Szukaj

Rozmowa kwalifikacyjna kobiety

Podziel się
Komentarze3

Rozmowa kwalifikacyjna to już pewien sukces, świadczy to o tym, że zostałaś wybrana z wielu kandydatek, które wspólnie z Tobą walczą o wymarzone stanowisko. Teraz jednak będzie znacznie trudniej, ponieważ to właśnie ta rozmowa zadecyduje o tym, czy uda ci się zdobyć pracę, czy też nie.

Rozmowa kwalifikacyjna kobiety

Curriculum vitae – to pierwszy krok

Przed pojawieniem się na rozmowie o pracę, pracodawca najpierw otrzymał od ciebie CV, czyli formę życiorysu zawodowego, na której widnieją informacje o tym, gdzie pracowałaś, uczyłaś się, czy jakie posiadasz umiejętności. Zaprojektowanie odpowiedniego CV jest bardzo ważne, tak samo jak dokładna znajomość tego życiorysu. To bardzo często właśnie z tego pracodawcy czerpią inspiracje i zadają pytania. Dlatego warto z rozsądkiem i szczegółowością zaprojektować CV. Istotna role odgrywa szata graficzna, która może być kluczowa, ponieważ pozwoli ci wyróżnić się spośród dziesiątek innych curriculum vitae. Podkreśl swoje umiejętności, zaznacz doświadczenia, warto pisać wszystko to, co może teoretycznie się przydać, a nawet więcej. Unikaj jednak wpisywania takich prac jak: rozdawanie ulotek czy dorywcze jednodniowe zlecenia, które nie są bezpośrednio związane z owym stanowiskiem. To dużo nie pomoże, a raczej może zaszkodzić. Wracając do szaty graficznej, warto się nad nią dobrze zastanowić i zaprojektować ją odpowiednio w stosunku do szukanej pracy. Jeżeli szukasz pracy na przykład jako sekretarka, to zapewne wymaganymi umiejętnościami będzie znajomość z programami biurowymi. Dlatego zaprojektowanie CV w tego typu programie (z użyciem elementów graficznych, ramek czy poziomych linii - przedzielających poszczególne teksty) może być pierwszym atutem, przybliżającym cię do upragnionego stanowiska.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Niejednokrotnie słyszy się lub czyta, że przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej powinno się dzień wcześniej. Jest to oczywiście prawda, ale będzie jeszcze lepiej gdy na przygotowania poświęcisz więcej czasu, minimum dwa dni. Po pierwsze,  powinnaś przestudiować jeszcze raz swoje CV i przygotować wszelkie niezbędne dokumenty, nawet jeśli nie będą ci potrzebne. Twój wizerunek zyska na tym, gdy pracodawca zobaczy, że jesteś zawsze profesjonalnie przygotowana i zabezpieczona na wszelkie okoliczności. Dlaczego mowa tutaj o tym, by przygotować się już dwa dni wcześniej? Chodzi o sen. Często zdarza się, że nerwy i stres nie pozwalają usnąć dzień wcześniej. Zapewne znasz ten stan, gdy przed ważnym egzaminem, na przykład na prawo jazdy, nie mogłaś usnąć. Dlatego dwa dni wcześniej, lepiej położyć się później i wstać jeszcze wcześniej niż zwykle, zapewne noc przed wyznaczoną rozmową zmęczenie weźmie górę nad nerwami, a ty wyśpisz się i wypoczniesz przed ważnym dniem.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Dzień przed rozmową kwalifikacyjną, po przygotowaniu wszystkich niezbędnych papierów, które mogą okazać się przydatne podczas spotkania, przygotuj również strój. Nie zależnie od tego, czy jest to bardziej wymagająca praca za biurkiem, czy też praca w której można chodzić ubranie swobodnym to zawsze warto wyglądać elegancko. Pierwsze wrażenie jest jednym z kluczowych elementów rozmowy o pracę, który w pewnym stopniu decyduje o tym, jak rozmowa przebiegnie.  Po pierwsze, strój powinien wyglądać schludnie i świeżo. W tym dniu zdecyduj się również na niezbyt nachalny wygląd. Pracodawca nie rekrutuje cię na podstawie długich nóg czy wydatnego biustu. Jesteś w pracy i masz wyglądać profesjonalnie. Jeżeli decydujesz się na spódnicę, to jej odpowiednia długość powinna sięgać kolan. Spodnie będą również dobrym rozwiązaniem, ale jednak spódnica i buty na szpilkach, to bardzo kobiecy strój, na podkreślenie rangi tego spotkania. Marynarka i biała, ewentualnie błękitna, koszula wykończona koronkami czy zakończona ładnym kołnierzykiem, pozwoli Ci prezentować się wyjątkowo i oryginalnie, przy okazji podkreśli twoją znajomość mody i styl ubierania się. Zawsze możesz pokusić się również o delikatny dodatek, taki jak łańcuszek czy korale, co nada wyrazistości twojej stylizacji. Pamiętaj jednak by iść w stronę minimalizmu, który jest zawsze w modzie. Strój powinien być przygotowany już dzień wcześniej, czysty i wyprasowany, odłożony w bezpieczne miejsce.  Następnym krokiem będzie obliczenie czasu dotarcia dotarcia na umówione spotkanie. Pamiętaj o uwzględnieniu korków! Spóźnienie może już na wstępie przekreślić twoją kandydaturę. Pierwsze wrażenie jest najbardziej istotne, więc lepiej wyjdź z domu odpowiednio wcześnie.

Jaki makijaż na rozmowę kwalifikacyjną?

Kolejnym ważnym elementem jest zaplanowanie makijażu. Makijaż wyraża ciebie i twoja osobowość, pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z podkreślaniem urody. Oficjalny make up nie powinien być za mocny. Postaw na naturalność, nieskazitelna cera, podkreślone tuszem rzęsy i błyszczyk zapewne dodadzą ci uroku. Ta zada odnosi się nie tylko do oficjalnych spotkań, warto ją przełożyć na dalsze kontakty z pracodawcą. Nie wiadomo czy pracodawca będzie kobietą czy mężczyzną, nie wiemy na jakie rzeczy będzie zwracał uwagę, dlatego warto się przygotować.  Najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem jest zachowanie jak największej naturalności.

Make up – no make up

Bardzo popularnym rodzajem w wydaniu biurowym jest makijaż „no make up”. Czyli taki, który jest w ogóle niezauważalny. Wszystko w tym makijażu jest bardzo delikatne: stonowany podkład, naturalne kolory, takie które zupełnie wtapiają się w skórę. Oczywiście można pokusić się o intensywniejszy efekt na powiekach, podkreślić je odpowiednio dobranym cieniem czy kredką, tak by wydobyć głębie spojrzenia. Zanim przystąpisz do makijażu pamiętaj również o tym, by odpowiednio przygotować swoją skórę, oczyścić ją i nawilżyć.

Czego unikać w makijażu o pracę?

Unikaj intensywnych kolorów i dużych ilości fluidu. Taki styl nie jest zbyt pozytywnie oceniany przez większość społeczeństwa, również pracodawca może mieć specyficzne podejście do intensywnie wymalowanych kobiet. Także kontrasty w oficjalnym makijażu powinny być zakazane, krwista czerwień szminki w porównaniu z jasnym podkładem, i obfitą ilościa różu na policzkach, może zaskutkować rozbawieniem pracodawcy.

Dzień rozmowy kwalifikacyjnej

Przychodzi w końcu moment kiedy budzisz się rano i wiesz, że już za parę godzin odbędzie się wyczekiwana rozmowa kwalifikacyjna. Pamiętaj, by lepiej wstać pół godziny wcześniej niż zwykle, by spokojnie i bez pośpiechu obudzić się popijając łagodną kawę z mlekiem i zjeść pożywne śniadanie. Razowy chlebek z jajkiem na miękko zapewni ci mnóstwo wartości odżywczych i energii, którą spożytkujesz podczas rozmowy. Musisz być skoncentrowana, wypoczęta i co najważniejsze, nie możesz się denerwować. Zimna krew i koncentracja, mogą być jednym z kluczy do twojego sukcesu.Warto również stawić się na miejscu spotkania  trochę wcześniej, najlepiej 15 minut przed wyznaczoną godziną. Będziesz miała czas, żeby skorzystać z toalety, poprawić fryzurę czy makijaż, jeszcze raz przejrzeć swoje CV.  Sprawdź czy zabrałaś wszystkie potrzebne dokumenty. Czas oczekiwania może być dla ciebie najtrudniejszy, moment w którym nerwy i stres sięgną zenitu. Musisz wykazać się samokontrolą, stres może rozproszyć cię podczas rozmowy, a to przecież już za moment!

Jak zachować się na rozmowie o pracę?

Rozmowę kwalifikacyjną można podzielić część werbalną i niewerbalną. Werbalna czyli, ta najbardziej znana i świadoma dla człowieka - mowa. Jak się jednak okazuje, 70% sukcesu w rozmowie o pracę stanowi komunikacja niewerbalna. To jak się poruszasz, jak zachowujesz, co robisz z rękami, jaka jest twoja mimika twarzy. Jeśli chodzi o samą mimikę, warto trenować przed lustrem w domu, po to by, samemu widzieć reakcje twarzy i nauczyć się je kontrolować. Pracodawca ocenia cię pod każdym względem, jeśli krzyżujesz nogi to może pomyśleć, że jesteś  zamknięta w sobie i coś ukrywasz. Gdy strzelasz palcami, drapiesz się po karku lub zaciskasz pięści pokazujesz swojemu rozmówcy, że jesteś zestresowana, jesteś niepewna swego, masz obawy czy czegoś nie chcesz powiedzieć. Również istotne jest to jak siedzisz i co robisz z dłoniami. Staraj się mieć je w zasięgu wzroku, nie bawić się długopisem czy guzikiem swetra. Pracodawca widząc twoje dłonie, może sądzić, że jesteś otwarta.

Podczas samej rozmowy pamiętaj również o tonie głosu, który powinien być w miarę wysoki i pewny siebie. Nie mów za cicho, każdą odpowiedź staraj się przemyśleć. Czasem możesz stosować różne techniki polonistyczne, na przykład powtarzając pytanie i robiąc, krótkie „hmmm...”. Pracodawca nie jest narażony na czekanie na zbyt długą odpowiedź, tylko sam jest zainteresowany co tam w twojej głowie się teraz dzieje.

Trudne pytania i odpowiedzi na rozmowie o pracę

W rozmowie mogą padać przeróżne pytania. Pracodawca może zapytać, dlaczego przerwałaś naukę w szkole, lub dlaczego trwała ona tak długo. Zapyta czemu zrezygnowałaś z poprzedniej pracy i dlaczego jesteś akurat tutaj. Dlatego na takie podstawowe pytania warto być przygotowaną już dwa dni wcześniej, by w głowie powtórzyć sobie odpowiedź i szybko jej udzielić. Czasem pytanie mogą być bardzo podchwytliwe, na przykład co byś odpowiedziała na pytanie „Jakie są twoje marzenia?”. Zapewne powiesz, że szczęśliwa rodzina i piękny dom. To pytanie jest jednak podchwytliwe. Lepiej odpowiedzieć, że twoim marzeniem jest sukces i rozwój firmy, który jest dziełem twojej ciężkiej pracy. Jeżeli chodzi o firmę, to w tym temacie również musisz być przygotowana. Pracodawca pewnie zapyta cię, czemu akurat jego firma i co o niej wiesz. Unikaj jednak udowadniania swojej ogromnej wiedzy, zdarza się, że pracodawcy w ten sposób przeprowadzają badania marketingowe. Twoja znajomość firmy powinna być dobra, jednak nie perfekcyjna.Jednym z pierwszych pytań będzie również to, ile chcesz zarabiać. W tym temacie nie możesz bać się być szczera i liczyć, że pracodawca zaoferuje ci więcej. Wypada podać kwotę większą niż chcesz naprawdę zarabiać, po to by podwyższyć swoją wartość i wykazać się przydatną umiejętnością negocjowania. Pracodawca doskonale wie po co tu jesteś, właśnie po to by zarabiać pieniądze. Więc ten temat nie powinien być dla nikogo wstydliwy, wręcz przeciwnie.

Czego unikać w rozmowie kwalifikacyjnej?

Unikaj zachowań niewerbalnych, które zdradzają twoje zdenerwowanie, czyli drapania się po karku, zaciskania pięści czy też zabawy różnymi przedmiotami. Pamiętaj, by nie unikać kontaktu wzrokowego z pracodawcą, bo jest on naprawdę ważny. Nie staraj się być również przyjacielska, czy też wrzucać wspaniałe żarty w środek tematu, staraj się odpowiadać i rozmawiać luźno, ale nie jak byś rozmawiała z przyjaciółką, tylko dobrym i starym znajomym. Możesz pokusić się o miłą anegdotę rozluźniającą atmosferę, ale nie przesadzaj. Pamiętaj, że pracodawca to też człowiek i dla niego takie rozmowy nie należą do najłatwiejszych i nie  muszą być wcale przyjemne. Zachowaj dystans, zdrowe podejście i bądź sobą. Nie koloryzuj, kłamstwo na temat pracy czy posiadanych umiejętności może bardzo szybko wyjść na jaw. Oczywiście, zawsze można podkreślić i wyróżnić swoje walory, ale nie przesadzaj. Bądź sobą, pokaż swoje atuty a na pewno uda ci się dostać wymarzoną pracę.

Autor: Damian Nowaczek

Komentarze do: Rozmowa kwalifikacyjna kobiety (3)

martyska
martyska 16-12-2013 11:53

Pierwsza rozmowa o pracę

1

Pierwsza rozmowa o pracę to zawsze spore przeżycie i trzeba pamiętać, żeby być gotową na wszystko!... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
nowakowski
nowakowski 25-11-2013 20:02

złoty środek na sukces

1

grunt to być sobą i tyle;) nie da się udawać na dłuższa mete kogoś kimś sie nie jest :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Kamilka9
Kamilka9 23-11-2013 15:04

Rozmowa kwalifikacyjna

1

Przy rozmowie kwalifikacyjnej nie da się nie stresowac! Tekst bardzo przydatny i w sumie skorzystam z kilku porad.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze