Szukaj

Traumatyczne przeżycia

Trauma może przydarzyć się w życiu każdemu z nas. Każdy przeżywa ją inaczej, lecz nie każdemu udaje się z niej wyjść. Osoby, które doświadczyły traumatycznych przeżyć powinny zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, bądź zasięgnąć pomocy w grupach wsparcia.

Traumatyczne przeżycia
Trauma jest to wstrząsające, przykre wydarzenie, które powoduje zaburzenia psychiczne oraz somatyczne (czyli objawy lub zaburzenia z grupy nerwic). Powstaje w wyniku przeżycia przykrych zdarzeń bądź podczas urazu czaszkowego. Zdarzenia traumatyczne dzieli się na klęski żywiołowe, wypadki, katastrofy komunikacyjne i przemysłowe oraz sytuacje wywołujące przemoc.

Reakcje na traumatyczne przeżycia

Reakcje mogą być różne i każdy przeżywa stres inaczej. Wszystko zależy od stanu psychicznego pacjenta oraz zdarzenia w jakim uczestniczył. Ważne jest również, czy została mu udzielona pomoc. Jeżeli osoba doznała wsparcia bliskich łatwiej jest się jej pogodzić z danym wydarzeniem oraz wrócić do codziennego życia.

Diagnozuje się, że po przeżytej traumie występują:

- zaburzenia snu wywołujące trudności z zasypianiem bądź koszmary nocne związane z traumatycznym wydarzeniem,
- osobę po przeżytej traumie dręczy uczucie smutku, żalu, poczucie winy oraz wstydu,
- chory unika miejsc związanych z danym wydarzeniem,
- pojawiają się natrętne myśli odtwarzające przebieg przykrych wydarzeń,
- występują nasilone problemy somatyczne np. biegunka, dreszcze, zawroty i bóle głowy bądź wymioty,

Po przeżytej traumie często występuje zaburzenie koncentracji, przygnębienie oraz rozczarowanie. Reakcja obronna na doznany szok może objawiać się poprzez agresję, lęk bądź poprzez ucieczkę od rzeczywistości


Jak radzić sobie z traumą?

Z traumą nie zawsze możemy poradzić sobie sami, ale wszystko zależy od naszych starań. Wystarczy tylko podjąć odpowiednie kroki, które pomogą powoli wrócić nam do rzeczywistości.

Kroki, radzenia sobie z traumą:

- Podstawowym krokiem jest przełamanie lęku, który spowoduje szybki powrót do codzienności.


- Bardzo ważne jest, by nie odrzucać pomocy od bliskich i nie izolować się od nich, bo ciągły kontakt z ludźmi wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.

- Po przeżytej traumie łatwo wpaść w depresję bądź inne zaburzenia psychiczne, dlatego powinniśmy wystrzegać się alkoholu, bo nie jest to sposób na radzenie sobie z problemami.

- W przypadku przeżyć traumatycznych bardzo ważny jest wysiłek fizyczny, poprzez który można wyzbyć się agresji.

- Warto skupić się na sobie i zrealizować najskrytsze pragnienia, plany, na które wcześniej nie miało się czasu.

- Zmęczenie powinno wynikać z aktywności fizycznej a nie z nieprzespanej nocy, dlatego warto przerzucić się na spanie w nocy a nie w dzień.

Konsekwencje przeżyć traumatycznych

Po traumatycznych przeżyciach ludzie często nie radzą sobie ze swoimi problemami i zapadają na PTSD. To zaburzenie lękowe jest spowodowane przez stres o bardzo dużym natężeniu. Zaburzenia po stresie traumatycznym( PTSD) pojawiają się podczas przeżycia bądź bycia świadkiem zagrażającego życiu wydarzenia. Stres związany z tym okrutnym wydarzeniem (takim jak: gwałt, katastrofa lotnicza bądź śmierć bliskiej osoby) całkowicie utrudnia funkcjonowanie osobie, która doświadczyła szoku.

Zespół stresu pourazowego przejawia się ciągłym powracaniem do przeżytego doświadczenia, unikaniem rzeczy związanych z traumą, wybuchami emocjonalnymi oraz izolacją od ludzi i miejsc. PTSD często łączy się z napadami paniki, chorobami somatycznymi, depresją oraz nadużywaniem substancji odurzających. Mimo iż objawy  PTSD są zawsze takie same, ich oddziaływanie może się od siebie różnić. Stan ostry występuje wtedy, gdy objawy występują nie dłużej niż trzy miesiące. Jeżeli występują dłużej, mamy do czynienia z  chronicznym zespołem stresu po urazowego. Czas trwania zaburzenia nie jest jednak jednoznacznie określony.


Autor: Kamila Sass

Komentarze do: Traumatyczne przeżycia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz