Szukaj

Przez dietę można stracić zęby?

Podziel się
Komentarze0

Jedno z najczęstszych postanowień noworocznych dotyczy diety – albo chcemy zrzucić zbędne kilogramy albo chcemy zacząć jeść zdrowo. Jedną z opcji na osiągnięcie tego celu w 2012 roku, jest przejście na wegetarianizm. Niestety, podczas gdy taka dieta jest bardzo zdrowa dla ogólnego stanu naszego organizmu - wegetarianie rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzycę i choroby układu krążenia, mają zmniejszone ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, płuc oraz raka sutka, nie zawsze jest zdrowa dla zębów.


– Przejście z diety mięsnej na wegetariańską nie może być zbyt gwałtowne, całkowite wyeliminowanie z menu pewnej grupy potraw bogatych w przyjazne zębom minerały i witaminy może odbić się na kondycji naszego uzębienia – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii LUXDENTICA w Krakowie.

Wpływ wegetarianizmu na zęby

Do niewątpliwych zalet diety wegetariańskiej należy zaliczyć niskie spożycie tłuszczu, niską zawartość cholesterolu, zwiększoną zawartość w diecie skrobi kosztem sacharozy. Ponadto wegetarianie spożywają duże ilości błonnika, unikając jednocześnie nadmiernego spożycia sodu.  Jednak dieta wegetariańska stwarza problemy z pokryciem zapotrzebowania organizmu na witaminy B12, B2 i D, które w pokarmach roślinnych nie występują. Kolejną wadą diety jest relatywnie niska przyswajalność zawartych w nim składników mineralnych, przede wszystkim wapnia, żelaza i cynku. I tu zaczynają się problemy stomatologiczne. Zdaniem Academy of General Dentistry błędy popełniane przy doborze diety mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie całej jamy ustnej.

- Dieta z niską zawartością tych witamin i minerałów może mieć negatywny wpływ na zęby, ponieważ osłabia szkliwo i zębinę. Brak tych składników, zwłaszcza witaminy D może prowadzić do chorób przyzębia. Brak witaminy D może także prowadzić do osłabienia struktury zęba i rozwoju próchnicy – mówi lek. stom. Dariusz Wilsowski z Centrum Stomatologii LUXDENTICA w Krakowie.


- Podobnie jest z odwapnieniem zębów, do którego może prowadzić dieta uboga w składniki mineralne, zwłaszcza dieta wegańska, całkowicie pozbawiona składników pochodzenia zwierzęcego. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać, stosując różnorodną dietę wraz z odpowiednią suplementacją. Należy również pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, częstym i prawidłowym szczotkowaniu zębów, używaniu płynu do płukania ust oraz past bogatych w wapń i fluor – radzi dentysta.


Są jednak plusy diety bezmięsnej

Wegetarianizm, który jest zarazem określonym sposobem życia, to nie tylko rezygnacja z mięsa, ale także z picia alkoholu i palenia tytoniu oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Urozmaicona dieta, o dużej zawartości owoców i warzyw, orzechów a także produktów zbożowych z pełnego przemiału, uzupełniona mlekiem, wyrobami mlecznymi, a także niewielkimi ilościami ryb i jaj, pozwoli na utrzymanie dobrego stanu zdrowia i będzie opóźniała procesy starzenia organizmu.

- Odpowiednio zbilansowana dieta, do której wprowadza się potrawy bogate w wapń lub, w której stosuje się suplementy diety uzupełniające niedobory witamin i minerałów nie powinna negatywne wpłynąć na stan uzębienia, co więcej wyeliminowanie papierosów, kolorowych sztucznych potraw a także słodkich napoi uchroni zęby zarówno przed próchnicą, jak również przed przebarwieniami – mówi dr Wilisowski.

Informacje dodatkowe:

NZOZ Centrum Stomatologii Luxdentica to jedna z najnowocześniejszych klinik stomatologicznych w Krakowie. Bogate praktyczne doświadczenie i szeroka, ciągle pogłębiana wiedza pracujących w klinice specjalistów sprawia, że  Luxdentica to synonim kompleksowego bezbolesnego i przyjaznego leczenia zębów. Dzięki korzystaniu z zaawansowanego sprzętu medyczno-diagnostycznego i najnowszych technologii, klinika świadczy usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie. Specjaliści Luxdentica zajmują się m.in. leczeniem implantologicznym, chirurgią stomatologiczną, protetyką, stomatologią estetyczną oraz ortodoncją. Pacjenci gabinetu znieczulani są bezboleśnie, przy użyciu nowoczesnych systemów komputerowych The Wand. Luxdentica specjalizuje się także w leczeniu dzieci. Z myślą o nich organizuje regularne, bezpłatne wizyty adaptacyjne dla najmłodszych i ich rodziców. www.luxdentica.pl www.facebook.com/luxdentica

Komentarze do: Przez dietę można stracić zęby?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz