Szukaj

Jak mieć więcej czasu dla siebie?

Czy zdarza ci się często narzekać, że nie masz na nic czasu? Chcesz pójść do fryzjera, kosmetyczki lub do kina, ale przychodzisz z pracy i czujesz, że nie masz siły nawet na prysznic? Nie jesteś w tym odosobniona, według przeprowadzonych badań coraz więcej osób przyznaje, że żyje w ciągłym biegu i nie wie, w jaki sposób może zyskać trochę czasu na przyjemności.

Jak mieć więcej czasu dla siebie?


Dlaczego nie mamy na nic czasu?

Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego ciągle brakuje ci czasu na cokolwiek? Być może problem nie leży w tym, że pracujesz wiele godzin i masz dużo obowiązków poza pracą, ale dlatego, że źle organizujesz plan swojego dnia.  Bardzo dużo czasu ucieka nam przy - wydawać by się mogło - błahych czynnościach. Jednak sumując cały ten czas, może okazać się, że tracimy bardzo dużo naszego czasu na takie sprawy, które nic nie wnoszą do naszego życia.

Mała lekcja ekonomii

Chcąc zyskać więcej czasu dla siebie, najpierw musisz przyjrzeć się swojemu trybowi życia. Ile czasu poświęcasz na codzienne czynności? Praca, dom, dzieci - gdzie w tym wszystkim czas na relaks i naładowanie baterii? Jeżeli zaczniesz spisywać swoje czynności i określać dokładnie, ile ci one zajmują, zaczniesz być może dostrzegać, jak wiele czasu zwyczajnie umyka. Pomyśl o swoim podejściu do kwestii wolnego czasu. Co zazwyczaj robisz, kiedy udaje ci się wygospodarować kilka godzin tylko dla siebie? Oglądanie telewizji, plotki z przyjaciółką przez telefon a może wylegiwanie się w łóżku, po którym masz pretensje do siebie, że lepiej nie zagospodarowałaś swojego czasu? Słowo gospodarować jest tutaj kluczowe. Zacznij patrzeć na czas jako na coś, co możesz wydzielać, oszczędzać i gromadzić. Niech to będzie twoja mała lekcja ekonomii. Z czasem jest jak z pieniędzmi. Jeśli mądrze go wygospodarujesz, będziesz mogła przeznaczyć go na dowolną czynność.


Krok po kroku do radości z życia

Pomyśl, jeżeli nie znajdujesz czasu dla siebie i zaczyna cie to już frustrować, to jakie masz szanse na rozwijanie swoich pasji i umiejętności? Potraktuj zagospodarowany czas jako inwestycję w przyszłość. Nikt nie zwróci ci minionych chwil. Zadbaj to, żeby znajdywać czas dla swoich bliskich. Pominięcie jakiś ważnych momentów w ich życiu może potem powodować wyrzuty sumienia do samej siebie. Ponadto, jeśli znajdziesz czas dla siebie i odpoczniesz, to są większe szanse na to, że będziesz miała więcej chęci do pracy i więcej pomysłów na wykorzystanie wolnego czasu. Nabierzesz dystansu do wielu spraw, co pozwoli ci skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. Zmień także swoje nastawienie do wykonywanych obowiązków. Po pewnym czasie zobaczysz różnice. Wyrzuć ze swojego słownika słowa typu muszę, powinnam, nie mam innego wyjścia. Podejdź do tych czynności raczej jak do przyjemności. To sprawi, że nie będziesz czuła wewnętrznego przymusu. Marzysz o nauce tańca albo kursie języka obcego? Myślisz, że to nie dla ciebie a poza tym nie masz na to czasu? To właśnie błędne podejście. Pomyśl, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych. Znajdź w sobie odwagę, żeby podjąć wyzwania! Pamiętaj o dokładnym określaniu czasu, który przeznaczasz na każdą konkretną czynność. Wyznaczaj sobie granice, w których będziesz w stanie wykonywać zaplanowane obowiązki.

Choć może wydawać się to dziwne, zwalniając nieco tempo swojego życia, tak naprawdę przyspieszasz! Umiejętność gospodarowania czasem pozwoli na wykonywanie większej ilości czynności w tym czasie, w którym normalnie nie mogłaś się do tej pory odnaleźć. Nie pozwól na to, żeby radość życia uciekała na rzecz ciągłego zapracowania i narzekania.

Autor: Katarzyna BolestaKomentarze do: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz