednocześnie zmniejszyłoby problem lekarzy nie posługujących się biegle językiem niemieckim.


Szokujący jest fakt, że zdarzają się przypadki, w których, jak pokazują treści skarg pacjentów, lekarze znają 2-3 słowa w języku niemieckim. Co gorsza, ordynatorzy szpitali są świadomi tego problemu i w ankietach dotyczących zatrudnianych cudzoziemców otwarcie przyznają, że dogadują się w podwładnymi w jednej trzeciej.

Mimo tej sytuacji, Jonitz nie zna żadnych przypadków, w których nieznajomość języka poważnie naraziła życie pacjenta. Jednak nie da się ukryć, że takie braki językowe na pewno przyczyniają się do obserwowanego stale spadku jakości opieki, jaką otaczani są pacjenci.

Dosyć paradoksalna wydaje się obecnie powszechna sytuacja, w której niemieccy lekarze pracujący w szpitalach z cudzoziemcami, nie sprawują opieki nad pacjentem. Są oni wykorzystywani do pracy przy wypełnianiu dokumentacji, jak również wypisywania recept, ponieważ często przerasta to obcokrajowców.

Opracowała:

Manuela Tomala

Komentarze do: Wielu lekarzy w Niemczech nie zna języka niemieckiego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz