Szukaj

Praca i jej wpływ na płodność

Podziel się
Komentarze0

Większość kobiet, które stara się zajść w ciąże pewnie zastanawia się czy praca ma jakiś wpływ na ich  płodność. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakich warunkach kobieta wykonuje pracę. Może istnieć taka możliwość, że będziesz musiała ograniczyć swoje obowiązki, choć pewnie dopiero jak zajdziesz w ciąże.


W większości wypadków prace da się pogodzić ze staraniem o dziecko, gdyż pracodawcy zapewniają dobre warunki środowiskowe dla kobiet, chcących lub będących już w ciąży. Istnieją owszem zawody, które są zagrożeniem dla płodności jak np. praca w radiologii. Jednak można zastosować wszelkie środki ostrożności, które będą pewnym zabezpieczeniem dla zdrowia.

Kobiety, które pracuje w służbie zdrowia, zarówno w placówkach medycznych czy stomatologicznych, powinna w szczególności zadbać o swoje zdrowie. Takie miejsca mogą być bardzo groźne dla jej płodności. Dlatego należy wystrzegać się niebezpiecznych substancji chemicznych czy promieniowania. Oprócz tego niezbędne będę wszelkie zabezpieczenia w przypadku kontaktu z osobami, które są nosicielami wirusów HIV, zapalenia wątroby typu B i C czy cytomegalii.

Kiedy pracujesz w biurze, nie ma większych zagrożeń dla twojej płodności. Powinnaś jednak zrobić sobie więcej przerw od zbyt długiego siedzenia przy komputerze, gdyż duża dawka promieniowania jest niekorzystna.  


Praca przy zwierzętach, również jest niebezpieczna, szczególnie jeżeli ma się do czynienia z kotami. Jest to związane z zagrożeniem toksoplazmozą, która dla kobiety w ciąży jest bardzo groźna. Jeżeli starasz się o dziecko, a pracujesz ze zwierzętami poproś swojego lekarza o przeprowadzenie testu na odporność na tą chorobę.

Pracując w przemyśle kobieta powinna uważać na działanie szkodliwych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na kobiece komórki jajowe. Bardzo groźne jest wysokie stężenie ołowiu, które może być niebezpieczne w momencie poczęcia a potem rozwoju twojego dziecka. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność, w przypadku kiedy pracujesz w branży:
  • artystycznej,
  • budowlanej,
  • rolniczej,
  • transportowej,
  • kosmetycznej,
  • chemicznej,
Bez względu na to jaki zawód wykonujesz, a starasz się o dziecko powinnaś bardziej uważać na swoje zdrowie. Pamiętaj, że dbanie o higienę intymną, używanie dodatkowych zabezpieczeń w postaci odzieży ochronnej, rękawiczek czy maski może okazać się konieczne jeżeli chcesz zabezpieczyć swoją płodność. Poza tym niezbędna będzie dokonanie konsultacji z lekarzem, który będzie w przyszłości prowadził twoją ciąże. Poinformowanie go o swoim miejscu pracy będzie niezbędne w wywiadzie lekarskim, gdyż lekarz pomoże ci zwrócić uwagę na ewentualne zagrożenie ze strony wykonywanego zawodu.

Komentarze do: Praca i jej wpływ na płodność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz