Szukaj

Projektowanie uśmiechu

Podziel się
Komentarze0

W Polsce do projektowania wnętrz coraz częściej angażujemy profesjonalistę. Nic dziwnego, chodzi przecież o nasze samopoczucie. Dobry architekt bez trudu pozna nasze wyobrażenie idealnego domu i przekuje je w rzeczywistość. Nie inaczej jest z uśmiechem - też można go zaprojektować.

Projektowanie uśmiechu

Wraz ze wzrostem zasobności portfela polskiej klasy średniej, rośnie, choć nie jest to regułą, świadomość estetyczna Polaków. Kiedyś dom miał być przede wszystkim czysty i wyglądać schludnie. Dziś liczy się także funkcjonalność i design. Dlatego w tak ważnej kwestii wolimy zdać się na fachowca z doświadczeniem, którego profesjonalizm zapewni nam stworzenie takiej przestrzeni życiowej, jakiej potrzebujemy i która spełniać będzie najwyższe kryteria estetyczne. Podobnie jest z zębami – specjalista zajmujący się stomatologią estetyczną może sprawić, że nasz uśmiech rozbłyśnie nowym blaskiem. W przenośni i dosłownie.

Zaprojektuj swój uśmiech

Nie wszyscy możemy się pochwalić idealnie równymi i białymi zębami. Czasem nawet zębom zdrowym przydałoby się nieco stomatologii estetycznej. Wiele osób czuje znaczny dyskomfort z powodu diastemy, a co dopiero, gdy mamy poszarzałe, zbyt wystające lub za bardzo stłoczone zęby. Mało kto czuje się też komfortowo, gdy uśmiech ujawnia braki w uzębieniu. Dzięki zaawansowanym technikom, jakimi operuje dzisiejsza stomatologia, usunięcie lub korekta takich wad jest jednak możliwe.

- Projektowanie uśmiechu zaczyna się od jego szczegółowej analizy estetycznej - mówi lek. stom. Michał Sypień z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień z Bielska-Białej. - Polega ona przede wszystkim, podobnie jak w architekturze wnętrz, na określeniu indywidualnych potrzeb pacjenta oraz wspólnym zaplanowaniu, jak powinien wyglądać efekt końcowy - dodaje lekarz.

Oznacza to, że zanim lekarz zabierze się do rekonstrukcji uśmiechu, ustala w porozumieniu z pacjentem m.in. nową długość i szerokość zębów, ich ułożenie, przebieg płaszczyzny protetycznej oraz dopasowanie kształtu zębów do ust i rysów twarzy. Lekarz musi mieć pewność, że pacjent po dokonaniu zmian będzie się czuł komfortowo. Korekta estetyczna zazwyczaj łączy się z leczeniem ortodontycznym czy implantologicznym, dlatego nie może tu być mowy o najdrobniejszej pomyłce. W tym celu na samym początku procesu stosuje się szereg procedur, do których należy dokumentacja fotograficzna uzębienia, symulacja komputerowa oraz wykonanie modeli, tzw. mock up i wax up, aby pacjent mógł zobaczyć, jaki skutek osiągniemy dzięki przeprowadzanym zabiegom.


- Dokumentację fotograficzną wykonuje się przy użyciu lusterek wewnątrzustnych - wyjaśnia lek. n. med. i stom. Tomasz Sypień, współwłaściciel bielskiej Kliniki Stomatologicznej. - Wax up to propozycja rekonstrukcji poszczególnych zębów z wosku na modelach gipsowych, natomiast mock up umożliwia lekarzowi wykonanie w ustach tej symulacji z materiału tymczasowego. Integralną częścią analizy może być też komputerowa symulacja planowanego uśmiechu wykorzystująca dokładne zdjęcia pacjenta – dodaje lekarz. Dopiero taka szczegółowa analiza wyglądu pozwoli ocenić możliwości zmian uzębienia i określić metody oraz zakres zabiegów, jakie należy wykonać.


Współpraca to podstawa

Jak widać, osiągnięcie upragnionego pięknego i lśniącego uśmiechu wymaga ścisłej współpracy między pacjentem i stomatologiem. Proces ten wymaga zaufania lekarzowi i klarownego komunikowania mu swoich spostrzeżeń i uwag, a od stomatologa – uważnego wsłuchania się w potrzeby pacjenta. Czyż nie podobnie rzecz się ma z projektowaniem wnętrza? - W tej dziedzinie najważniejszym celem jest zaspokojenie potrzeb klienta – mówi architekt dr hab. Tomasz Wójcik, prowadzący Pracownię Projektowania Mebli na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. - Zdarza się, że zleceniodawcy od początku mają precyzyjny obraz tego, co chcą osiągnąć, ale miewają też mnóstwo wątpliwości. Dlatego tak ważne jest zrozumienie wizji klienta i twórczy dialog, który pozwoli stworzyć miejsce w pełni spełniające jego oczekiwania - dodaje architekt.

Tak samo ma się rzecz z projektowaniem uśmiechu – podkreślają lekarze z bielskiej kliniki. Choć bywa to proces długotrwały, warto zainwestować swój czas, bo efekty mogą odmienić nie tylko nasz uśmiech. Mogą też odmłodzić naszą twarz i zniwelować zmarszczki, a tym samym zmienić sposób, w jaki postrzegają nas inni. Najważniejsze jednak, byśmy my sami czuli się ze sobą swobodnie, pewnie i komfortowo. Jak w dobrze zaprojektowanym, pięknym wnętrzu.

****
Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Sypień istnieje od 6 lat, ale stanowi kontynuację rodzinnego gabinetu dentystycznego, który powstał w 1978 roku. Bracia Sypień – Tomasz i Michał – specjalizują się w implantologii oraz stomatologii estetycznej. Ich celem było stworzenie kompleksowej kliniki stomatologicznej dla Podbeskidzia i Śląska ze specjalistycznymi urządzeniami i możliwością diagnozy problemów stawów skroniowo-żuchwowych oraz rzadkich schorzeń dentystycznych. Klinika przyciąga młodych, ambitnych lekarzy, którzy chcą się szkolić na światowym poziomie.

Komentarze do: Projektowanie uśmiechu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz