Szukaj

Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy

Podziel się
Komentarze0

Eckart von Hirschhausen to nie tylko doskonały komik, ale także równie dobry lekarz. Do problemu nadużyć ze strony lekarzy podchodzi on bardzo sceptycznie.

Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy


Bardzo często można usłyszeć ludzi, którzy mówią o tym, że wolą unikać wizyt lekarskich. Powód takich głosów jest nie tyle błahy, o ile niepokojący, mianowicie ludzie uważają, że nie warto iść do lekarza, gdyż on nawet bez większego uzasadnienia wynajdzie nam jakąś chorobę. W niektórych przypadkach jest oczywiście ekstremalnie ważne, aby zostać bardzo szybko i dokładnie przebadanym. Jednak zdarzają się sytuacje, w których lekarze rzeczywiście znacznie nadużywają swoich kompetencji a chodzi tutaj, podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, nie mniej ni więcej niż tylko o pieniądze. Jak można rozpoznać problem i się z nim uporać? Eckart von Hirschhausen pokazał w charakterystyczny dla siebie, komediowy sposób w filmie zamieszczonym w Internecie.

Dla użytku niemieckiej służby zdrowia każdego dnia stoi w gotowości około 1 miliarda Euro. Jednakże na co są wydawane te gigantyczne sumy? Między innym na około 400,000 tys. zabiegów stawów kolanowego i biodrowego, milion badań serca, 134 miliony zdjęć rentgenowskich oraz 17 milionów tomografii komputerowych w roku. Jak można zauważyć pieniądze, którymi operuje niemiecka służba zdrowia są jej bardziej niż potrzebne - są one po prostu niezbędne. Zastanowić się jednak trzeba nad tym czy wszystkie środki wydawane są zgodnie z ich przeznaczeniem? Czy rzeczywiście wszystkie diagnozy i metody leczenia są właściwie zastosowane i niezbędne?


Mniej znaczy więcej – za dużo medycyny może szkodzić

Lekarz, komik, pisarz i prezenter Eckart von Hirschhausen postanowił wraz z kolegami z Fundacji Bartelsmanna sprawdzić jaka jest rzeczywista sytuacja w służbie zdrowia. W tym celu opublikowali oni film pt. Mniej znaczy więcej – za dużo medycyny może szkodzić. Film miał na celu pokazać, że przesadzone diagnozy oraz metody leczenia mogą przynieść pacjentowi więcej szkody niż korzyści. Z humorem i dowcipem w ręku powoli odkrywane zostają mechanizmy w jakie lekarze wciągają swoich pacjentów, aby wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy ze służby zdrowia. W całym przedsięwzięciu chodzi przede wszystkim o pacjentów i o to, aby uchronić ich przed nieuczciwymi lekarzami. Można powiedzieć, że wszystko leży w ich rękach, ponieważ to oni przecież wybierają swojego lekarza.

Jak słusznie zauważa autor filmu Eckart von Hirschhausen, sam nie jest w stanie zaoferować doskonałego sposobu na rozwiązanie problemu. Pokazuje jednak jasno i z humorem wszelkie niedociągnięcia zaistniałe w systemie zdrowia. Wideo to powinno zachęcić pacjentów do uzyskania fachowych informacji i pomóc w odpowiedzi na pytanie „Co się właściwie stanie, jeżeli postanowimy poczekać z zażywaniem leków albo też zaczniemy odkładać operację?”

Autor:

Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz