Szukaj

Rozmiar ma znacznie dla otyłych pacjentów, mówią lekarze

Podziel się
Komentarze0

Nie zdarza się to często, ale czasami doktor Jennifer Griggs naprawdę drży ręka, kiedy przepisuje potężne dawki chemioterapii otyłej pacjentce cierpiącej na raka piersi. Ta ogromna dawka leku zabija bowiem nie tylko komórki nowotworowe, ale również komórki zdrowe – a to sprawia, że niektórzy lekarze są dość zestresowani. Dlatego też przepisują dawki chemioterapii w oparciu o „idealną” wagę pacjenta, a nie w oparciu o jego wagę rzeczywistą.Ale inni eksperci zdają sobie sprawę z tego, że za takie wahania trzeba będzie słono zapłacić, albowiem ponad 40% pacjentek otyłych i chorych na raka piersi nie dostaje wystarczających dawek chemioterapii, co niekorzystnie wpływa na ich leczenie, a także generalnie na stan zdrowia publicznego.

Doktor Jennifer Griggs, specjalistka od raka piersi na uniwersytecie University of Michigan w Stanach Zjednoczonych, przedstawia swoje badania w tej dziedzinie w specjalistycznym przeglądzie Journal of Clinical Oncology, jednocześnie proponując nowe wytyczne, które pozwolą upewnić się, że nawet te najcięższe pacjentki z rakiem piersi dostaną potrzebną im dawkę leków, które mogą ocalić ich życie.

Można ocalić nawet 6 000 żyć co roku, mówi specjalistka, jeżeli damy otyłym pacjentkom dawki leków przystosowane do ich rozmiarów.

Wytyczne, które proponuje doktor Jennifer Griggs, powinny pomóc lekarzom rozwiać wątpliwości odnośnie prawidłowych dawek dla pacjentek, które ważą 100 kg, 150 kg, a nawet 200 kg.

Niepewność co do tego ile chemioterapii należy dawać otyłym pacjentkom, wynika po części z przeprowadzanych wcześniej badań, mówi doktor  Griggs.

Weźmy przykład leku docetaksel (Taxotere), który jest stosowany w leczeniu nowotworów piersi i płuc.Tradycyjna ograniczona dawka to 150 miligramów. Ale dla pacjenta, który waży 200 kilogramów, dawka w oparciu o jego rozmiar powinna wynosić 212 miligramów. A to jest naprawdę znacząca różnica, jak mówi doktor Judith Smith, dyrektor ds. badań farmakologicznych z centrum badawczego Anderson Cancer Center  na Uniwersytecie w Teksasie w Houston.


Jednakże, niektórzy lekarze w dalszym ciągu upierają się przy podawaniu ograniczonych, przestarzałych dawek, mówi doktor Judith Smith, która nie była związana z opracowaniem nowych wytycznych.

Autorzy tych prac dodają jeszcze, że badania nad otyłymi pacjentkami sugerują, że kobiety te mają się o wiele lepiej – a nie gorzej – kiedy są leczone dawkami przystosowanymi do ich rozmiarów. Nie doświadczają one większej toksyczności leku, a także mają większe szanse na wyzdrowienie w porównaniu do pacjentek, którym podaje się zbyt małe dawki.


Nie skrzywdzisz swojego pacjenta, jeżeli dasz mu pełną dawkę, mówi doktor Gary Lyman, profesor medycyny na instytucie Duke Cancer Institute. W rzeczywistości, tak naprawdę możesz mu tylko pomóc.

Zbyt małe dawki leków prawdopodobnie są jednym ze znaczących czynników wysokiej śmiertelności z powodu raka pośród pacjentów z nadwagą i otyłych, dodaje jeszcze doktor Gary Lyman.

Dawki leków określone w zależności od rozmiarów mogą pomóc najbardziej pacjentom, którzy są czarni i/lub biedni, mówi autorka wytycznych. Niezależnie od tego ile ważą, pacjentki z rakiem piersi z tej grupy najczęściej dostają zredukowane dawki chemioterapii, a wysokie poziomy otyłości dla ludzi rasy czarnej są jednym z fragmentów tego obrazka.

Prawidłowe dozowanie byłoby prawdziwym dobrodziejstwem, nawet w obliczu aktualnego  niedoboru leków onkologicznych, mówi doktor Gary Lyman. To prawdziwa parodia.

Odpowiednie dawki dla otyłych pacjentów nie powinno mieć wielkiego wpływu na ten deficyt. W większości przypadków, jak stwierdza doktor Gary  Lyman, podawanie pełnych dawek otyłym pacjentkom oznacza po prostu, że wykorzystuje się całą fiolkę leku, a nie wyrzuca jej część.

Istnieją, oczywiście, wyjątki odnośnie pełnego dawkowania leków stosowanych w chemioterapii w przypadku pacjentów otyłych, według wytycznych. Stałe dawki, określone niezależnie od wagi pacjenta, są uzasadnione dla niektórych tylko leków, takich jak karboplatyna i bleomycyna, ponieważ istnieją obawy, że mogą one uszkodzić tkankę nerwową.

Wytyczne odnotowują jeszcze, że koszty mogą być wyższe przy większych dawkach, choć doktor Jennifer Griggs mówi, że wiele leków jest względnie niedrogich.

A doktor Gary Lyman dodaje jeszcze, że koszt leczenia w przypadku nawrotu raka lub koszt opieki paliatywnej po chorobie prawdopodobnie znacznie przewyższa koszty związane z podawaniem pełnej dawki chemioterapii.

Komentarze do: Rozmiar ma znacznie dla otyłych pacjentów, mówią lekarze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz