Szukaj

Rak płuc: wykrywanie poprzez prześwietlanie klatki piersiowej nie zwiększa poziomu przeżycia

Podziel się
Komentarze0

Pewne amerykańskie badanie, które obserwowało 150 000 osób przez 13 lat, miało na celu ocenę skuteczność badania radiograficznego klatki piersiowej we wczesnym wykrywaniu raka płuc oraz w poprawianiu poziomu przeżycia. Z tego badania wynika bardzo jasno, że te coroczne radiografie nie pozwalają zredukować poziomu śmiertelności związanego z tym typem raka.


Wykrywanie przez tomodensytometrię ma być o wiele bardziej korzystne. Coroczne radiografie klatki piersiowej wcale nie redukują poziomu śmiertelności wynikającego z raka płuc, według bardzo dużego badania klinicznego, zaprezentowanego w Stanach Zjednoczonych. Badanie to w zasadzie ukazuje bezużyteczność całej procedury.

Solidne dowody na brak większych korzyści

Rezultaty tego badania stanowią bardzo mocny dowód na to, iż nie wygrywamy zbyt wiele, jeśli chodzi o poziom przeżycia pośród osób dotkniętych rakiem płuc, wykonując co roku badanie radiograficzne ich płuc, piszą autorzy tych prac, które ukazały się on line w Journal of the American Medical Association (Jama).

Dodatkowo, badania te zostały przedstawione również na corocznej konferencji organizowanej przez American College of Chest Physicians  (Chest 2011), która miała miejsce w dniach od 22 do 26 października 2011 roku w Honolulu na Hawajach.

Badanie było prowadzone w Stanach Zjednoczonych, w okresie od listopada 1993 do lipca 2001 roku. Badaniem kierował doktor Martin Oken z uniwersytetu w Minnesocie. Projekt ten objął obserwacją 154 901 uczestników, w wieku od 55 lat do 74 lat, z których jedynie połowa została wybrana w sposób przypadkowy, aby co roku przechodzić badanie radigraficzne płuc. Druga grupa, grupa kontrolna, była objęta rutynowymi badaniami i opieką lekarską.


Uczestnicy w obydwu grupach byli podobni, a proporcje między kobietami i mężczyznami były takie same. Każda z tych grup miała również 45% osób, które nigdy nie paliły, 42% byłych palaczy oraz 10% jeszcze palących.

Radiografia nie ratuje przed rakiem płuc


W przeciągu całego trzynastoletniego okresu obserwacji, zamkniętego w 2009 roku, badacze zdiagnozowali 1 696 przypadków raka płuc w grupie poddanej corocznym radiografiom, a także 1 620 w grupie kontrolnej.

Poziom śmiertelności, który wynikał z tego typu raka, jak zaobserwowali badacze, był praktycznie identyczny dla obydwu grup w tym trzynastoletnim okresie. A przekłada się to na następujące liczby: 1213 zgonów w grupie z coroczną radiografią i 1230 w grupie kontrolnej.

Występowanie różnego rodzaju nowotworów w obydwu grupach również było podobne, z odpowiednio: 41% gruczolakoraka, 20% raka płaskonabłonkowego, 14% raka drobnokomórkowego, 5% raka wielokomórkowego oraz 20% różnych odmian nabłoniaków wielokomórkowych.

Rak płuc: tomodensytometria zamiast radiografii?

Doktor Harold Sox, z fakultetu medycyny Dartmouth w West Lebanon (New Hampshire), ocenia, że rezultaty tego badania przynoszą przekonujące dowody na to, że radiografia klatki piersiowej, wykonywana w celu wykrywania raka płuc, nie jest skuteczna w redukowaniu śmiertelności.

Jego zdaniem, badanie to jest ważne, aby raz na zawsze odpowiedzieć na to pytanie i zacząć w końcu uciekać się do skanerów do przeprowadzania tomodensytometrii.

Inne badanie, przeprowadzone na 50 000 Amerykanach palących papierosy oraz na byłych palaczach, w wieku od 55 lat do 74 lat, ukazało w 2010 roku, że technika ta w rzeczywistości pozwala na wykrywanie małych nowotworów w początkowym stadium rozwoju, w ten sposób redukując o 20% poziom śmiertelności.

To badanie kliniczne, nazywane National Lung Screening Trial, wykazało po raz pierwszy, że wczesne wykrywanie guzów nowotorowych płuc redukuje ryzyko śmierci z tego powodu, co jest wielkim postępem, wyjaśnia doktor Sox.

Rak płuc jest pierwszą przyczyną śmiertelności z powodu raka na całym świecie, przypomnijmy jeszcze.

Komentarze do: Rak płuc: wykrywanie poprzez prześwietlanie klatki piersiowej nie zwiększa poziomu przeżycia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz