Szukaj

Piękny uśmiech przez całe życie

Podziel się
Komentarze0

Cierpi się, gdy się je leczy, cierpi się, gdy się je traci - o czym mówi to francuskie przysłowie? Oczywiście o zębach. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić sobie uciążliwego bólu, warto już teraz pomyśleć o tym, jak dbać o swój uśmiech. Na poszczególnych etapach naszego życia jesteśmy bowiem narażeni na inne dolegliwości.


Pierwszy ząbek u dziecka to długo wyczekiwany przez rodziców moment i duża radość w rodzinie. To również czas, by zacząć szczególnie pielęgnować jamę ustną. Dbanie o uzębienie to podstawa dobrego stanu zdrowia w każdym wieku. Zaniedbane zęby nie tylko źle wyglądają, ale także niekorzystnie wpływają na cały organizm - bakterie mogą się z nich przemieścić i uszkodzić na przykład serce lub stawy. Warto więc zwrócić uwagę na dolegliwości charakterystyczne dla różnych grup wiekowych, by szybko reagować na niepokojące objawy.

Małe zęby - mały problem? 

 Jednym z najpowszechniejszych schorzeń uzębienia jest próchnica - dotyka ona aż 95 proc. Polaków. Wszystko przez zbyt rzadkie i niedokładne szczotkowanie zębów oraz częste picie słodzonych napojów i soków owocowych. Wyjątkowo narażeni są na nią najmłodsi. Dlaczego? Ponieważ zęby mleczne są mniej nasycone związkami mineralnymi i psują się dużo szybciej niż te stałe. Maluchy borykają się też ze specyficzną dla ich wieku „próchnicą butelkową”. Spowodowana jest ona tym, że po nocnym karmieniu zwykle zapomina się o czyszczeniu zębów, przez co pokarm zalega na ich powierzchniach. Zaawansowaną postać tej choroby dentyści stwierdzają u ponad połowy kilkuletnich dzieci. – Chore zęby to siedlisko bakterii. Stan zapalny może się rozszerzać i obejmować nie tylko powierzchnię zębów mlecznych ale również świeżo wyrżniętych zębów stałych - mówi lek.dent A. Konieczna z poznańskiego Centrum Stomatologicznego Candeo. Dlatego tak ważne jest dbanie o utrzymanie jamy ustnej w czystości już od najmłodszych lat, a w razie potrzeby zastosowanie odpowiedniego leczenia. Tym bardziej, że co drugi nastolatek z powodu próchnicy wkracza w dorosłość nie mając kompletu zębów.

Zmniejszeniu ryzyka wystąpienia ubytków w zębach służy lakowanie oraz lakierowanie. Pierwszy zabieg polega na profilaktycznym uszczelnianiu głębokich, anatomicznych bruzd w zębach, dzięki czemu prawdopodobieństwo rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach jest mniejsze. Natomiast w ramach lakierowania stomatolog pokrywa zęby specjalną substancją zawierającą fluor w celu lepszej mineralizacji, co umożliwia ich wzmocnienie i zwiększenie ochrony przed chorobami. Jednak zabiegi te dotyczą tylko zębów stałych u starszych dzieci i dorosłych. Jeśli jednak próchnica zaatakuje mleczne zęby maluchów najskuteczniejszym sposobem na walkę z nią jest lapisowanie. – Pozwala ono zatrzymać próchnicę i dzięki temu zęba nie trzeba usuwać. Jest to bardzo ważne, ponieważ przedwczesna utrata zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu. Technika ta wiąże się jednak z zabarwieniem zęba na charakterystyczny kolor sczerniałego srebra. Dlatego aby uniknąć przebarwienia stałego zęba nie stosuje się jej u dorosłych - mówi A. Konieczna z Candeo.  W każdym wieku możemy stosować natomiast remineralizację, czyli formę leczenia wczesnej fazy próchnicy powierzchniowej lub plombowanie kiedy ubytek jest większy.

Zobacz również:Ciężkie jest życie nastolatka

Zaniedbanie higieny jamy ustnej lub nieleczone początkowe stadia chorób uzębienia u dzieci szybko przynoszą negatywne rezultaty w dalszym życiu. Nastolatki często cierpią nie tylko z powodu próchnicy, ale także dużo poważniejszych schorzeń, na przykład psujących się korzeni zębów oraz bakteryjnego zapalenia dziąseł i przyzębia, a w ostateczności nawet zgorzeli miazgi. W takim przypadku nie ma innego wyjścia - konieczne jest leczenie u stomatologa. Młode osoby często zmagają się także z problemem, jakim są wykrzywione zęby czy niewłaściwie ustawione szczęki. Nieprawidłowe ustawienie zgryzu powoduje naprężenie mięśni żujących i trudności podczas czyszczenia, może także przyczyniać się do wcześniejszej utraty zębów. Warto więc już w młodym wieku zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego. Zwłaszcza że dziś są one wśród nastolatków coraz popularniejsze i często traktowane jako modny element wizerunku.


Nadgryzione zębem czasu


Wydawać by się mogło, że dorośli wiedzą, jak dbać o zęby, a w związku z tym nie mają z nimi problemów. Nic bardziej mylnego! Najwięcej problemów ze stanem uzębienia wywołuje u nich palenie tytoniu. – Papierosy, oprócz problemów zdrowotnych, mogą być źródłem przebarwień na zębach, a także przyczyniać się do powstawania nieestetycznego osadu i nieprzyjemnego zapachu z ust. W dłuższej perspektywie zwiększają ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej oraz chorób dziąseł – podkreśla A. Konieczna z poznańskiego Centrum Stomatologicznego Candeo. Przebarwienia mogą być spowodowane także częstym piciem czarnej herbaty i kawy, a nawet soków owocowych. Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z tymi problemami byłoby więc zrezygnowanie ze szkodliwych nawyków. Natychmiastową poprawę gwarantują natomiast zabiegi piaskowania i ultradźwiękowe usunięcie kamienia nazębnego, oraz wybielenie zębów, na przykład metodą laserową lub nakładkową.

Problemem dorosłych osób jest też często nadwrażliwość zębów - cierpi na nią co trzeci Polak, najczęściej w wieku pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Przed nadwrażliwością, podobnie jak przed innymi chorobami, chroni odpowiednia profilaktyka. Podstawą jest częste szczotkowanie zębów właściwą szczoteczką (najlepiej z miękkim włosiem) oraz stosowanie dobrze dobranej pasty do zębów - najlepiej, by zawierała ona aminofluorek i miała niski poziom ścieralności (ok. 30 RDA). Warto pamiętać także o tym, że istotny jest sam sposób mycia zębów - najlepiej szczotkować ruchami wymiatającymi, od dziąsła do korony zęba. Popularnym sposobem leczenia nadwrażliwości jest lakierowanie zębów.

Niezależnie od tego, ile mamy lat, nigdy nie jest za późno, by zadbać o zęby. Z pięknym uśmiechem każdemu jest do twarzy. To jednak nie tylko kwestia urody, ale także zdrowia. Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć - dlatego konieczna jest codzienna higiena. Dobra szczoteczka, nić dentystyczna oraz płyn do płukania jamy ustnej pozwolą zapobiec próchnicy i tworzeniu się kamienia nazębnego, złagodzą też nadwrażliwość i wzmocnią zęby. Z pomocą stomatologa i ortodonty pozbędziemy się natomiast już istniejących wad i problemów. Olśniewający uśmiech jest w zasięgu każdego. Warto włożyć w jego zdobycie nieco wysiłku.

Komentarze do: Piękny uśmiech przez całe życie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz