Szukaj

Im jesteśmy szczęśliwi, tym lepiej wykonujemy naszą pracę!

W ostatnim czasie przeprowadzono szereg badań, w których skupiono się na rozwiązaniu tajemnicy szczęśliwego życia całkiem zwyczajnych ludzi. Okazało się, że wykonując naszą pracę z energią i entuzjazmem, jesteśmy wynagradzani w postaci zadowolenia z tego, co wykonaliśmy.

Im jesteśmy szczęśliwi, tym lepiej wykonujemy naszą pracę!

Willibald Ruch, jeden z badaczy stwierdza, że entuzjazm silnie wpływa na zadowolenie z pracy, a także podnosi poziom świadomości powołania w danym zawodzie. Badanie nad zadowoleniem z życia jest nową dziedziną w tzw. pozytywnej psychologii, która od dziesięciu lat obserwuje zwyczajne życie przeciętnych osób i ich zadowolenie z wykonywanej pracy.  Willibald Ruch jako profesor Katedry Psychologii i Diagnostyki na Uniwersytecie w Zurychu, od dziesięciu lat stara się rozszerzyć swoje działania na wszystkie kraje niemieckojęzyczne.

Pozytywna psychologia wyróżnia trzy  rodzaje podejścia do pracy: pracuje się, aby zarabiać pieniądze, robić karierę, lub z powołania do niej. Badania wykazały, że zadowolenie z życia i satysfakcja z pracy wiąże się z trzecim rodzajem orientacji zawodowej. Ruch twierdzi, że nie doceniamy tego, jak bardzo  entuzjazm i zadowolenie z pracy są ze sobą związane, i jak bardzo zadowolenie z pracy wpływa na nasze życie prywatne.

Badania obejmują również analizy, mające wyjaśnić, w jaki sposób ludzie szukają szczęścia. Tutaj również wyróżniamy trzy rodzaje zachowań: szczęście dają nam zwykłe przyjemności i korzyści dnia codziennego, wykorzystujemy całą naszą energię, aby spełnić plany życiowe, lub poszukujemy sensu życia.  Wszystkie trzy style prowadzą do szczęścia, jednak najbardziej efektywnym jest drugi rodzaj.


Pozytywna psychologia stawia sobie za cel, aby pokazać się od innej strony, nie tylko chorób, zaburzeń umysłowych czy rozwoju niepożądanych zachowań. Szacuje się, że ok. 30% osób na świecie cierpi na choroby psychiczne, ale pozostałe 70% jest zwykłymi, zadowolonymi z życia ludźmi, którzy chcą się rozwijać, zrobić coś w swoim życiu, szukają szczęścia i zadowolenia.


Analizując szczęście innych osób bierze się pod uwagę kilka kategorii, np. płeć, czy kraj pochodzenia. Obserwowane są ich zachowania pod względem wyrażania entuzjazmu, optymizmu, ciekawości, humoru i zdolności uśmiechania się. Wiele osób uważa to za trywialne i nie może zrozumieć, jak zwykły entuzjazm może wpływać na ilość zarabianych przez nas pieniędzy i jakość wykonywanej pracy. Ale wszystkie dotychczasowe badania na ten temat właśnie na to wskazują – im człowiek jest bardziej zadowolony z tego co robi, przynosi mu to coraz większe korzyści. Dodatkowo wykazano, że kawior (kojarzony przez nas z luksusem, więc również i zadowoleniem) czy seks, nie daje nam w rzeczywistości takie satysfakcji,  jak uważamy.

Można więc postawić dwa pytania: czy istnieją osoby, których pracowity charakter sprawia, że ta osoba automatycznie jest szczęśliwa? A może dzieje się na odwrót – to zadowolenie sprawia, że jesteśmy lepsi w pracy?  W przeprowadzonych analizach, podczas których trenowano osoby pod względem wykazywania uczuć, humoru czy entuzjazmu, udowodniono, że nawet u osoby, która posiada dziedziczne wykazywanie zadowolenia, można to zadowolenie jeszcze bardziej zwiększyć, poprzez różnego rodzaju stymulacje.

Pozytywna psychologia porównuje wzrost zadowolenia z naszej pracy do gry na skrzypcach – im więcej ćwiczysz, tym jesteś w tym lepszy i tym większą satysfakcję posiadasz. W pewnym momencie spostrzeżemy, że robimy to automatycznie. - W pozytywnej psychologii chodzi o to, aby wzmocnić odwagę, nawet u osób raczej nieśmiałych z natury. – twierdzi Roch.

Komentarze do: Im jesteśmy szczęśliwi, tym lepiej wykonujemy naszą pracę!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz