Szukaj

Jak przeżyć pierwszy tydzien w nowej pracy?

Zdobycie nowej, często wymarzonej posady jest dla debiutującego pracownika niezwykle ważnym przeżyciem, dlatego też staramy się, aby w tych pierwszych dniach wypaść, jak najlepiej. Często jednak bywa tak, że mimo najszczerszych intencji nic nie idzie po naszej myśli, dopada nas stres i mamy problemy z koncentracją.

Jak przeżyć pierwszy tydzien w nowej pracy?

Ważne jest, żeby nie iść do pracy kompletnie nieprzygotowanym i nieświadomym tego, co może nas tam czekać.  Przed rozpoczęciem wypełniania obowiązków zawodowych warto trochę powęszyć i dowiedzieć się co nieco na temat nowej firmy. Świat okazuje się być bardzo mały i być może wśród naszych znajomych jest ktoś, kto wie coś na temat atmosfery i zasad panujących w danej placówce. Poza tym od czego mamy internet! Jest mnóstwo osób, które uwielbiają wylewać swoje żale, bądź dzielić się spostrzeżeniami odnośnie firmy, w ktorej pracują. Oczywiście nie należy wszystkich uwag brać dosłownie, jednak czasami warto zasugerować się, którąś z podpowiedzi znalezionych na jednym z wielu forów internetowych.

Co więcej, pierwsze dni w pracy przynoszą ze sobą natłok nowych informacji i twarzy. Ważne jest, żeby nie wymagać od siebie zbyt dużo i swoją uwagę skupić na kwestiach najważniejszych. Wiadomo, że w pierwszej chwili nie uda nam się zapamietać imion i nazwisk wszystkich współpracowników, dlatego skoncentrujmy się na osobach, które są dla nas najważniejsze.


Zawód, który będziemy wykonywać poniekąd zobowiązuje nas również do odpowiedniego stroju, gdyż będąc w pracy reprezentujemy również firmę. Nie starajmy się szokować, gdyż z reguły nie jest do dobrze przyjmowane. Ubierzmy się zgodnie z własnymi gustami a jeżeli wymaga od nas tego charakter pracy, również elegancko. Dowiedzmy się, jak firma prezentuje się w Internecie, bądź przyjrzyjmy się pozostałym pracownikom czekając w kolejce jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. To z pozoru błahe spostrzeżenie może znacząco ułatwić nam pierwsze dni w pracy.


Pamiętajmy też, żeby zachowywać się taktowanie i stosownie do sytuacji. Wiadomo, że początki pracy są dla nas trudne i pełne tajemnic. Dlatego warto przeczytać najważniejsze dokumenty firmy, żeby poznać zasady pracy, różne procedury i ścieżki obiegu dokumentów. Nie nękajmy współpracowników nieustannymi pytaniami, przerywając im pracę czy rozmowę. Jeżeli mamy pytania poczekajmy na odpowiedni moment a druga osoba na pewno nie odmówi nam pomocy. Nachalność to jedna z podstawowych cech, które zniechęcają ludzi do danej osoby.

Najważniejszym błędem popełnianym przez debiutujących pracowników jest zbytnia pewność siebie, którą emanują wszem i wobec, podkreślając swoją pozycję, której zazwyczaj jeszcze nawet nie wypracowali. Zbytnia skromność jednak też może komplikować nam swobodną współpracę z innymi. Ważne jest, żeby zachować zdrową równowagę i być asertywnym. W każdej firmie znajdą się manipulatorzy oraz ludzie, którzy tylko patrzą, żeby zrzucić swoje obowiązki na innych. Jednokrotna pomoc jest jak najbardziej na miejscu, ale nie dajmy się wykorzystywać.

Stosując się do powyższych porad możemy znacząco ułatwić sobie proces aklimatyzacji w nowej pracy. Nigdy nie należy tracić wiary w siebie, bo w końcu czymś musieliśmy się wyróżniać spośród innych, skoro to akurat my dostaliśmy posadę!

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Komentarze do: Jak przeżyć pierwszy tydzien w nowej pracy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz