Szukaj

Chroniczne zmęczenie – jak sobie z nim radzić?

Podziel się
Komentarze0

Wzrastające tempo życia powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia z chorobami cywilizacyjnymi. Jedną z nich jest syndrom chronicznego zmęczenia, który według wielu lekarzy, już stał się zmorą krajów wysoko rozwiniętych. Jak sobie radzić, kiedy pomimo kilku godzin snu wciąż czujemy się zmęczeni?

Chroniczne zmęczenie – jak sobie z nim radzić?

Mamy mnóstwo obowiązków i jesteśmy zabiegani, więc uznajemy, że po prostu jesteśmy zmęczeni. W końcu to normalne. Znajdujemy chwilę, wracamy wcześniej do domu i kładziemy się spać, aby rano znowu wystartować jako ludzie pełni siły. Okazuje się jednak, że coś jest nie tak. Pomimo tego, że przespaliśmy całą noc, czujemy się zmęczeni i niezdolni do pracy. Wszystko wskazuje na to, że wpadliśmy w sidła jednej z obecnie najczęściej spotykanych chorób cywilizacyjnych, czyli syndromu chronicznego zmęczenia. Niestety winy musimy szukać tylko i wyłączne we własnej osobie, bowiem przewlekłe zmęczenie bierze się ze zwykłego przemęczenia.

„Nie mam czasu"

Natłok obowiązków sprawia, że zaczynamy zaniedbywać najbliższych, nie mówiąc o hobby, o którym już kompletnie zapomnieliśmy. Jemy, co mamy pod ręką w wolnej chwili, a czasu brakuje nam również na zdrowy odpoczynek. W momencie kiedy nie jesteśmy już w stanie wykrzesać z siebie żadnych sił, decydujemy się na sen, jednak jest już za późno. Te wszystkie czynniki wpłynęły na stan pewnego rodzaju nierównowagi w naszym organizmie. Zaburzone zostają zdolności regeneracyjne organizmu, przez co czujemy ciągłe zmęczenie. W wyniku tego nie możemy się skoncentrować, jesteśmy zestresowani. Syndromu chronicznego zmęczenia nie możemy lekceważyć, bowiem może on świadczyć o poważniejszej chorobie.

Wizyta u lekarza

Aby pozbyć się chronicznego zmęczenia najważniejsze jest wykrycie jego przyczyny. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza w celu zrobienia badań laboratoryjnych. Często pod przykrywką chronicznego zmęczenia ukryta jest poważniejsza choroba np. niedoczynność tarczycy, choroba nowotworowa,zaburzenia immunologiczne, zakażenie wirusem HIV, a nawet choroba psychiczna. Dlatego, lekarz wykona analizę moczu, morfologię krwi, badanie glukozy, kreatyny, mocznika oraz badanie poziomu hormonu tarczycy. Wyniki badań pozwolą określić, czego nasz organizm się domaga. Dzięki nim będziemy wiedzieć, że powinniśmy np. uzupełnić niedobór składników odżywczych,

Trochę wolniej

Chroniczne zmęczenie wynikające z przepracowania i braku czasu na regenerację sił, dotyka w większej liczbie kobiety niż mężczyzn. Są to przede wszystkim młode, ambitne matki, które mają trudności z pogodzeniem życia zawodowego z życiem rodzinnym. Dla wielu osób rozpoczęcie dnia jest niemożliwe bez wypicia kawy. Kawa nie jest niczym złym, jednak wypijana w zbyt dużych ilościach może prowadzić do uzależnienia od kofeiny. Spora część osób traktuje „małą czarną” jako zastrzyk energii. Nie jest to jednak rozwiązanie problemu zmęczenia. Najważniejsze jest to, aby nie nakładać na siebie zbyt dużo obowiązków. Starajmy nie podejmować się robienia czegoś na siłę. Bądźmy ambitni, ale pamiętajmy zarówno o bliskich, jak i o sobie. Oprócz zdrowego odżywiania w stałych godzinach, ważną rolę odgrywa regularna i odpowiednia ilość snu. Dla osób mających problem z zaśnięciem, dobrym rozwiązaniem jest uprawianie sportu. Zmęczenie poprzez zdrową aktywność fizyczną pomoże w rozwiązaniu tego problemu. Zaznaczyć trzeba, że to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy uprawiać sport. Daje nam on relaks i pomaga się odstresować. Dobrym sposobem na objawy codziennego zmęczenia jest zakup ziół jak żeń-szeń, czy miłorząb japoński. Ulgę przynoszą również witaminy z grupy B, a w podniesieniu poziomu energii dobrze sprawdzają się imbir, magnez i żelazo. Mimo wszystko najważniejszą wskazówką jest wspomniane wcześniej nie nakładanie na siebie zbyt wielu obowiązków, zwiększających i tak już szalone tempo naszego życia.

Autor: Miłosz Baran

Komentarze do: Chroniczne zmęczenie – jak sobie z nim radzić?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz