Szukaj

Flegmatyk jako typ osobowości

Każdy z nas jest inny i każdy ma różną osobowość. W psychologii wyróżnia się cztery typy osobowości, które posiadają charakterystyczne dla siebie cechy. W tym artykule przedstawimy jeden z nich – flegmatyka.

Flegmatyk jako typ osobowości

Typy osobowości

Szukając informacji o typach osobowości, znajdziemy cztery najpopularniejsze: melancholika, choleryka, sangwinika i flegmatyka. Melancholik to osoba, której towarzyszą pesymistyczne myśli oraz przekonanie, że w przyszłości na pewno nie będzie lepiej. Choleryk silnie przeżywa emocje, jest energiczny, a czasami nawet agresywny. Sangwinik charakteryzuje się optymistycznym podejściem do życia i świata, jest bardzo otwarty w przeciwieństwie do flegmatyka, który co prawda jest życzliwy innym, lecz nie aż tak otwarty.

Rzadko zdarzają się osoby, które reprezentują tylko jeden typ osobowości. Najczęściej każdy z nas ma trochę cech z dwóch różnych osobowości, chociaż nie raz bywają to połączenia zaskakujące np. flegmatyk-choleryk. Wydaje się, że te dwie osobowości wzajemnie się wykluczają, zdarzają się jednak zaskakujące połączenia.

Osobowość – flegmatyk

Osoby o usposobieniu flegmatycznym bywają niedoceniane. Flegmatyk to osoba spokojna, nieangażująca się, niewyrażająca emocji przez co niejednokrotnie jest odbierana przez inne osoby jako chłodna i niezbyt przyjemna. Wbrew pozorom jest to nieprawdziwa, a wręcz krzywdząca opinia. Flegmatycy istotnie nie mają tendencji do ekscytowania się, głośnego, wyraźnego wyrażania emocji, nie zabierają głosu w dyskusjach, jednak są życzliwi innym, obserwują i posiadają umiejętność słuchania, która jest cenna zarówno w przyjaźni, jak i w rozwiązywaniu konfliktów. Dodatkowo flegmatycy są osobami, które lubią wykonywać czynności w swoim własnym tempie. Często zarówno robią coś jak i mówią stosunkowo wolno, w porównaniu z innymi, czym niejednokrotnie wzbudzają zdenerwowanie współpracowników albo innych osób obcujących z nimi.

Mocne strony flegmatyków

Każda osobowość ma swoje wady i zalety. W przypadku flegmatyków zaletą jest cierpliwość i fakt, że bardzo trudno wyprowadzić ich z równowagi. Nawet mocno stresujące sytuacje nie są w stanie sprawić, że zaczną panikować, ponieważ emocje nie mają nad nimi kontroli. Najczęściej posiadają pozytywne nastawienie świata, mimo że nie lubią się w nim udzielać i są typowymi domatorami, dla których pobyt w zatłoczonym lub głośnym miejscu nie będzie przyjemnością. Jest jednak osobą życzliwą, uprzejmą która chętnie wysłucha, mimo że rzadko decyduje się na doradzenie komuś w jakiejś sprawie, jednak sama umiejętność słuchania zjednuje flegmatykowi sympatię i miłość. Co istotne, flegmatycy nie są bardzo wymagającymi osobami. Nie narzekają, że czegoś nie mają, ani że coś chcieliby mieć, lecz cieszą się tym co mają zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. W pracy potrafią być kompetentnymi pracownikami, jednak tylko wtedy gdy będą to stanowiska niewymagające inicjatyw oraz takie, na którym obowiązki będzie mógł wykonywać według własnego tempa.

Słabe strony osobowości

Niestety każdy charakter niesie ze sobą również pewne wady. Już samo postrzeganie flegmatyków jako oziębłych może stanowić pewną wadę tej osobowości, niwelowaną dopiero przez bliższe poznanie.

Flegmatycy nie przejawiają entuzjazmu i nie są osobami spontanicznymi. Zdecydowanie o wyjściu do kina, teatru czy w inne miejsce w ciągu pięciu minut stawia ich zawsze w niezręcznej sytuacji, burząc ustalony porządek dnia. Co prawda, taki porządek ma również swoje zalety, ponieważ pozwala im wykonać wszystkie czynności, jakie powinny być wykonane, jednak nie pozwala na odrobinę szaleństwa. W życiu zawodowym flegmatycy starają się nie przemęczać. Owszem wykonują poprawnie i dokładnie swoje obowiązki, jednak nic ponad to. Do tego najczęściej starają się po prostu wykonać to, co trzeba, nie biorąc na siebie dodatkowych zobowiązań oraz robiąc głównie to co trzeba danego dnia, nie chcąc marnować czasu i energii na większą ilość zadań. Poza tym są mało asertywni, przez co łatwo mogą być wykorzystywani przez bardziej stanowcze osoby, zwłaszcza że w życiu flegmatyka nie ma miejsca na stanowcze powiedzenie „nie”, gdyż oznaczałoby to zrobienie sobie wroga, a tych flegmatycy nie chcą posiadać.

Flegmatyk w życiu

Dla niektórych życie z osobą o takiej osobowości może być uciążliwe, wszystko zależy od tego, jaki sam jest i jakie wykazuje zrozumienie dla pewnych, być może, denerwujących cech flegmatyka. Jeśli się je zaakceptuje, flegmatyk staje się oddanym partnerem lub przyjacielem. Jako przyjaciel jest życzliwy i zawsze wysłucha, jako rodzic ma czas i cierpliwość do dzieci. Nie wytrącają go z równowagi nawet najdziwniejsze wybryki własnych pociech. W pracy, mimo że czasami przez powolność uważany jest za leniwego, jest tak naprawdę kompetentnym i solidnym pracownikiem. Często posiada pewne zdolności administracyjne, a jako osoba niekonfliktowa stanowi materiał na dobrego mediatora między pracownikami. Jednak zajmowane przez nią stanowiska nie powinny wiązać się z decyzjami, zwłaszcza podejmowanymi szybko, ponieważ takie nie leżą w naturze flegmatyka.

Ze względu na swoją życzliwość i niekonfliktowość warto mieć flegmatyka w swoim towarzystwie. Pozytywne, choć nieprzesadne jak w przypadku sangwinika, nastawienie oraz unikanie kłótni często sprawiają, że w jego towarzystwie rzadziej dochodzi do kłótni i nieporozumień

Karolina Skrzek

Komentarze do: Flegmatyk jako typ osobowości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz