Szukaj

Czym martwi się Polak?

Podziel się
Komentarze0

Żyjemy w niespokojnych emocjonalnie czasach. Wciąż atakowani przez media informacjami o tragediach na drodze, katastrofach, ale również rozwodach, dramatach rodzinnych i kryzysie w gospodarce. Wahania cen walut, koszty kredytów, problemy ze zdrowiem i relacjami rodzinnymi to standardowy bagaż, który dźwiga statystyczny Polak.

Efektem tego są lęki, obawy i frustracje, z którymi borykamy się codziennie. Często stajemy w martwym punkcie, nie mogąc podjąć właściwej decyzji. Dotychczas z pomocą w jej podjęciu przychodziła rodzina, bliscy, przyjaciele lub instytucje i grupy wsparcia. W nowoczesnych i zabieganych czasach wiele źródeł wsparcia na których polegaliśmy – zawodzi. Znajomi nie mają czasu, rodzina nie zamierza się angażować, a dostęp do grup wsparcia bywa utrudniony np. ze względu na odległość.

Zmartwienia: zdrowie, związek, finanse

Jak pokazują wyniki badania telewizji Kosmica TV – większość powodów naszych lęków i obaw jest podobna. Dominuje lęk przed odrzuceniem w miłości i związku. Martwimy się też o nasze zdrowie i życie w przyszłości. Kolejnym ważnym dla Polaków tematem są oczywiście finanse, które gdy ciągle słyszymy o zbliżającym się kryzysie stają się najważniejszą troską dnia codziennego.  Ostatnie zagadnienie wśród najczęściej zadawanych pytań przez widzów Kosmica TV to praca. Zadajemy sobie pytania: Czy członek mojej rodziny dostanie pracę? Czy utrzymam swoją posadę? Czy moi współpracownicy są mi życzliwi? Czy mnie nie oszukują? Te i inne pytania pojawiają się najczęściej w rozmowach i pytaniach widzów.


- Wyraźny jest trend w polskim społeczeństwie polegający na wzroście liczby zmartwień, z którymi muszą radzić sobie Polacy - mówi Marcin Kowalik  z Kosmica TV. - Martwimy się coraz częściej o finanse i kryzys gospodarczy, który może nas dotyczyć w przyszłość. Reszta problemów, z którymi zgłaszają się widzowie jest standardowa: zdrowie, życie i związki - dodaje.


Telewizja Kosmica TV przeanalizowała jakie anonimowe pytania najczęściej są zadawane przez dzwoniących na antenie, podczas audycji na żywo. Podczas interaktywnych programów, widzowie mogą zadzwonić do prowadzącego na żywo i poprosić  o poradę życiową.  Na pytania widzów odpowiadają w studio profesjonalni doradcy. Stacja przeanalizowała programy od 15 czerwca 2012, czyli od momentu startu 24 godzinnego kanału na platformach cyfrowych. Celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie „Czym martwią się Polacy?”.

Tematy najczęściej pojawiające się w pytaniach:

  • Miłość 34%
  • Zdrowie 31%
  • Finanse 22%
  • Praca 13%

Wyniki te pokrywają się częściowo z wynikami badania Ipsos, przeprowadzonego w 2011 roku. Wtedy, wśród najbardziej niepokojących problemów w Polsce wymieniane były bezrobocie, opieka zdrowotna, bieda i nierówności społeczne.

Polak szuka wsparcia

Dziś Polacy coraz częściej oprócz wsparcia najbliższych poszukują pomocy i odpowiedzi na swoje pytania poprzez telewizje ezoteryczne, pisma i porady online. Stacja Kosmica TV od kilku miesięcy nadaje w niektórych sieciach kablowych 24 godzinny program, a jasnowidze i wróżbici są do dyspozycji widzów na żywo.  Na YouTube publikowany jest horoskop na każdy kolejny tydzień. Stacja otrzymuje wiele informacji od często załamanych widzów. Pomoc poprzez srebrny ekran okazuje się czasem wartościowsza niż kontakt z najbliższymi.

Komentarze do: Czym martwi się Polak?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz