Szukaj

Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!

Podziel się
Komentarze0

Aby zapewnić swoim pacjentom opiekę medyczną na najwyższym poziomie, lekarze powinni sami dbać o swoje zdrowie i regularnie poddawać się badaniom. Wszystko wskazuje na to, że czyny znaczą więcej niż słowa, kiedy chodzi o zdrowie.

Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!

Naukowcy z Uniwersytetu British Columbia i Izraela zapoznali się z kartami badań i szczepień 1 488 lekarzy i blisko 1,9 mln pacjentów, przynależących do największej Izraelskiej organizacji zdrowotnej „Clalit Health Services”, która ubezpiecza ponad 50% Izraelskiej populacji. Przyglądali się oni częstotliwości z jaką lekarze i ich pacjenci poddawali się badaniom kontrolnym oraz działaniom profilaktycznym, takim jak: mammografie, coroczne szczepienia, badania ciśnienia krwi czy badania przesiewowe jelita grubego. Chcieli oni sprawdzić, jak sami lekarze dbają o swoje zdrowie i jaki ma to wpływ na ich pacjentów.

Wyniki okazały się niezwykle interesujące, kiedy lekarz sam regularnie się bada i szczepi okresowo, a następnie informuje o tym swoich pacjentów znacząco na nich wpływa. Pacjenci tacy byli dużo bardziej skłonni do podejmowania tych samych praktyk. Jak podają badania opublikowane w „Canadian Medical Association Journal” 49% pacjentów, których lekarze zaszczepili się na grypę zrobiło to samo. W przypadku lekarzy, którzy nie zdecydowali się na szczepienie odsetek zaszczepionych pacjentów wynosił 43,2%.


- Taka jest ludzka natura - mówi autor badań dr. Erica Frank, z Uniwersytetu „British Columbia’s School of Population and PublicHealth”. - Ludzie zazwyczaj polecają rzeczy, które sami stosują. Jeżeli lekarz stosuje pewną praktykę profilaktyczną to ewidentnie znaczy, że jest przekonany o jej ważności, ponadto będzie on znacznie bardziej wiarygodny dla pacjentów. Osobiste doświadczenia pozwolą lekarzowi dotrzeć do pacjenta i być może przełamać jego ewentualne opory względem tej praktyki.


Każdy medal ma jednak dwie strony. Badacze odkryli również, że odsetek szczepień i kontroli zdrowotnych wśród lekarzy jest nadal względnie niski. Paradoksalnie ludzie, którzy zostali najlepiej wyedukowani o zaletach praktyk prewencyjnych nie podejmują ich! Dlaczego? Nasi lekarze to często ludzie bardzo zajęci, zbyt zapracowani by regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia. Podczas gdy lekarze są najbardziej na bieżąco z nowymi metodami przeciwdziałania chorobom i powinni wiedzieć jak ważna jest profilaktyka, to często zaniedbują badania i wizyty kontrolne, w dużej mierze ze względu na nadmiar innych zajęć. To wszystko sugeruje, że przekonanie lekarzy do podejmowania regularnej profilaktyki, oraz odpowiednia promocja badań i szczepień w którą zaangażowani byliby lekarze, może się przyczynić do poprawy stanu zdrowia wszystkich pacjentów.

Lekarze powinni być bardziej czujni o swoje zdrowie, to zdecydowanie pierwszy krok w drodze to poprawienia ogólnego zdrowia pacjentów. „Odsetek lekarzy, którzy kontrolują inne rzeczy niż tylko poziom cholesterolu LDL jest poniżej przeciętnego. Ważne jest, aby podjąć promocje zdrowych nawyków wśród pacjentów ale także lekarzy” – pisze autorka badań. Zamiast skupiać się przede wszystkim na zmianach przyzwyczajeń pacjentów, instytucje odpowiadające za zdrowie publiczne powinny skierować część swojej uwagi na lekarzy. Zaowocuje to poprawą stanu zdrowia obu tych grup.                                                                                                            

Opracował:

Bartłomiej Cerek

Komentarze do: Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz