Szukaj

Utrata zębów u pacjentów z chronicznymi chorobami serca wiąże się z sercowo-naczyniowymi czynnikami ryzyka

Podziel się
Komentarze0

Zły stan uzębienia, a zwłaszcza utrata zębów, jest powiązany z kilkoma ustalonymi sercowo-naczyniowymi czynnikami ryzyka, włączając w to cukrzycę, palenie, ciśnienie krwi, otyłość i wiele innych nowo odkrytych – taką tezę zaprezentowano na konferencji naukowej American College of Cardiology's 62nd Annual Scientific Session.Chociaż kilka wcześniej przeprowadzonych badań łączyło choroby ozębnej z chorobą wieńcową, to jednak wiedza na temat chorób ozębnej u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami serca jest nadal niewielka.

Badacze sprawdzali przypadłość samoczynnego wypadania zębów czy innych śladów występowania chorób ozębnej w powiązaniu z czynnikami ryzyka zdrowia sercowo-naczyniowego, na grupie ponad 15 tysięcy osób z 39 krajów.

Podzielono ich ze względu na stan uzębienia (ilość utraconych zębów) i na częstotliwość krwawienia w jamie ustnej.

Dane odnoszące się do sercowo–naczyniowych czynników zdrowia uwzględniały także takie zmienne jak: wiek, poziom wykształcenia, cukrzyca, palenie papierosów itd.

Około 40% badanych miało mniej niż 15 zębów, 16% nie miało ich w ogóle, a 25% cierpiało na krwawienia z jamy ustnej.


Dla każdego brakującego zęba badacze zaobserwowali jednocześnie u pacjentów wzrost enzymu Lp-PLA2, który odpowiedzialny jest za występowanie stanów zapalnych oraz twardnienie tętnic, jak i wzrost innych sercowych czynników ryzyka, takich jak cholesterol LDL, cukier we krwi, ciśnienie krwi czy niekorzystny obwód pasa.

Badani z większymi ubytkami w uzębieniu są także bardziej narażeni na cukrzycę, a ich szanse na zapadnięcie w tę chorobę zwiększają się aż o 11% wraz z utratą kolejnych zębów.

Utrata zębów była również powiązana z nikotynizmem oraz niższym wykształceniem. Krwawienie z dziąseł powiązano z wysokim ciśnieniem i wysokim poziomem LDL.

- Krwawienia z jamy ustnej to wczesny symptom chorób ozębnej, w których utrata zębów stanowi końcowy etap. Czy choroby ozębnej rzeczywiście są w jakiś sposób powiązane z chorobami serca, pozostaje nadal kwestią sporną, do rozwikłania. Istnieje na ten temat wiele różnych teorii, w których powyższe choroby wiąże się dodatkowo z ogólnoustrojowymi stanami zapalnymi oraz bakteriami w krwi z zakażonego zęba - stwierdza Ola Vedin, doktor medycyny ze szwedzkiego Department of Medical Sciences na Uppsala University.

Według tego uczonego, badania powinny być nadal prowadzone; i jeżeli uzyska się dostateczne dowody na związek między chorobami ozębnej a chorobami serca, to w przyszłości stomatologia może zacząć odgrywać ważną rolę w diagnozowaniu ryzyka sercowo–naczyniowych powikłań.


Komentarze do: Utrata zębów u pacjentów z chronicznymi chorobami serca wiąże się z sercowo-naczyniowymi czynnikami ryzyka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz