Szukaj

Polscy chirurdzy ortopedzi – w światowej czołówce

Podziel się
Komentarze0

Sześć nowatorskich zabiegów techniką artroskopową przeprowadzono w Klinice św. Łukasza w Bielsku-Białej 14 października podczas sympozjum naukowego. Polscy specjaliści wystąpili w towarzystwie największych sław światowej ortopedii nieprzypadkowo. Operacji, które wykonali w czasie sympozjum, podejmuje się tylko kilku chirurgów na świecie.


Operacje oglądało „na żywo” ponad 200 ortopedów z całej Europy, min.: z Litwy Francji, Belgii, Niemiec, Czech i Słowacji. Dla ortopedów, którzy interesują się chirurgią barku spotkanie było prawdziwą gratką.

- Niektórzy widzieli zabiegi, które tu przeprowadziliśmy po raz pierwszy, niektórzy wykonują je w swoich szpitalach. Zapewne zaskakujące było dla nich tempo, w jakim dr Laurent Lafosse, dr Roman Brzóska i pozostali specjaliści przeprowadzali zabiegi. Zwykle zajmuje to trzy do czterech godziny, w czasie sympozjum trwały one do półtorej godziny – mówi dr Bartłomiej Warchał, z Kliniki św. Łukasza, która była organizatorem sympozjum. - Możliwość zobaczenia na żywo zabiegu metodą Latarjet, który dr Roman Brzóska i dr Bartłomiej Kordasiewicz wykonują jako jedyni lekarze w Polsce jest unikatowa. Podobnie jak zabiegu uwolnienia nerwu nadłopatkowego, którego niewielu lekarzy ma odwagę się podjąć – dodaje dr Warchał.

Dr Laurent Lafosse i dr Bruno Toussaint z Francji, dr Etienne Lejeune i dr Antoon Van Raebroeckx z Belgii oraz Polacy: dr Bartłomiej Kordasiewicz i dr Roman Brzóska z Kliniki św. Łukasza w Bielsku-Białej przeprowadzili sześć operacji techniką artroskopową, które były na żywo transmitowane do sali konferencyjnej.

Pacjentami były osoby aktywnie uprawiające sport. Min. 20-letni student z Grybowa, który w 2008 r. w wyniku wypadku na motocyklu zwichnął lewy bark i od tego czasu średnio raz w miesiącu cierpiał na ponowne jego zwichnięcie lub podwichnięcie, najczęściej na skutek gry w koszykówkę, czy 22-letni mieszkaniec Suchej Beskidzkiej, który doznał urazu lewego barku podczas uprawiania boksu.


Dr Piotr Jancewicz, uczestniczący w sympozjum ortopeda z Białegostoku na co dzień operuje pacjentów, którzy mają podobne problemy. – Ale tutaj udało mi się podpatrzeć kilka prawdziwych fachowych „perełek”, które usprawniają pracę chirurga. Np. lokalizację portali do wprowadzania narzędzi, czy użycie konkretnych narzędzi w konkretnych typach operacji.


- Przede wszystkim mogłem tu zobaczyć pracę specjalistów na światowym poziomie, zarówno jeśli chodzi o wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Szczególną atrakcją była dla mnie możliwość obejrzenia zabiegu leczenia niestabilności stawu barkowego metodą Latarjet, której w Polsce używa jedynie dr Roman Brzóska – dodaje dr Maciej Król, ortopeda ze Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej w Bielsku-Białej.

Najczęstszą przyczyną urazów barku, jest uprawianie snowboardu, siatkówki i sportów rzutowych: piłki ręcznej, rzutu oszczepem. Pacjentami bielskiej Kliniki św. Łukasza są znani sportowcy m.in. „polskie złotka” – drużyna siatkarek, w której większość Pań wywodzi się z Bielskiego Klubu Sportowego oraz polska kadra narciarska. 

Gwiazdami sympozjum byli:

  • Dr Laurent Lafosse - prezes Alpejskiego Instytutu Chirurgicznego oraz pionierem współczesnej chirurgii barku, uważany za jednego ze współczesnych przywódców świata w artroskopowej rekonstrukcji barku chwalił bielską klinikę.
  • Dr Bruno Toussaint - współzałożyciel i członek Alpejskiego Instytutu Chirurgicznego. Powszechnie uznawany za światowego lidera w artroskopowej rekonstrukcji barku.
  • Dr Roman Brzóska - specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Klinice Św. Łukasza w Bielsku-Białej, jeden z kilku najlepszych w Polsce specjalistów w dziedzinie artroskopowego leczenia schorzeń barku. Jedyny polski specjalista, który uczestniczy w programie Johnsona (wybrano do niego zaledwie 10 osób  z całego świata).
  • Dr Laurent Lafosse chwalił zespół z bielskiej Kliniki św. Łukasza: - Idealne warunki pracy, wszyscy świetnie przygotowani i doświadczeni, właściwie prawie nic nie trzeba wyjaśniać. Kocham Polskę, kocham ten zespół.

Komentarze do: Polscy chirurdzy ortopedzi – w światowej czołówce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz