Szukaj

Jak szkodliwe mogą być pigułki antykoncepcyjne?

Podziel się
Komentarze0

W ostatnim czasie pigułki „Diane 35” zostały podejrzane o spowodowanie śmiertelnych zakrzepów krwi. Poskutkowało to wycofaniem tego produktu z rynku francuskiego, w Niemczech jest on jednak nadal dostępny na wolnym rynku. Jak niebezpieczne może być zażywanie pigułek antykoncepcyjnych?

Jak szkodliwe mogą być pigułki antykoncepcyjne?

Początkowo środek „Diane 35” był przepisywany jako lek przeciwko trądzikowi, popularność zdobył jednak jako lek antykoncepcyjny. To, że może on powodować ryzyko zakrzepów krwi było lekarzom wiadome od dawna, ważniejsza była jednak jego skuteczność. Jednakże, gdy we Francji udowodniono, że opisywane pigułki doprowadziły do śmierci czterech osób, organy decydujące postanowiły o wycofaniu leku w ciągu trzech miesięcy z rynku. Największym problem jest to, że wiele kobiet nie zostaje właściwie poinformowanych o możliwych zagrożeniach wypływających z zażywania leku.

Jak działa pigułka antykoncepcyjna?


Pigułka antykoncepcyjna ma za zadanie hamować owulację, a co za tym idzie- zapobiec zapłodnieniu komórki jajowej. Może ona spełniać takie funkcje, gdyż zawiera hormony seksualne takie jak estragon i progestagen, które działając na mózg zapobiegają powstawaniu neuroprzekaźników odpowiedzialnych za wywoływanie owulacji. Ponadto, progestyny tworzą korek śluzowy w szyjce macicy, który uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Niestety estragon oprócz funkcji w mózgu powoduje także krzepnięcie krwi.

Czy pigułki mogą być przepisywane w innych celach niż antykoncepcja?


Tak, w przypadku pigułek „Diane 35” chodzi tu o środek przepisywany w walce z trądzikiem. W Niemczech jest on dopuszczony do sprzedaży tylko w takim wypadku. Poza tym w dużej mierze pigułki antykoncepcyjne mają przeciwdziałać bólom menstruacyjnym i zapobiegać powstawaniu torbieli jajnikowych.

Jakie są skutki uboczne?


Typowe niepożądane działania pigułek antykoncepcyjnych to: wahania nastroju, depresja, problemy z oddawaniem moczu, przybieranie na wadze, nudności, bóle piersi i migrena. Ponadto, prowadzone są badania nad tym, czy pigułki te mogą powodować wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi czy raka szyjki macicy. Środki zawierające estragon wzmacniają ponadto ryzyko kamicy żółciowej i zakrzepów krwi w żyłach i tętnicach.

Kto nie powinien zażywać pigułek?

Kobiety, u których występuje zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi oraz ludzie posiadający problemy z wątrobą, a także wady serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub nadwagę powinni zrezygnować z zażywania pigułek antykoncepcyjnych. Kobiety uzależnione od papierosów w żadnym wypadku nie mogą ryzykować zażywania tego typu środków.

Dlaczego pigułki antykoncepcyjne są wiązane z przypadkami śmiertelnymi w Francji?

Problemem pigułek antykoncepcyjnych jest to, ze zawierają dużą ilość hormonów. Zwłaszcza estrogenów, które jak wspomniano wcześniej bardzo wpływają na krzepnięcie krwi. Zatory powstałe w żyłach i tętnicach mogą prowadzić do niebezpiecznych dla życia zatorów płucnych, zawałów serca czy też udarów mózgu. Dlatego właśnie powiązano zażywanie tabletek „Diane 35” z przypadkami śmiertelnymi we Francji.

Jakie są alternatywne metody antykoncepcji?


Kobiety, które nie chcą lub też nie mogą przyjmować pigułek antykoncepcyjnych, mogą przerzucić się na tzw. „mini tabletki”, które nie zawierają estrogenów. Poza tym istnieją jeszcze metody takie jak tzw. „spirala” czy też zastrzyki wykonywane raz na trzy miesiące. Nowoczesną metodą antykoncepcji są także implanty hormonalne, które wszczepiane są w ramię pacjentki. Można także zdecydować się na prezerwatywy, których zaletą jest to, że dodatkowo chronią kobiety przed chorobami zakaźnymi przenoszonym drogą płciową.

Autor:

Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Jak szkodliwe mogą być pigułki antykoncepcyjne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz