Szukaj

Praca i jej wpływ na płodność

Podziel się
Komentarze0

Większość kobiet, które stara się zajść w ciąże pewnie zastanawia się czy praca ma jakiś wpływ na ich  płodność. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakich warunkach kobieta wykonuje pracę. Może istnieć taka możliwość, że będziesz musiała ograniczyć swoje obowiązki, choć pewnie dopiero jak zajdziesz w ciąże.


W większości wypadków prace da się pogodzić ze staraniem o dziecko, gdyż pracodawcy zapewniają dobre warunki środowiskowe dla kobiet, chcących lub będących już w ciąży. Istnieją owszem zawody, które są zagrożeniem dla płodności jak np. praca w radiologii. Jednak można zastosować wszelkie środki ostrożności, które będą pewnym zabezpieczeniem dla zdrowia.

Kobiety, które pracuje w służbie zdrowia, zarówno w placówkach medycznych czy stomatologicznych, powinna w szczególności zadbać o swoje zdrowie. Takie miejsca mogą być bardzo groźne dla jej płodności. Dlatego należy wystrzegać się niebezpiecznych substancji chemicznych czy promieniowania. Oprócz tego niezbędne będę wszelkie zabezpieczenia w przypadku kontaktu z osobami, które są nosicielami wirusów HIV, zapalenia wątroby typu B i C czy cytomegalii.

Kiedy pracujesz w biurze, nie ma większych zagrożeń dla twojej płodności. Powinnaś jednak zrobić sobie więcej przerw od zbyt długiego siedzenia przy komputerze, gdyż duża dawka promieniowania jest niekorzystna.  

Zobacz również:Praca przy zwierzętach, również jest niebezpieczna, szczególnie jeżeli ma się do czynienia z kotami. Jest to związane z zagrożeniem toksoplazmozą, która dla kobiety w ciąży jest bardzo groźna. Jeżeli starasz się o dziecko, a pracujesz ze zwierzętami poproś swojego lekarza o przeprowadzenie testu na odporność na tą chorobę.

Pracując w przemyśle kobieta powinna uważać na działanie szkodliwych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na kobiece komórki jajowe. Bardzo groźne jest wysokie stężenie ołowiu, które może być niebezpieczne w momencie poczęcia a potem rozwoju twojego dziecka. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność, w przypadku kiedy pracujesz w branży:
  • artystycznej,
  • budowlanej,
  • rolniczej,
  • transportowej,
  • kosmetycznej,
  • chemicznej,
Bez względu na to jaki zawód wykonujesz, a starasz się o dziecko powinnaś bardziej uważać na swoje zdrowie. Pamiętaj, że dbanie o higienę intymną, używanie dodatkowych zabezpieczeń w postaci odzieży ochronnej, rękawiczek czy maski może okazać się konieczne jeżeli chcesz zabezpieczyć swoją płodność. Poza tym niezbędna będzie dokonanie konsultacji z lekarzem, który będzie w przyszłości prowadził twoją ciąże. Poinformowanie go o swoim miejscu pracy będzie niezbędne w wywiadzie lekarskim, gdyż lekarz pomoże ci zwrócić uwagę na ewentualne zagrożenie ze strony wykonywanego zawodu.

Komentarze do: Praca i jej wpływ na płodność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz