Szukaj

Skuteczna walka z próchnicą - 10 wskazówek

Podziel się
Komentarze0

Któż nie boi się siadać na fotel dentystyczny? Niestety, wszyscy na nim prędzej czy później skończymy, jeśli odpowiednio nie będziemy dbać o swoje zęby.Zęby chronione są przez szkliwo, najtwardszą substancję w naszym organizmie, wytrzymujące stały ciężar gryzienia, żucia i zgrzytania. Z czasem jednak ulega ono zniszczeniu pod wpływem kwasów z jedzenia, herbaty, kawy czy choćby używania zębów jako otwieracza do butelek.

Szkliwo może się skruszyć lub pęknąć, przez co zęby stają się bardziej wrażliwe i podatne na dalsze zniszczenia. Niestety dla nas, szkliwo nie jest w stanie się regenerować. Dlatego niezmiernie ważna jest codzienna pielęgnacja jamy ustnej. A oto dziesięć kluczowych faktów, które musisz znać na temat swoich zębów:

1. Zębina jest białą warstwą poniżej przezroczystej powłoki szkliwa – zapewnia ona biel zębów. Wraz z postępującym zniszczeniem szkliwa oraz odsłonięciem zębiny zęby narażone są na nadwrażliwość. Pasty wybielające mogą uszkodzić szkliwo.


2. Kwasy z jedzenia oraz bakterie mogą dosłownie zmniejszyć rozmiar zęba poprzez erozję szkliwa i całego zęba.

3. Sącząc lub długo „opłukując usta” winem, colą lub napojami gazowanymi wytwarzamy w ustach kwasy mogące uszkodzić szkliwo.

4. Kwasowość oraz wymioty mogą uszkodzić zęby. Kiedy kwasy żołądkowe dostają się do jamy ustnej, mogą one powodować próchnicę.

5. Należy unikać nadmiernego wysuszania jamy ustnej, gdyż może to pogorszyć stan zęba. Wskazane jest picie odpowiedniej ilości wody w regularnych odstępach w celu oczyszczenia jamy ustnej z kwasów.

6. Zgrzytanie zębami przez sen może uszkodzić zęby. Stałe zaciskanie i tarcie mogą powodować zużycie szkliwa. Tego typu „ocieranie” się zębów może być wywołane przez stres, tak więc ograniczenie poziomu stresu może pomóc w ochronie zębów.

7. Unikaj używania zębów jako otwieracza do butelek; to może spowodować ułamanie kawałka zęba.

8. Zmniejsz ryzyko próchnicy czyszcząc zęby i usta po każdym posiłku. Czyść zęby okrągłymi ruchami przez co najmniej trzy minuty

9. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych używaj nici dentystycznych, a nie wykałaczek. Możesz zranić swoje dziąsła wykałaczką.

10. Podstawowe białe pasty do zębów lepsze są od preparatów żelowych. Do czyszczenia zębów używaj miękkiej lub średnio-miękkiej szczoteczki. Szczoteczkę zmieniaj co dwa-trzy miesiące.

Komentarze do: Skuteczna walka z próchnicą - 10 wskazówek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz