Szukaj

Zdrowe biuro - zdrowi pracownicy

Podziel się
Komentarze0

Trudno wyobrazić sobie pracę bez komputera - spędzamy przy nim coraz więcej czasu - nie tylko w domu, ale także w pracy. Jednak, aż 70% Europejczyków skarży się na dolegliwości wywołane nieprawidłowym środowiskiem pracy - wynika z ogólnoeuropejskiego badania „Ergonomia w europejskich miejscach pracy”.


Bóle pleców znalazły się na szczycie tej listy.  Co robić, aby godziny spędzone przed monitorem nie okazały się wrogiem dla naszego zdrowia?

Ból nasz powszedni

Jak wynika z badań firmy Fellowes, ponad 70% ludzi w ciągu ostatniego roku cierpiało z powodu dolegliwości, które spowodowane były nieprawidłowym miejscem pracy. 43% Europejczyków cierpiało z powodu bólu pleców, 1 na 5 mieszkańców Starego Kontynentu skarżyło się na ból nadgarstków lub ramion, a prawie 1/3 odczuwała ból karku. Aż 96% respondentów badania jest przekonanych, że wygodne i przyjemne środowisko pracy ma bezpośredni wpływ na ich produktywność w pracy, ale nadal 74% z nich traci czas na reorganizację i poszukiwanie wygodnej pozycji przed biurkiem- takie „wiercenie” to średnio zmarnowanych 46, 5 minut dziennie, a w skali roku to aż 22,3 dni robocze.

Tego rodzaju bóle mogą powodować poważne dolegliwości zdrowotne, a co za tym idzie zwolnienia chorobowe pracowników, które oznaczają dla firmy tylko jedno - stratę czasu i pieniędzy. Prawo jednak wyraźnie wskazuje, iż pracodawca ma obowiązek zapewnić swojemu pracownikowi prawidłową organizację i wyposażenie stanowiska pracy. 

Wynika to między innymi z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. W całej Europie obowiązuje zaś Dyrektywa Unii Europejskiej 90/270/EEC z 29 maja 1990 roku w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe.

To może przytrafić się także Tobie!

Poprzez niewłaściwą ergonomię miejsca pracy nasze ciało jest narażone na wiele schorzeń. Przede wszystkim są to dolegliwości kręgosłupa i pleców, które odczuwamy przez przyjmowanie niewłaściwej pozycji podczas pracy lub siedzeniu na krawędzi krzesła. Bóle spowodowane brakiem podłokietników, wyprofilowanych wsparć krzeseł czy też nieprawidłowo dobranej wysokości siedziska są równie dokuczliwe. Niewłaściwe ułożenie rąk podczas pisania na klawiaturze może skutkować bolesną cieśnią nadgarstka, a chroniczne przeciążanie kończyn górnych na odcinku dłoń-bark jest w stanie doprowadzić do zespołu urazów RSI. W kończynach dolnych zaburzenia krążenia mogą być rezultatem nieprawidłowej pozycji zajmowanej przy komputerze. 

Praca przed monitorem to także przemęczenie oczu, częste korzystanie z okularów oraz stres wzmagany przez promieniowanie elektromagnetyczne - wszystko to prowadzi do zaburzeń widzenia. Łączą się one także z zawrotami i bólami głowy, a także Syndromem Sicca - poprzez długotrwały kontakt z monitorem zauważalne jest zmniejszenie częstotliwości mrugania, co prowadzi do wysuszenia oka, jego bólu i pieczenia. W reakcji na duże stężenie ozonu w powietrzu wywołane między innymi poprzez drukarki laserowe możemy spotkać się z podrażnieniem błony śluzowej oczu, nosa i krtani. Wielogodzinne napięcie przy biurku oraz złe ustawienie monitora grozi także usztywnieniem mięśni.


Każdy z pracowników korzystających


z komputera jest narażony na podrażnienia skóry i alergie, spowodowane kurzem czy klimatyzacją. 
Nieergonomiczne stanowisko pracy może powodować nie tylko zagrożenia fizyczne, ale także i psychiczne. Praca przy komputerze jest często jednostajna i monotonna, co często skutkuje znużeniem i apatią. Dolegliwości te początkowo błahe, po jakimś czasie mogą przemienić się w bardzo poważne schorzenia np. Cumulative Trauma Disorders. Syndrom CTD powstaje w wyniku powtarzających się, niesprzyjających warunków.

„Praca przy stanowisku niespełniającym wymogów ergonomii stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Ryzyko to można ograniczyć przestrzegając podstawowych zasad ergonomii, odpowiedni dobór sprzętu i organizację stanowiska komputerowego. Dlatego też przeprowadzamy ogólnopolską kampanię edukacyjną „Przysiądź się do zdrowej pracy z Profesorem Ergo”, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia płynące z codziennej pracy biurowej.

Informacje o tym jak zapobiegać schorzeniom związanym z pracą na nieergonomicznym stanowisku pracy można znaleźć wchodząc na stronę internetową www.fellowes.pl/ergonomia i wypełniając interaktywną ankietę. Dodatkowo na stronie znajdują się praktyczne porady i wskazówki, jakie zmiany mogą pomóc pracownikom w poprawie warunków  środowiska pracy” - powiedziała Iwona Zastawna z firmy Fellowes Polska.

Nie daj się bólowi - profilaktyka


Aby praca przy biurku była przyjemna i wygodna, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze należy pamiętać o tym, aby się nie garbić. Prawidłowa pozycja ciała jest możliwa do uzyskania, kiedy głęboko siedzimy w krześle. Do zachowania prawidłowej postawy pomocne są podpórki pod plecy i podnóżki. Pomogą one przybrać właściwą pozycję siedzącą. Podnóżek powinien mieć kąt pochylenia w zakresie od 0°-15°, wysokość zaś powinna być dopasowana do potrzeb pracownika. Nie powinien on także posiadać śliskiej powierzchni i nie może się przesuwać po podłodze podczas użytkowania.  Podpórki pod plecy są pomocne w redukcji napięci i bólów mięśni, zapewniają także wsparcie dla kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.


Podpórka chłodząco - grzewcza Fellowes


Podpórka ta pomaga redukować napięcie poprzez zachowanie naturalnego wygięcia w dolnej części pleców. Zawiera chłodzącą lub grzejącą wkładkę żelową, która pomaga redukować napięcia i bóle mięśni. Miękkie obicie zapewnia nowoczesny wygląd. Podpórka chłodząco-grzewcza może być łatwo dopasowana do foteli biurowych dzięki regulowanemu paskowi z klamrą.

Po drugie- dobrze jest, gdy możemy korzystać z podkładek pod nadgarstki podczas pracy z myszką i klawiaturą. Pomagają w zmniejszeniu ucisku, zapobiegają potencjalnym urazom oraz dają rękom swobodę podczas pisania. Przedramiona powinniśmy trzymać możliwie jak najbardziej równolegle do podłogi, łokcie pod kątem 90°-105°, a dłonie na wysokości, bądź nieco poniżej poziomu łokci. Ponadto, siedzisko powinno być wyposażone w podpórki przedramion.

Podkładka pod mysz i  nadgarstek Palm Health -V Crystal Fellowes


Podkładki Palm zostały wyposażone w specjalną, ruchomą podkładkę pod nadgarstek. Wykonane zostały z krystalicznie przezroczystego materiału. Wbudowana w materiał powłoka antybakteryjna MICROBAN® zapobiega niekontrolowanemu rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów np.: szkodliwych bakterii powodujących odbarwienia powierzchni lub przykry zapach. Specjalna opatentowana konstrukcja Health-V podkładek pod nadgarstek zapobiega zwężeniu cieśni nadgarstka. Podkładki Health-V Crystal są dostępne w 3 kolorach: czarnym, niebieskim i fioletowym.

Po trzecie, aby uniknąć bólu karku należy siedzieć w odpowiedniej odległości od monitora (ok. 40-75 cm). Powinien znajdować się on na prawidłowej wysokości, odpowiadającej poziomowi naszych oczu, lub lekko poniżej ich. Podstawy pod monitor czy notebook mogą pomóc w zredukowaniu napięcia ramion, karku i oczu. Ekran komputera powinien być ustawiony bokiem do okna, w odległości co najmniej 1 metra. Nie jest wskazane, aby odbijało się w nim światło naturalne, bądź też sztuczne. Bardzo często obok komputera posiadamy także stosy dokumentów- również one powinny znajdować się w ergonomicznym położeniu. Powinny być one blisko ekranu, aby zapobiec częstemu obracaniu głowy. Podstawa na dokumenty powinna znajdować się na odpowiedniej wysokości, po stronie oka dominującego.

Podstawka chłodząca pod notebook Fellowes


Podkładka chłodząca z 2 wentylatorami zasilanymi przez port USB zapewnia doskonałe chłodzenie komputera przenośnego. Unosi ekran notebooka na wysokość wygodną do oglądania. Antypoślizgowa otoczka podkładki utrzymuje notebook w bezpiecznej pozycji. Utrzymuje 15’’ notebook (do 5kg).

Po czwarte, warto pamiętać o tym, aby najczęściej używane przedmioty znajdowały się na wyciągnięcie ręki, w  tzw. neutralnym obszarze zasięgu.  Właściwy dobór akcesoriów oraz odpowiednia organizacja będzie pomocna w stworzeniu optymalnego miejsca pracy, odpowiadającego indywidualnym potrzebom. Pudełka na akta i dokumenty, sortery, kubki magnetyczne na spinacze czy też przyborniki są bardzo pomocne w prawidłowym dostosowaniu swojego otoczenia pracy i optymalizacji pracy.

Sorter na dokumenty Office Suites Fellowes


Idealny do postawienia na biurko i sortowania bieżącej korespondencji oraz dokumentów. Posiada 7 przegródek o szerokości 4,4 cm oraz możliwość łączenia z dodatkowymi półkami na dokumenty. Sorter ten zawiera antypoślizgowe, gumowe nóżki.

Należy regularnie robić przerwy, z dala od biurka i komputera. Po każdej godzinie pracy przed monitorem - co najmniej 5 minutową przerwę. Warto wtedy wykorzystać czas na drobne ćwiczenia, takie jak rozciąganie ramion, rozluźnienie mięśni karku i nadgarstka. Warto też na chwilę wstać z miejsca pracy i po prostu się przejść.

Komentarze do: Zdrowe biuro - zdrowi pracownicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz