Szukaj

Walka z rakiem możliwa dzięki użyciu lasera

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Center for Laser Applications z University of Tennessee Space Institute w Tullahomie odkryli nową technologię, polegającą na “znajdowaniu i niszczeniu” guzów nowotworowych. Wykorzystywana jest moc lasera, by znaleźć, oznaczyć i bezinwazyjnie pozbyć się guzów.Twórcami projektu są profesor Christian Parigger, a także profesor mechaniki, lotnictwa i inżynierii biomedycznej Jacqueline Johnson oraz Robert Splinter z Splinter Consultant.

Użyto lasera femtosekundowego, co oznacza, że impulsy poruszają się z zawrotną prędkością. To umożliwia mu skupienie się na konkretnym regionie, żeby znaleźć i dokładnie odwzorować guza.

Kiedy już miejsce jest precyzyjnie określone, trzeba tylko podkręcić intensywność lasera, by napromieniować, czyli spalić chore miejsce. Ta metoda ma potencjał, by stać się jeszcze lepszą od obecnej, tym bardziej, że wystarczą tu warunki ambulatoryjne w miejsce operacji.


„Dzięki naszemu odkryciu przestrzennie i czasowo można uniknąć nagrzewania rzeczy, których w organizmie nie chce się nagrzewać” - mówi Parigger.

Użycie dłuższych laserowych impulsów jest podobne do pozostawienia włączonej żarówki - nagrzewa wszystko wokół i może uszkodzić zdrową tkankę.

Wideo z badań można zobaczyć odwiedzając stronę http://youtu.be/9I2M_7oCOGs.

Technologia w szczególności może pomóc pacjentom z rakiem mózgu. Laser przenika bowiem bezinwazyjnie cienkie warstwy kości, takie jak czaszka, i może pomóc określić docelową terapię.

Metoda pokonuje też kolejną wadę - promieniowanie, które uszkadza część zdrowej tkanki mózgowej.

Może ona także zniwelować ograniczenia w terapii fotodynamicznej i w chirurgii, gdzie wszystkie rakotwórcze tkanki muszą zostać usunięte.

„Jeśli masz dokładny obszar nowotworowy, na przykład w mózgu, to dzięki temu, że wiesz o nim, widzisz go i zajmujesz się nim, nie rozprzestrzeni się on na inne części ciała” - mówi Parigger

Naukowcy pracują nad wejściem tej technologii na rynek, razem z naukowcami z University of Tennessee Research Foundation, czyli organizacji non-profit odpowiedzialnej za komercjalizację technologii uniwersyteckich i wspieranie naukowców z UT.

Komentarze do: Walka z rakiem możliwa dzięki użyciu lasera

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz