Szukaj

Uwaga pożar! ABC pierwszej pomocy

Podziel się
Komentarze0

W przypadku pożaru najważniejszy jest czas. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko. Nasza reakcja musi być błyskawiczna, ale rozsądna. Podejmując akcję ratowniczą pamiętać musimy również o własnym bezpieczeństwie.

Uwaga pożar! ABC pierwszej pomocy

Pożar! Co robić?

Przede wszystkim musimy ostrzec wszystkich o niebezpieczeństwie i bezzwłocznie powiadomić służby ratownicze. Nie należy panikować. Spokój i opanowanie są niezbędne. Niepotrzebny chaos nie tylko utrudnia akcję ratowniczą, ale przyczynić się może również do jej niepowodzenia.

Pamiętaj! Nie próbuj walczyć z ogniem zanim nie wezwiesz służb ratowniczych i nie upewnisz się, że nie narażasz własnego bezpieczeństwa.

Ważne zasady – jak postępować krok po kroku

1. Włącz alarm przeciwpożarowy i zawiadom służby bezpieczeństwa.

2. Unikając zbędnego ryzyka staraj się pomóc przy ewakuacji ludzi z płonącego budynku.

3. Budynek opuszczaj szybko i spokojnie.

4. Zawsze zamykaj za sobą drzwi, kiedy opuszczasz kolejne pomieszczenia płonącego budynku.

5. Wychodząc poruszaj się zgodnie z tablicami ewakuacyjnymi.

Trójkąt ognia

Zarówno do powstania, jak i podtrzymania ognia niezbędne są trzy czynniki:

  • zapalenie – iskra elektryczna lub płomień,
  • materiał palny – np. benzyna, drewno, tkanina,
  • tlen – powietrze.
Chcąc zaburzyć tzw. trójkąt ognia należy wyeliminować przynajmniej jeden z tych trzech czynników.


W przypadku pożaru samochodu należy bezzwłocznie wyłączyć zapłon. Kolejnym krokiem jest odcięcie lub odizolowanie, bądź też usunięcie materiału palnego z drogi rozprzestrzenia się ognia.

Tlen podtrzymuje ogień – należy więc odciąć dojście powietrza. W tym celu zamykamy drzwi lub dusimy płomień materiałem nieprzepuszczającym powietrze.


Dym

Podczas pożaru powietrze zanieczyszczone jest niebezpiecznym dwutlenkiem węgla i toksycznymi oparami. Nie powinniśmy wchodzić do zadymionego pomieszczenia. Nie wolno też otwierać drzwi wiodących do ognia.

Co robić, gdy jesteśmy uwięzieni w płonącym budynku?

Udajemy się do pokoju z oknem i zamykamy drzwi za sobą. Jeśli musimy przejść przez zadymione pomieszczenia, poruszamy się jak najbliżej podłogi, ponieważ im niżej tym powietrze jest czystsze. Pod drzwiami kładziemy koc lub płaszcz, żeby dym nie przedostał się do pokoju.

Płonące ubranie

Najważniejsze, abyśmy uspokoili osobę, na której znajduje się płonące ubranie. W przypadku gdyby wybiegła ona w panice na powietrze, doszłoby do podsycenia ognia.

Bezzwłocznie połóż ofiarę na ziemi, tak aby płonące ubranie było na wierzchu,
Ugaś płomienie polewając je wodą lub inna niepalną cieczą.

Innym sposobem jest owinięcie ofiary jakimś materiałem – może to być płaszcz, zasłony, koc – ważne, aby nie był to materiał sztuczny. Następnie kładziemy ją na ziemi. W ten sposób odcinamy dopływ tlenu i ugaszamy płomienie. Podobnie postępujemy wówczas, gdy sami jesteśmy ofiarą takiego wypadku.

Należy pamiętać, że nie wolno przesuwać ofiary po ziemi, ponieważ spowodować to może rozszerzenie się ognia na inne części ciała i powstanie dalszych obrażeń.

W przypadku pożaru najważniejszy jest spokój i opanowanie, które pomagają w akcji ratowniczej. Pamiętać także musimy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcemy przecież pomóc, a nie spowodować jeszcze większe szkody, czy obrażenia. Sami na własną rękę podejmujmy tylko niezbędne działania.

Telefony alarmowe:

1. STRAŻ POŻARNA – 998
2. POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
3. POLICJA – 997
4. Ogólny numer ratunkowy – 112Komentarze do: Uwaga pożar! ABC pierwszej pomocy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz