Szukaj

Jak szukać pracy?

Prędzej czy później każdy z nas będzie zmuszony poszukać pracy. Nieraz bywa tak, że nie musimy szukać pracy, bo np. wykazaliśmy się na tyle, że firma, w której odbywaliśmy praktyki zdecydowała się nas zatrudnić. Jednak zazwyczaj, aby znaleźć odpowiednią dla siebie pracę, wielu z nas musi się sporo „nagimnastykować”. Nie mając rodzinnej firmy czy odpowiednich znajomości, często trzeba poświęcić sporo czasu, żeby poszukiwania pracy zakończyły się sukcesem.

Jak szukać pracy?

Zaczynając poszukiwania pracy, powinniśmy nastawić się przede wszystkim na to, że przez najbliższe dni, tygodnie czy nawet miesiące proces ten będzie wymagał od nas zaangażowania i przede wszystkim czasu. Niektórzy przewrotnie twierdzą, że właściwie „szukanie pracy” staje się nieraz pracą samą w sobie.

Szukanie pracy zacznij od ułożenia planu dnia

Aby szukanie pracy było owocne, trzeba dobrze zaplanować konkretne działania. Ważne, abyśmy robili to regularnie, najlepiej każdego dnia. Najłatwiej, jeśli weźmiemy kartkę i rozłożymy konkretne czynności na poszczególne dni, uwzględniając inne obowiązki, np:

 • Godz 9:00 - śniadanie
 • Godz. 10:00 - spacer z psem, zakupy
 • Godz. 12:00 - 14:30 - roznoszenie CV
 • Godz. 14:30 - gotowanie obiadu
 • Godz. 15:30 - spotkanie ze znajomym
 • Godz. 19:00 - kolacja
 • Godz. 19:30 - 21:30 - szukanie pracy przez internet

Profesjonalne CV to podstawa w czasie szukania pracy

CV to nasza wizytówka. Możemy stworzyć je sami, skorzystać z rady znajomego bądź z dostępnych w internecie darmowych kreatorów-szablonów. Wiele firm, biorących udział w targach pracy tworzy specjalne stanowiska, w których można skonsultować wygląd i zawartość swojego CV. Bardzo ważne jest, by prezentowało się jak najlepiej pod kilkoma względami.

Treść CV

Zamieszczamy prawdziwe informacje (kłamstwo jest nie tylko nieetyczne, ale może zostać zdemaskowane przez pracodawcę w nieoczekiwanym momencie). Informacje starajmy się ułożyć w logiczną całość. Nie rozpisujmy się nadmiernie, do potencjalnego pracodawcy lepiej trafią krótkie hasła niż bardzo złożone zdania. Oprócz podstawowych informacji o nas, warto pochwalić się dodatkowymi osiągnięciami bądź odbytymi kursami (jeśli takie posiadamy).

Wygląd CV

W internecie możemy znaleźć gotowe szablony i przykłady „najlepiej” wyglądających CV. Jednak wraz z upływem czasu zmieniają się trendy, dlatego bezpieczniej postawić na prostotę i przejrzystość (kolorowe CV może być ryzykowne - wszystko zależy od gustu pracodawcy). Chcąc zmaksymalizować skuteczność naszego CV - zajrzyjmy na strony, gdzie uzyskamy konkretne porady, jak to zrobić. CV zapiszmy jako plik PDF - będziemy mieć wtedy gwarancję, że na każdym komputerze czy urządzeniu mobilnym wyświetli się tak samo.

Zdjęcie w CV

Postarajmy się, żeby zdjęcie było wyraźne i aktualne. Możemy wybrać te, które mamy w dokumentach bądź zdecydować się na bardziej nieformalne - wszystko zależy od tego, na jakie stanowisko aplikujemy i w jakiej branży. Jeżeli ubiegamy się o pracę na wysokim stanowisku, w CV powinno znaleźć się profesjonalne zdjęcie. Szukając pracy za granicą, pamiętajmy też o niuansach kulturowych. W niektórych krajach np. Wielkiej Brytanii, USA i Australii dodawanie zdjęć do CV jest niewskazane.

Szukaj pracy na różne sposoby

Aby nasze poszukiwania były efektywne i skutkowały zaproszeniami na rozmowy kwalifikacyjne, powinniśmy korzystać z różnych możliwości:

 • Zarejestruj się na darmowych portalach z ofertami pracy - możesz tam szukać pracy samodzielnie bądź wybrać interesujące kategorie i ustawić częstotliwość przychodzących e-maili z ofertami. Jeżeli interesuje Cię dana oferta, aplikuj za pośrednictwem portalu bądź wyślij na zdobyty adres pracodawcy spersonalizowanego maila.
 • Zapisz się do grup na Facebooku - jest wiele grup w konkretnych miastach bądź z konkretnych branż, gdzie na bieżąco pojawiają się ogłoszenia.
 • Zarejestruj się w urzędzie pracy - oferty pracy pojawiają się na stronach internetowych urzędów pracy. Wprawdzie w większości przypadków ogłoszenia dotyczą pracy o charakterze fizycznym i technicznym, to jednak zdarzają się wyjątki.
 • Szukaj pracy bezpośrednio - jeżeli w twojej miejscowości sklep bądź firma poszukuje pracownika, w prosty sposób informuje o tym, wywieszając ogłoszenie np. na drzwiach. W przypadku gdy oferta odpowiada twoim oczekiwaniom, zostaw CV i zapytaj, kiedy możesz liczyć na telefon od pracodawcy.
 • Pytaj - jak mówi jedno z polskich przysłów: „kto pyta, nie błądzi” - jeśli jest takie miejsce, w którym chcielibyśmy pracować, zapytajmy bezpośrednio czy akurat nie poszukują pracowników - nawet jeżeli nie, to i tak warto zostawić swoje CV. Pracodawca, który nie szuka w danym momencie pracownika, może potrzebować go np. za miesiąc. Pytać możemy również swoich znajomych - zdarza się, że w okolicy ich miejsca zamieszkania ktoś poszukuje pracownika.
 • Wybierz się na targi pracy - często w dużych miastach organizowane są na uczelniach bądź w centrach kongresowych. Można zostawić tam swoje CV, porozmawiać z pracodawcą lub pracownikami, dowiedzieć się więcej o firmie i ofertach pracy.

Wysyłając bądź składając swoje CV, nie zrażajmy się brakiem natychmiastowych reakcji ze strony pracodawców. Jak podają internetowe źródła, na 50 wysłanych CV dostaniemy 3 zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. To, czy znajdziemy pracę szybko, zależy w ogromnym stopniu od branży. W trakcie poszukiwań musimy uzbroić się w cierpliwość. Zaproszenie na rozmowę powinniśmy traktować jako mały sukces, lecz także jako cenne doświadczenie. Jeżeli nie znajdziemy pracy od razu - nie załamujmy się - nie dotyczy to przecież tylko nas.

Autor: Sylwia Bednarz

Komentarze do: Jak szukać pracy? (5)

foxyladyme
foxyladyme 26-04-2016 19:53

Dobre CV to podstawa w czasie szukania pracy

5

Świetny artykuł, właśnie tego szukałam! Jestem aktualnie na etapie szukania i zgadzam się- dobre CV to podstawa :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze