Szukaj

Porady eksperckie - implanty cz. 3

Podziel się
Komentarze0

Jak przygotować się do leczenia implantologicznego? Jak wygląda zabieg wszczepiania implantu? Kto powinien z niego skorzystać? O specyfice zabiegów implantologicznych mówi prof. Wiesław Hędzelek z poznańskiego Centrum Stomatologii Candeo.


Implanty przywracają jamie ustnej pacjenta stan najbardziej zbliżony do naturalnego, są więc najlepszym rozwiązaniem dla osób, które w wyniku urazów czy też operacji, związanych ze zmianami nowotworowymi, utraciły zarówno tkanki miękkie i twarde szczęki. Te braki można zrekonstruować właśnie poprzez zastosowanie implantów tytanowych. Ponadto, jest to najlepsza z istniejących możliwości przywrócenia do aktywności ludzi w starszym wieku, którzy utracili wszystkie zęby.

Wskazania do odbudowy braków zębowych są uzależnione od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a w szczególności od odpowiedniej ilości i jakości kości w miejscu, w którym należałoby wszczepić implant. Nie istnieją ograniczenia związane z wiekiem pacjenta. Szczególnej uwagi wymagają natomiast palacze, którzy znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka utraty wszczepu. Jednakże obecne systemy implantologiczne minimalizują to niebezpieczeństwo.

W przypadku zakwalifikowania osoby do zabiegu wszczepienia implantów, wykonuje się podstawowe badanie krwi w celu oceny ogólnego stanu zdrowia przyszłego pacjenta. Przed zabiegiem nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Po nim, podobnie jak po usunięciu zęba, nie wolno spożywać posiłku przynajmniej przez 2 godziny. Czas przerwy do posiłku uzależniony jest od ilości wszczepionych implantów i odcinków szczęki czy żuchwy, w które zostały one wprowadzone. Nie ma natomiast przeciwwskazań do prowadzenia samochodu po zabiegu.


Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Rzadziej występuje sytuacja pełnej narkozy - głównie podczas rozległej rekonstrukcji kości bezzębnego wyrostka zębodołowego. W zależności ilu i jakich zębów brakuje, zabieg wykonywany jest z użyciem lub bez tzw. szablonu chirurgicznego, który określa dokładnie pozycje wszczepów.

Najczęściej stosowane są wszczepy tzw. dwuetapowe czyli takie, które po wprowadzeniu w kość zostają zaszyte i znajdują się podczas wgajania pod błoną śluzową. Po około trzech miesiącach implant jest odkrywany i następuje wprowadzenie śruby gojącej w celu ukształtowania tkanek miękkich wokół wszczepu. Kształtowanie trwa około dwóch tygodni, podczas których następuje zwykle pojedyncze lub dwukrotne płukanie wodą utlenioną okolicy łoża implantu.

Po tym czasie wykonuje się wycisk z zastosowaniem specjalnych transferów, w celu uzyskania jak najdokładniejszego odwzorowania okolicy z wszczepem a także sąsiadujących struktur anatomicznych i zębów. Przy pomocy tak uzyskanego modelu, technik wykonuje koronę, most protetyczny lub protezę ruchomą tzw. overdenture. 

Typowy zabieg wszczepienia implantu w miejsce utraconego naturalnego zęba trwa około jednej godziny. Jednak należy pamiętać, że w większości przypadków nie wiąże się on z natychmiastową odbudową utraconego zęba, bowiem koronę protetyczną wykonuje się planowo po okresie wgojenia wszczepu. Koszt zabiegu zależy od zastosowanego systemu implantologicznego. W Polsce waha się w granicach 2 - 4 tys. zł i niestety w całości finansuje go pacjent, ponieważ tego typu procedury nie są refundowane przez NFZ.

Komentarze do: Porady eksperckie - implanty cz. 3

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz