Szukaj

Pracownicy biurowi prowadzą „zbyt siedzący tryb życia”

Podziel się
Komentarze0

Kampania „On Your Feet Britain” propaguje zwiększenie aktywności wśród pracowników biurowych. Brytyjscy działacze sugerują, że długi okres czasu spędzony na siedzeniu przy biurku jest przyczyną wielu schorzeń. Wielogodzinnego braku aktywności fizycznej nie zrekompensują nawet regularne wizyty w siłowni.

Kampania nawołuje, aby pracownicy biurowi, starali się wstać ze swojego miejsca, przejść się. Proponowane są nawet takie rozwiązania jak zebrania „na stojąco” czy „stojące biurka”.

Zmiana nastawienia ludzi do aktywności podczas pracy jest jednym z największych wyzwań, kiedy mówimy o zdrowiu. Za siedzącym trybem pracy, często idą takie choroby jak cukrzyca typu II, choroby serca, nowotwory i choroby psychiczne.

Niekorzystne skutki siedzącego trybu pracy, zauważane są również u osób, które uważają się za wysportowane czy prowadzące zdrowy tryb życia.  Wydłużony czas siedzenia w trakcie dnia spowalnia metabolizm i wpływa na takie parametry jak poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi oraz rozkład tłuszczów.

Według badania przeprowadzonego przez British Heart Foundation (BHF) na 2000 pracowników biurowych:

  • 45% kobiet i 37% mężczyzn spędza mniej niż 30 minut dziennie w pozycji stojącej,
  • Ponad połowa badanych, je drugie śniadanie przy swoich biurkach,
  • 78% badanych, odczuwa, że spędza zbyt wiele czasu na siedząco podczas pracy,
  • Nieco prawie 2/3 badanych obawia się, że ich „siedzący” tryb pracy, może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie.

BHF podaje ponadto jako ciekawostkę, że stojąc przez dodatkowe 30 minut, codziennie, przez rok możemy zrzucić dodatkowo do 2,4 kg.
Gavin Bradley z „Get Britain Standing” powiedział dziennikarzom z BBC: – Wszyscy jesteśmy ofiarami naszego otoczenia w pracy. Aktywność fizyczna, jest w biurach ograniczona do minimum, dlatego potrzebujemy nowych, rewolucyjnych sposobów na rozwiązanie tego problemu. Kiedy rozmawiasz przez telefon, podczas spotkań – wstań. Staraj się ruszać jak najwięcej potrafisz – rób wszystko, żeby nie siedzieć bez przerwy.

Wśród innych sposobów na „uaktywnienie” naszego czasu w pracy są:

  • używanie schodów, zamiast windy,
  • jedzenie lunchu w innym miejscu, niż przy swoim biurku,
  • przerwy podczas korzystania z komputera, co pół godziny,
  • kontaktowanie się ze współpracownikami osobiście, nie przez maila/telefony.

Get Britain Standing twierdzi, że podczas godziny stania, spala się o 50 kalorii więcej niż podczas siedzenia.

Dr Mike Loosemore z University College Hospital, twierdzi że w porównaniu z naszą aktywnością 100 lat temu, poziom naszej aktywności w pracy jest minimalny. Wszelkie prace fizyczne i manulane, zostały ograniczone do minimum. Nawet podczas kopania dołu w ziemi, pracownik siedzi wygodnie w koparce.  Dr Loosemore twierdzi, że zmiany są konieczne, jednak aby były one możliwe do przeprowadzenia, zarówno pracownicy muszą zmienić swoje nastawienie, jak i kultura w miejscu pracy musi zostać zrewolucjonizowana.

Lisa Young z BHF, zauważa że wynik sondażu przeprowadzonego na pracownikach biurowych, pokazuje jak bardzo siedzący tryb życia, przemycony został do naszego miejsca pracy. Zbyt wielu z nasz jest przykutych w pracy do biurowych komputerów, fundując sobie tym samym wyższe prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby układu krążenia. Właśnie dlatego, 24 kwietnia przeprowadzamy akcję – wstań i rusz się! Pokazujemy w ten sposób sprzeciw dla zagrożeń zdrowotnych, którymi ryzykujemy, prowadząc siedzący tryb pracy.

Opracowała: Paulina Wójcik

Komentarze do: Pracownicy biurowi prowadzą „zbyt siedzący tryb życia”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz