Szukaj

Czym jest stres pourlopowy?

Praca pochłania ogromne ilości naszego czasu, jesteśmy od niej zależni i nie możemy pozwolić sobie na jej lekceważenie. Dla większości z nas jest ona jedynym źródłem dochodu, dlatego też często warunkuje styl i jakość naszego codziennego życia.

Czym jest stres pourlopowy?

Jednak naturalnym stanem rzeczy jest pojawienie się zmęczenia i syndromu wypalenia zawodowego, dlatego tak ważny jest dobrze zaplanowany wypoczynek, który pozwoli nam odciąć się od szarej codzienności i naładować „akumulatory”.

Większość z nas z niecierpliwością i utęsknieniem oczekuje na zasłużony urlop. Stanowi on odskocznię od obowiązków, stresów, presji i oczekiwań, które ma w stosunku do nas pracodawca. Jednak często bywa tak, że czas powrotu do pracy okazuje się dla nas niezwykle trudny i nie potrafimy poradzić sobie z czekającymi na nas nowymi zadaniami. Jest to objaw tak zwanego stresu pourlopowego, który znacząco może utrudnić nam powrót do pracy.

To nic dziwnego ani nienaturalnego, że nagły powrót do pracy po urlopie wiąże się z dużym stresem i nie jest niczym przyjemnym. Zazwyczaj nawet dwutygodniowy wypoczynek kończy się w mgnieniu oka, podczas gdy my sami chcielibyśmy jeszcze trochę go przedłużyć. Jednak nie każdy powrót do pracy musi wiązać się z problemami i trudnościami adaptacyjnymi.


Oto kilka sposobów na to jak ułatwić sobie powrót do obowiązków zawodowych:

Nie spędzaj urlopu w domu! Dom jest miejscem, w którym zawsze znajdziesz sobie coś do zrobienia – zaległy remont, sprzątanie – a to sprawi, że na pewno nie uda ci się wypocząć i wystarczająco zregenerować sił. To wszystko sprawi, że powrócisz do pracy podwójnie zmęczony i niezadowolony, co na pewno nie wpłynie pozytywnie na jakość twojej pracy.


Przed rozpoczęciem urlopu zadbaj o to, żeby uporządkować wszystkie sprawy zawodowe. Zostawiając po sobie ład i porządek zdobędziesz komfort psychiczny, którego obecność pozwoli ci się maksymalnie odprężyć i odciąć od szarej codzienności.

Dobrze zaplanuj swoje wakacje. Nie pozwól na to, żeby długo wyczekiwany urlop okazał się czasem pozbawionym przyjemności i zabawy. Pozwól sobie na spełnianie własnych zachcianek i zapewnij sobie pozytywne wspomnienia, które muszą wystarczyć ci do następnego lata.

Nie wracaj z urlopu na ostatnią chwilę. Postaraj się zapewnić sobie chociaż dzień powakacyjny, który pomoże ci oswoić się z zakończeniem błogiego lenistwa. Nie doprowadzaj do sytuacji, w której będziesz zmuszony biec do pracy prosto z lotniska, gdyż taka sytuacja tylko dodatkowo spotęguje stres i roztargnienie.

W pierwszych dniach po powrocie do obowiązków zawodowych nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Pierwsze niepowodzenie nie może od razu wywoływać frustracji i zniechęcenia. Daj sobie czas na ponowną adaptację, nie spiesz się a na pewno szybko wrócisz do formy.

Pamiętajmy, że dobry wypoczynek, to taki, który pozwoli nam zapomnieć o nękających nas problemach, niepowodzeniach czy goniących terminach. Urlop powinien być czasem tylko dla nas a życie zawodowe powinno pozostać za zamkniętymi drzwiami biura. Jeżeli zastosujemy się do przedstawionych porad powrót do pracy może okazać się przyjemniejszy a nasz wypoczynek bardziej efektywny.

Komentarze do: Czym jest stres pourlopowy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz