Szukaj

Leczenie placebo? Czy to możliwe?

Placebo, bo tak nazywamy „fałszywą” tabletkę. Termin „efekt placebo” pojawił się po raz pierwszy w grudniu 1955r. w „Journal of the American Medical Association”. Jak się okazało, po zażyciu tabletki placebo organizm może zacząć wydzielać związki chemiczna, które sprawiają, że chory pomimo wszystko naprawdę czuje się lepiej!

Leczenie placebo? Czy to możliwe?


Jakie cechy powinno mieć Placebo? Jeśli badamy substancję podawaną w tabletce, to placebo także będzie tabletką złożoną, np. z samej masy tabletkowej i cukru. Musi jednak smakować i wyglądać tak samo, jak badana substancja. Forma tabletki powinna być nie do odróżnienia. Efektem placebo, nazywamy pozytywną reakcję organizmu – załagodzenie lub całkowite ustąpienie występujących dolegliwości – po podaniu środka farmakologicznego.

Działania psychiki

Czy jest to możliwe, aby tabletka z samego cukru zaczęła działać? Tak, ponieważ informacje o rozpoczęciu procedury medycznej sprawiają, że mózg rozpoczyna wysyłanie sygnałów do ciała, które powodują wydzielanie dopaminy i adrenaliny. Substancje te wpływają poprzez rozszerzenie kanalików płucnych i przyszpieszenie pulsu na ogólne samopoczucie. Najlepsze skutki działania placebo obserwuje się przy testowaniu leków na łagodną astmę oskrzelową czy łagodną depresję, gdzie dokuczliwe objawy powiązane są z nastrojem pacjenta.


Punkt odniesienia

Placebo stosuje się w badaniach klinicznych, które prowadzone są w sposób porównawczy. Jednej grupie pacjentów podaje się testowaną substancję, czyli przyszły lek a drugiej, tzw. grupie kontrolnej, placebo. Sprawdza się czy nowa substancja faktycznie działa, czy też efekty spowodowane są faktem takim, że pacjent w ogóle przyjął jakiś lek.


Na tym etapie, placebo jest bardzo przydatne w celu eliminacji czynnika psychicznego, tak zwanego efektu udzielonego: coś się dzieje, bo musi, w końcu zażyłem lekasrtwo. W kolejnych etapach badań, placebo powinno zostać zastąpione odpowiednim lekiem.

Agencje regulacyjne, takie jak Amerykańska Agencja Ds. Żywności i Leków (FDA) czy Europejska Agencja ds. Leków (EMA), uważają, że badania z użyciem placebo, są wciąż swego rodzaju standardem i powinny zostać kontynuowane. Przeciwni temu są bioetycy, którzy uważają, że nie powinno się stosować placebo jeśli tylko istnieje inna możliwość leczenia. Z punktu widzenia lekarzy to absurd, bo w praktyce wynika z tego, że nie powinni prowadzić badań klinicznych, jeśli jest inny sposób udzielenia pomocy pacjentowi.

Placebo na receptę?

Mimo zapewnień lekarzy, że nie podejmują leczenia placebo, pacjenci nie są do końca przekonani w ich wiarygodność. Na forach internetowych, w odnośni do placebo, zdarzają się nawet pytania o konkretne marki leków. Wprawdzie te produkty nie są dostępne na rynku, to istnieje jednak pewien wyjątek, gdy „fałszywa tabletka” może stanowić terapię właściwą. W momencie, gdy pacjentowi nic nie pomaga i nie wiadomo co mu jest mimo tego, że ciągle skarży się na różne dolegliwości, a zostały już wykorzystane wszelkie możliwości diagnostyczne, lekarz podejmuję desperacką próbę leczenia właśnie za pomocą placebo. Na recepcie umieszcza odpowiednią adnotację lub wysyła pacjenta do znajomego farmaceuty.

Mimo tego, iż mówi się, że to naprawdę rzadka sytuacja, aż 84% badanych z grupy 190 lekarzy pierwszego kontaktu stwierdza, że zdarzyło im się przepisać placebo, a 26% przyznało, że stosuje je co najmniej raz w tygodniu.

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Leczenie placebo? Czy to możliwe? (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 28-06-2020 12:49

Sprzedam leki pasozyty Prazykwantel Iwermektyna Zentel Yomesan Vermox

1

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tinidazol Oferuje leki przeciw pasozytom: Iwermektyna 6mg 20zł, ważna 03.2022, odliczana z opakowania szpitalnego 100 tabletek do t... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze