Szukaj

Święta to trudny czas…dla zębów

Podziel się
Komentarze0

Okres świąteczny to piękny czas, ale bardzo szkodliwy dla naszych zębów. Makówki, ryby z ościami, czy też słodycze i ciasta – to niektóre z bożonarodzeniowych potraw, które niekorzystnie wpływają na nasze zęby i dziąsła. Są na szczęście sposoby, by ograniczyć rozwój bakterii w naszej jamie ustnej, nie rezygnując z tradycyjnego obżarstwa.

Święta to trudny czas…dla zębów

Nigdy nie ma dobrego momentu na ból zęba, a okres świąteczny to moment najgorszy. Zamiast cieszyć się rodzinną atmosferą i delektować wigilijnymi potrawami, zastanawiamy się, jak uśmierzyć ból. Żeby tego uniknąć należy zrezygnować z niektórych produktów i pamiętać o kilku zasadach.

Ze względu na częstsze spożycie słodyczy w okresie świątecznym, pojawia się większe zagrożenie rozwoju próchnicy. - Dodatkowo, zęby z ubytkami stają się nadwrażliwe - na początku na słodkie, a później też na zimno. Najgorsze są te słodycze, które oblepiają zęby i długo w nich pozostają, jak np. pierniczki, czy też krówki. Stwarza to sprzyjające warunki dla rozwoju bakterii – mówi dr Roman Borczyk, właściciel Kliniki Implantologii Stomatologicznej w Katowicach.

Wszystkie potrawy z makiem (makówki, makowiec) są problemem dla osób, które noszą różnego rodzaju protezy ruchome. Mak dostaje się między protezę a śluzówkę, co w efekcie prowadzi do podrażnień błony śluzowej jamy ustnej. Ości z ryby również mogą podrażnić śluzówkę lub też zaklinować się w ubytku w zębie.

Czym zatem można zastąpić makówki? Na przykład sernikiem. Zamiast ryby z ościami można zjeść rybę, która takich ości nie ma. Słodycze można jeść, ale należy pamiętać, by wybierać takie, które nie przyklejają się do zębów. Długotrwały kontakt zębów z cukrem sprzyja rozwojowi próchnicy.


Lepiej też zjeść całą porcję słodyczy na raz i potem umyć zęby, niż jeść po kawałku przez cały dzień. Można również, w ramach przekąski, zamiast czekolady zjeść jabłko, które w naturalny sposób oczyszcza zęby – dodaje dr Borczyk. Jeśli nie mamy pod ręką szczoteczki do zębów – a bardzo często wizytując u rodziny jej nie mamy - należy przemyć jamę ustną wodą. Pozwoli to usunąć ok. 80 proc. bakterii. Próba oczyszczenia zębów za pomocą gumy do żucia (do czego zachęcają reklamy telewizyjne) często kończy się wypadnięciem nieszczelnego wypełnienia z zęba. Stomatologowie odradzają też otwieranie popularnych w grudniu orzechów włoskich…zębami.


Do dentysty po świątecznych zakupach


Na zęby ma wpływ nie tylko rodzaj spożywanego pokarmu, ale też miejsce, w którym przebywamy. Kolacja wigilijna oraz posiłki świąteczne zwykle odbywają się w zamkniętym, ciepłym mieszkaniu. - Wyższa temperatura powietrza w pomieszczeniach zamkniętych stwarza sprzyjające warunki do rozwoju bakterii. Stąd częściej u pacjentów pojawia się obrzęk i dolegliwości bólowe - tłumaczy Krzysztof Maćkowiak, stomatolog z Kliniki dr. Borczyka.

Jeśli chcemy zapewnić sobie spokojne święta, warto udać się wcześniej do stomatologa na generalny przegląd. Warto wykonać zdjęcie panoramiczne, które pozwoli sprawdzić, czy stan zębów nie zmienił się od ostatniej kontroli i czy nie pojawiły się ubytki wymagające pilnego leczenia. Stomatolog, na podstawie badania wewnątrzustnego i zdjęcia rtg, doradzi, które zęby mogą sprawić kłopot podczas świątecznej kolacji.

Po Świętach więcej pacjentów

Z powodu dużych ilości zjadanego jedzenia, najczęstszym „zębowym” problemem podczas Świąt są ukruszone martwe zęby, nieszczelne, wypadające wypełnienia i bolące zęby. - Na początku stycznia widzimy zdecydowany wzrost liczby pacjentów. Zgłaszają się do nas ci, u których pojawił się problem podczas spożywania świątecznych potraw, np. ból, czy też ukruszone wypełnienia oraz ci, którzy za mocno zabalowali na zabawie sylwestrowej i doszło do urazów, złamania i ukruszenia zębów. Na szczęście tego typu przypadki nie są zbyt częste, aczkolwiek się zdarzają. Nie są rzadkością również ci pacjenci, którzy chcą zadbać o zdrowie i estetykę zębów w ramach postanowień noworocznych – mówi Krzysztof Maćkowiak.

Święta to również dobry okres, by podarować swoim najbliższym jakiś stomatologiczny prezent. – Dobrym i jakże praktycznym prezentem pod choinkę może być szczoteczka elektryczna czy też irygator do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych – podsumowuje dr Borczyk.

Komentarze do: Święta to trudny czas…dla zębów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz