Szukaj

Jaki jest najlepszy sposób na wypalenie zawodowe?

Podziel się
Komentarze0

Nadmierna ilość obowiązków i nieustający stres prędzej czy później prowadzą do zespołu wypalenia zawodowego. Jest to problem bardzo wielu ludzi, niemal każdy przynajmniej raz w życiu odczuwał dolegliwości z nim związane.

Jaki jest najlepszy sposób na wypalenie zawodowe?

Firmy farmaceutyczne oraz wszelkiego rodzaju ośrodki terapeutyczne prześcigają się w metodach, które rzekomo pomagają zwalczyć wypalenie.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Niemiecki Instytut Dokumentacji i Informacji Medycznej (DIMDI) dowiodły, że tak popularna muzykoterapia, fizykoterapia czy zarządzanie stresem nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Najlepsze wyniki osiągnięto stosując terapię poznawczo-behawioralną.

W badaniu pod lupę wzięto 17 różnych metod psychologicznych i farmakologicznych. Sprawdzono również działanie preparatów przygotowywanych na bazie ziół.

Dlaczego to właśnie terapia poznawczo-behawioralna jest najbardziej skuteczna? Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że jako jedyna na pierwszym miejscu stawia uczucia, emocje i myśli pacjenta. Po ich przeanalizowaniu łatwiej jest zyskać nowe, bardziej pozytywne nastawienie do otaczającego świata. W ten sposób zostają wyeliminowane podstawowe przyczyny wypalenia zawodowego. Inne metody skupiają się bardziej na leczeniu objawowym, aniżeli na zbadania powodów zaistniałego stanu rzeczy.


Wielu lekarzy pacjentom cierpiącym ze względu na wypalenie zawodowe przepisuje leki psychotropowe, na ogół przeciwdepresyjne oraz uspokajające. Takie działania spotkały się z krytyką ze strony naukowców, ponieważ badania nie dowiodły żadnych pozytywnych skutków tych medykamentów w walce z wypaleniem. Jedynym wskazaniem do przepisania pacjentowi leków przeciwdepresyjnych są towarzyszące wypaleniu zawodowemu objawy depresji oraz stany lękowe.

W przypadku terapii alternatywnych, takich jak stosowanie muzykoterapii, terapii qigong, postępującej relaksacji mięśni czy leków na bazie ziół badania dowiodły skuteczność jedynie preparatów zawierających różaniec górski. Te środki wpływały pozytywnie na zmniejszenie objawów depresji i zmęczenia, poprawę koncentracji oraz poczucie polepszenia ogólnej jakości życia. 

Najlepsze efekty w leczeniu zespołu wypalenia zawodowego osiągano, gdy terapii poznawczo-behawioralnej towarzyszyło jednocześnie zmniejszenie ilości obowiązków w pracy, zwiększenie możliwości samodzielnego podejmowania decyzji lub po prostu poprawa atmosfery w pracy.

Eksperci z Niemieckiego Instytutu Dokumentacji i Informacji Medycznej na podstawie przeprowadzonych badań wątpią, czy obecnie leczenie pacjentów przebiega w sposób prawidłowy. A tego typu problemy zdrowotne powodują szereg konsekwencji, zarówno indywidualnych dla pacjenta, jak i społecznych czy ekonomicznych.

Sprzedaż leków psychotropowych w ostatnich latach znacznie wzrosła, podobnie jak ilość wolnych dni, które pracownicy zmuszeni są brać ze względu na niezdolność do pracy z powodu problemów psychicznych.

Komentarze do: Jaki jest najlepszy sposób na wypalenie zawodowe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz