Szukaj

Piękne zęby na emeryturze? Pomyśl o tym już dziś!

Podziel się
Komentarze0

Troska o przyszłość na emeryturze towarzyszy nam codziennie. Z myślą o przyszłości warto jednak oszczędzać nie tylko pieniądze, lecz także… nasze zęby. Zdrowe zęby są zazwyczaj postrzegane jako atrybut młodości. Nie znaczy to jednak, że po 60. roku życia przestają być ważne.

Piękne zęby na emeryturze? Pomyśl o tym już dziś!


Wręcz przeciwnie. Warto zadbać o to, by jak najdłużej zachować nasze naturalne uzębienie. Wraz z wiekiem nasze zęby stają się coraz bardziej narażone na próchnicę, a także parodontozę. W związku z tym większości z nas wydaje się, że wypadanie zębów w pewnym wieku jest czymś nieuchronnym. Zachowanie naturalnego uzębienia po 60-tce jest jednak nie tylko możliwe, lecz także wskazane. Każdy naturalny ząb zachowany w wieku emerytalnym jest na wagę złota – mówi dr Hanna Sobota, lekarz dentysta z gabinetu stomatologicznego SobotaDent w Poznaniu. - Posiadanie własnego uzębienia sprawia, że odbudowa brakujących zębów staje się znacznie mniej skomplikowanym zabiegiem. Własne zęby to przecież nie tylko możliwość założenia mostu protetycznego, lecz także szansa na stabilną i wygodną protezę ruchomą.

Zastosowanie mostu protetycznego jest możliwe tylko wtedy, gdy pacjent posiada obydwa zęby po lewej i prawej stronie luki zębowej. Most mocowany na zębach na stałe jest nieruchomy, a także wygląda bardzo naturalnie. Ponadto minimalizuje odczucia takie jak uwieranie czy problemy z prawidłową wymową, a dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji dziąseł. Rozwiązanie oparte na zębach zapewnia znacznie większy komfort fizyczny, a także psychiczny. Gdy luka jest większa niż 2-3 zęby, konieczne staje się zastosowanie protezy ruchomej (wyjmowanej) lub mostu opartego na implantach zębowych. Najtrudniej w sposób komfortowy dla pacjenta uzupełnić zęby w przypadku całkowitego ich braku.Proteza ruchoma stosowana w przypadku całkowitego bezzębia, często z powodu dużego zaniku kości nie jest tak stabilna, jak byśmy sobie tego życzyli. Oczywiście, istnieje możliwość założenia protezy stałej, niewyjmowanej również w przypadku całkowitego bezzębia. Jako podparcie i mocowanie protezy stosuje się wtedy implanty zębowe. Jest to rozwiązanie bardziej kosztowne, ale i najwygodniejsze dla pacjentów, którzy utracili wszystkie zęby, gdyż zapewnia komfort porównywalny do naturalnego uzębienia.

Dbałość o zęby i dziąsła może w przyszłości zaprocentować tak samo, jak gromadzone na emeryturę środki finansowe. Jak prawidłowo prowadzić tę inwestycję? Najważniejszym elementem dbania o zęby jest z pewnością ich codzienna higiena. Szczotkowanie zębów przez 3 minuty po każdym posiłku i używanie nici dentystycznej zapewni im podstawową ochronę przed bakteriami, która w połączeniu z odpowiednią dietą zminimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł.


Równie ważnym elementem są regularne wizyty u specjalisty. Oko dentysty widzi znacznie więcej niż może dostrzec na swoich zębach pacjent. Regularne wizyty pozwalają więc na szybką reakcję w przypadku początków próchnicy lub parodontozy – mówi dr Hanna Sobota. - Ponadto warto wybrać się do gabinetu dentystycznego na zabieg zdejmowania kamienia nazębnego i piaskowania. Dokładnie oczyszczone zęby są znacznie mniej podatne na powstawanie ubytków – dodaje. Dodatkową formą ochrony polecaną przez stomatologów jest fluorkowanie zębów. Zabieg ten polega na pokryciu powierzchni zębowej fluorem, który wnika z szkliwo i wzmacnia je. Regularnestosowanie się do podstawowych zaleceń stomatologów, a także codzienna higiena jamy ustnej znacznie wydłużą życie naszych zębów i pozwolą cieszyć się młodym uśmiechem przez wiele lat.

***********

Sobotadent to prywatny gabinet specjalistyczny prowadzony przez doświadczoną lekarz stomatolog, Hannę Sobotę. Dentystka ukończyła studia na Akademii Medycznej w Poznaniu w 1987 roku. Od roku 1989 prowadzi prywatny gabinet stomatologiczny. Jej szczególne zainteresowania to stomatologia estetyczna, protetyka i leczenie kanałowe zębów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego. Jest także konsultantem portalu dentystycznego dentonet.pl. Gabinet Sobotadent, który mieści się w Poznaniu przy ul. Iwaszkiewicza 3, posiada w swojej ofercie cały wachlarz usług stomatologicznych: zabiegi profilaktyczne, licówki, leczenie zębów i dziąseł, leczenie kanałowe, a także implanty i protetyka, leczenie bruksizmu i choroby okluzyjnej. Gabinet dba o bezpieczeństwo zabiegów, nowoczesne wyposażenie, ale także o ekologię w prowadzonej działalności.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej gabinetu:
http://www.sobotadent.pl

Komentarze do: Piękne zęby na emeryturze? Pomyśl o tym już dziś!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz