Szukaj

Stres związany ze zmianą pracy

W obecnych czasach zmiana pracy lub poszukiwanie nowej jest czymś co przynajmniej raz przeżywał każdy. Nie zmienia to jednak stresu, który zazwyczaj towarzyszy w takich sytuacjach. Bywa motywujący, ale bywa też czynnikiem paraliżującym nasze działania.

Stres związany ze zmianą pracy

Strach przed zmianami

Nawet jeżeli o zmianie decydujemy sami, a nie nagłe zwolnienie niewiele osób przyjmuje tę sytuację z całkowitym spokojem. Pierwsza ekscytacja związana z robieniem i poznaniem czegoś nowego miesza się ze strachem przed porzuceniem dotychczasowego porządku. Chcemy coś zmienić, zdobyć nowe doświadczenia, lecz mając przed oczami perspektywę poszukiwania zajęcia, rozmów kwalifikacyjnych czy zmierzenia się z nowym miejscem pracy i współpracownikami, czujemy niepokój. Zastanawiamy się po co to robimy i czy warto zamieniać wygodną posadę na coś innego. Wahamy się między chęcią pójścia naprzód, rozwojem, większymi możliwościami finansowymi, a tym co daje nam jako takie bezpieczeństwo już w tej chwili. Jest to normalna reakcja, która towarzyszy większości osób w trakcie życiowych zmian, zarówno dotyczących pracy jak i w innych sytuacjach. Warto jednak postarać się żeby stres nie opanował nas na tyle, by zniechęcić do podejmowanych kroków.

Pamiętaj o swoich możliwościach

Umiarkowany stres sprzyja naszym możliwościom, nawet więcej, jest nam potrzebny, żebyśmy mogli zaadaptować się w nowej sytuacji i podjąć działanie. Można go wykorzystać do zmotywowania się i skupienia na celu, który chcemy osiągnąć. Oczywiście nie jest to od razu takie proste, jednak lepsze od poddawania się panice wywołanej przez nowe zadania. Każdy, zmiany, które go czekają, przeżywa inaczej. Niektórych stres popchnie do pójścia na rozmowę kwalifikacyjną w bojowym duchu, innym spędzi sen z powiek noc przed. Odrobina nerwów każe nam się bardziej starać, dlatego na tym warto się skupić. Przypomnieć sobie dlaczego chcemy podjąć nową pracę, co z naszych cech lub umiejętności ułatwi nam realizację celu. Łatwiej opanować nerwy, gdy znamy swoje mocne strony i skupiamy się na nich zamiast myśleć negatywnie i na siłę wynajdować rzeczy, które nam nie wychodzą.

Jak panować nad stresem?

Warto w chwilach podwyższonego napięcia zrobić coś dla swojej przyjemności. Nie musito być od razu skok na bungee, a jedynie coś, co pozwoli się odprężyć i zapomnieć na chwilę o napięciu emocjonalnym. Jak wspominałam, lekki stres jest dobrą rzeczą, jednak zbyt silny lub długotrwały odbija się niekorzystnie na zdrowiu. Może prowadzić do problemów psychicznych oraz do bardziej widocznych problemów fizycznych w tym z układem pokarmowym, skórą albo ogólnym samopoczuciem. Bóle brzucha, bóle głowy niewiadomego pochodzenia oraz inne objawy fizjologiczne często nie są symptomami choroby, a jedynie zdenerwowania, w które sami potrafimy siebie wpędzić . Ponieważ ciężko jest udowodnić, że niektóre objawy wywołane są stresem, nawet jeśli zgłosimy się do lekarza, będzie on leczył tylko objawy. Zmiana oraz szukanie pracy to jedne z najbardziej denerwujących rzeczy, jakie wiele osób musi przejść. Żeby nie sięgać z tego tytułu po radykalne środki, jakimi mogą być tabletki lub inne środki farmakologiczne albo uzależniające trzeba pamiętać o tym, co potrafi poprawić nam nastrój. Przypomnieć sobie co nas rozluźnia, sprawia że zapominamy o problemach. Każdy ma na takie sytuacje różne sposoby: kąpiel w olejkach, kupienie sobie czegoś nowego, spotkanie z przyjacielem, wyjście do kina. Jeśli jest to spacer to należy iść, jeśli jest to książka to przeczytać jakąś i zapomnieć o poważnych sprawach chociaż na pół godziny. Sport jest szczególnie polecany ze względu na wysiłek, jaki musimy włożyć w ruch, co sprzyja wyzwalaniu się w mózgu hormonów poprawiających samopoczucie.

Sposobów jest tyle ile osób, lecz nie należy ich ignorować, bowiem są ważnym elementem powrotu do równowagi. Nasz organizm potrzebuje tego, aby móc z powiedzeniem wykorzystać swój potencjał w trakcie nowego zajęcia.

Dopiero gdy czujemy, że stres nie pozwala nam stawić czoła zadaniom, które nas czekają, sprawia, że nie jesteśmy w stanie wstać z łóżka przed rozpoczęciem pracy pełni strachu i nerwów dotyczących tego, jak to będzie, należy udać się po pomoc do specjalisty. Łagodne leki uspokajające pozwolą opanować zbytnie zdenerwowanie tym, którym spacery albo sport nie pomagają na rozładowanie stresów. Należy jednak pamiętać, że leki, nawet łagodne nie są sposobem na wszystko. Pomagają, gdy nadmiar stresu nie pozwala podjąć nowych obowiązków, jednak spowodują że będziemy odnosić sukces za sukcesem. Na to najlepszą metodą jest praca nad sobą i uczenie się powoli jak nie dać się pożreć zdenerwowaniu.

Autor: Karolina Skrzek

Komentarze do: Stres związany ze zmianą pracy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz