Szukaj

Jak mądrze zarządzać czasem?

„Co masz zrobić jutro, zrób dziś” - chyba każdy zna tę maksymę, mówiącą, że odkładanie obowiązków, nie przyniesie nic dobrego. Tylko, jak znaleźć na wszystko czas?

Jak mądrze zarządzać czasem?

Nie jesteśmy robotami, w ciągu dnia, potrzebujemy również trochę czasu dla siebie, chwili na odpoczynek. Jak więc nadążyć z wykonywaniem swoich obowiązków, zarówno domowych, jak i tych zawodowych przy jednoczesnym wygospodarowaniu chwili odpoczyku? Oto odwieczne pytanie.

Nie róbmy sobie zaległości

Jeżeli, wydaje nam się, że mamy zbyt dużo obowiązków, trzeba ułożyć plan działania. Dobra logistyka, to już połowa sukcesu. Dzięki dobremu planowi działania, narody zwyciężały wojny. Więc my możemy dzięki temu wygrać z brakiem czasu. Nawet, w sytuacji, gdy ogrom obowiązków nas przytłacza, jeżeli zaplanujemy wszystko krok po kroku, zobaczymy przysłowiowe światełko w tunelu. Oczywiście, plan powinien uwzględniać wykonywanie obowiązków, w najbliższym możliwym terminie. Jeżeli odłożymy w czasie na przykład prasowanie, aby spędzić słodką godzinę na oglądaniu telewizji, następnego dnia obowiązki nam się nawarstwią. Konsekwentne działanie, jest bardzo ważne. Jeżeli ułożymy harmonogram dnia, nie będziemy tracili czasu na zbędne czynności oraz na zastanawianie się, co zrobić.

Dzięki przemyślnemu planowi zajęć, możemy również wygospodarować chwilkę dla siebie. Przykładowo, jeżeli wieczorem, przed snem, przygotujemy sobie ubrania na dzień następny, będziemy mogły spać nawet 10 minut dłużej. Może liczba ta, nie jest porażająca, ale chyba wszystkie wiemy, że rano każda sekunda jest cenna. Dodatkowo, jeżeli spodoba nam się jakaś stylizacja, możemy zrobić zdjęcie lub ją opisać. Dzięki temu, nie zmarnujemy czasu przed szafą, zastanawiając się nad doborem stylizacji.

Planowanie swojego czasu

W mądrym zarządzaniu swoim czasem, bardzo ważne jest decydowanie, które czynności są konieczne, a które nie. Spotkanie z szefem, jest rzeczą, której nie można odłożyć. Z tego też powodu, w naszym terminarzu, powinno to zostać zapisane czerwonym kolorem. Rzeczy mniej ważne, które jednak nie mogą zbyt długo czekać, jak przykładowo zakup prezentu, należy zapisać neutralnym, niebieskim długopisem. Z kolei czynności, które są marginalne, na przykład listę zakupów, należy zapisywać ołówkiem. Dzięki temu, otwierając terminarz, będziemy mieli jasny przegląd sytuacji.

Motywacja kluczem do sukcesu

Przy wykonywaniu obowiązków, bardzo ważna jest motywacja. Osoby, które widzą sens, w wykonywanych obowiązkach, będą wykonywały je z większą pasją, a co za tym idzie, zdecydowanie bardziej efektywnie. Dodatkowo, wykonywanie codziennych czynności, będzie dla nich zdecydowanie mniej męczące. Jeżeli więc nie widzimy sensu w podejmowanych działaniach, nie może być mowy o mądrym zarządzaniu naszym czasem. Jeżeli jesteśmy w domu, wykonujmy domowe obowiązki z radością. Łatwo to osiągnąć – po zmianie firanek, czy też ułożeniu upranych ubrań w szafie, poświęćmy chwilę, na obejrzenie efektów naszej pracy. Jeżeli będziemy widzieć, że wysiłki nie idą na marne, że nagrodą jest porządek, czystość i świeżość, zaczniemy podchodzić do naszych obowiązków, zdecydowanie bardziej pozytywnie. To samo dotyczy naszej pracy. Jeżeli zajęcie nas męczy, warto pomyśleć, nad zmianą. Oczywiście, w dzisiejszych czasach, kiedy bezrobocie jest wysokie, zmiana pracy, może nie być możliwa. Jednak warto mieć taką ewentualność na uwadze. Jeżeli natomiast, nie chcemy zmieniać miejsca zatrudnienia, warto poszukać pozytywnych aspektów naszej pracy. Pomoże to codziennym wykonywaniu naszych obowiązków

Energia rodzi energię

Pamiętajmy, że zbyt dużo czasu wolnego, powoduje ogólne rozleniwienie. Oczywiście, trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na odpoczynek. Jednak, całodzienne lenistwo, również nie jest wskazane. Jeżeli uda nam się zmobilizować do działania, kolejne czynności, przyjdą nam o wiele łatwiej. Często zastanawiamy się, dlaczego, pomimo kilku dni urlopu, nadal jesteśmy zmęczeni. Odpowiedź jest prosta, organizm, przyzwyczaja się do lenistwa. Jeżeli będziemy czas spędzali aktywnie, od razu poczujemy się lepiej, a codzienne obowiązki przestaną być dla nas problemem.

Chwila na relaks

Planując swój czas, należy zaplanować również przerwy. Jeżeli będziemy wiedzieli, że do zasłużonej przerwy, zostało na przykład tylko wykonanie prasowania, wizja chwili odpoczynku, będzie dla nas doskonałą motywacją. Warto również, uwzględnić w tygodniu, co najmniej godzinę, kiedy będziemy mogli zupełnie oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości. Może to być relaksująca kąpiel z kieliszkiem wina, albo też zajęcia jogi. Chwila dla siebie, pozwala nam dosłownie „zresetować” się i nabrać sił, do dalszego działania.

Zdrowy umiar

Jeżeli chcemy mówić o racjonalnym zarządzaniu swoim czasem, musimy zrozumieć, że umiar jest najważniejszy. Nie można przesadzić, zarówno z relaksem, jak i z ilością obowiązków. Nie planujmy sobie 20-godzinnego dnia pracy. Osoba niewyspana, pracuje o wiele mniej wydajnie. Warto więc, przeznaczyć trochę czasu na wypoczynek, ponieważ dzięki temu wzrośnie tempo naszej pracy. Oczywiście, jeżeli zbyt długo nie będziemy nic robić, nasz organizm przyzwyczai się do lenistwa, i zamiast nowej dawki energii, otrzymamy problemy z mobilizacją. Warto również, w swoim planie, uwzględnić czas, dla bliskich. Jeżeli mamy dzieci, priorytetem powinny być ich potrzeby. Bardzo dobrze jest w swoim terminarzu uwzględnić na przykład cotygodniowy obiad z bliskimi. Racjonalne planowanie czasu, wcale nie polega na wykonywaniu prac ponad miarę. Polega na znalezieniu złotego środka, pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami.

Autor: Joanna Świba

Komentarze do: Jak mądrze zarządzać czasem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz